Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı

İlham Veren Bir Fotoğrafçılık Türü... Vahşi Doğa Fotoğrafçılığı

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı, hiç kuşkusuz en heyecan verici fotoğraf türlerinden biridir. Ancak gerekli tüm donanım ve ciddi ölçüde teknik bilgi birikimi gerektirmesi açısından bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olarak kariyerinize başlamanız pek de kolay olmayabilir. 

Bir vahşi yaşam fotoğrafçısı mükemmel çekimi yakalamak ve aynı zamanda çevreye ve sakinlerine saygılı profesyonel, etik bir duruş sergilemek için vahşi yaşamı gözlemlemenin birçok pratik yöntemini ve becerisini kullanabilir. Yine de vahşi yaşam fotoğrafları çekmek için mükemmel bir yaklaşım yoktur, ancak kompozisyon, alan derinliği vb. gibi fotoğrafçılık tekniklerini anlamak, fotoğraflarınızı bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır.

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Nedir?

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı, yeni başlayanlar, meraklılar ve profesyoneller tarafından yapılabilen popüler bir fotoğrafçılık türüdür. Teknik olarak konuşursak, her tür hayvanı (kuşlardan böceklere, kelebeklerden memelilere) fotoğraflamayı içerir. Ancak genel olarak baktığımızda vahşi yaşam fotoğrafçılarının en çok memelileri, sürüngenleri, amfibileri ve kuşları fotoğraflamayı tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Doğası gereği vahşi yaşam fotoğrafı modern dünyadaki insan yaşamı ile vahşi yaşamın çatışmalarını içerir. Buna bağlı olarak içermediği şey evcilleştirilmiş hayvanlardır, ancak esir alınan vahşi hayvanların çekildiği belgesel fotoğrafçılık da vahşi doğa fotoğrafçılığı kapsamında sayılabilir. Dolayısıyla vahşi yaşam fotoğrafçılığı geniş bir yelpazeye sahiptir. Doğal dünyayı ve karşılaştığı zorlukları belgeleyen her şey bu tür altında değerlendirilebilir.

Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Ne Yapar?

Bir vahşi yaşam fotoğrafçısı genel olarak vahşi yaşamı doğal ortamlarında fotoğraflamak için çeşitli teknikler kullanır. Ürettikleri görüntüler çoğunlukla vahşi yaşamın korunmasını teşvik etmek, çevre bilincini artırmak ve doğal dünyanın güzelliğini belgelemek için kullanılır.

Vahşi hayvan fotoğrafçılığı da kendi içinde türlere ayrılır ve genellikle fotoğrafçılar belirli bir fotoğrafçılık türünde uzmanlaşır. Örneğin, maymunlar, kuşlar, filler veya kaplanlar gibi nesli tükenmekte olan belirli hayvanlara odaklanabilirler. Bazıları hassas biyolojik alanlara veya habitatlara odaklanırken, diğerleri belirli bir hayvanın davranışını belgelemede uzmanlaşabilir.

Bazıları için bu, uzak habitatlarda yaşayan hayvanları bulmak için yağmur ormanlarının derinliklerinde yürüyüş yapmak, sıcağa, yağmura ve diğer zorlu koşullara göğüs germek anlamına gelir. Diğerleri için bu, hayvanların tüm gün rahatsız edilmeden doğal ortamlarında fotoğraflarını çekebilmek üzere parklara veya ulusal rezervlere seyahat etmek anlamına gelir.

Vahşi Doğa Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Temel fotoğrafçılık teknikleri açısından kendinizi yeterince geliştirdiğinizde vahşi doğa fotoğrafçılığı için ilk olarak gerekli ekipmanları almanız gerekecek. Bu noktada ortalama bir aynasız DSLR makine ile istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. 300 veya 400 mm’lik bir lensle makinenizi tamamlayabilirsiniz.

İyi bir kameranız ve uzun bir lensiniz olduğunda, dışarı çıkıp çekime başlayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, yerel bir doğa koruma alanı veya parkı, ekipmanınızla hareket etmek ve pratik yapmak için harika bir yerdir.

Nispeten sakin durumlarda vahşi yaşamı fotoğraflayabileceğiniz yerel hayvan barınaklarını ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz. Zamanla kendinize güveniniz arttıkça daha uzaktaki keşif gezilerine çıkmaya başlayabilir ve daha fazla planlama, beceri ve çaba sarf edebilirsiniz.

Vahşi Yaşam Fotoğrafçıları Ne Kadar Kazanır?

Vahşi doğa fotoğrafçılığı bu alanda uzmanlaşan fotoğrafçılar için iş piyasası, konuma, deneyime ve beceri düzeyine bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir; bu da doğru koşullarda son derece yüksek bir gelir elde etme fırsatı demektir. Ancak ülkemiz gibi böylesine bir meslek için az sayıda iş imkanının olduğu bir bölgede yaşayan profesyoneller için gelir ve iş olanaklarının kısıtlı olduğunu vurgulamak gerekir.

Yine de hem fotoğrafçılık tekniğinizi hem de iletişim becerilerinizi geliştirerek gerektiği takdirde yurt dışına açılabileceğinizi ve uluslararası kurumlar için vahşi yaşam fotoğrafçılığı yapabileceğinizi unutmayın! Eğer fotoğrafçılığa ve doğaya olan tutkunuzu bir araya getirmek istiyorsanız eğitim danışmanlarımızla görüşerek size uygun bir eğitim planlaması yapabileceğinizi de hatırlatalım...

[widget-33]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30