Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçılıkta Kullanılan Işık Türleri Nelerdir?

Fotoğrafçılıkta Işık Kullanımı

Fotoğrafçılıkta ayrılmaz bir bütün olan fotoğraf ve ışıktır. Fotoğrafta ışık ancak doğru kullanıldığında güzel sonuçlar verir. Fotoğrafçılıkta kullanılan ışık türlerini bilirseniz hangi fotoğrafta nerede ve nasıl kullanılacağınızı da bilmiş olursunuz.

Fotoğrafçılıkta kullanılan ışık türleri fotoğrafın temelini oluşturan en önemli araçlardır. Fotoğrafçılıkta ışık kullanımı; cephe ışığı, yanal ışık, tepe ışığı, alttan vuran ışık ve ters ışık olmak üzere 5’e ayrılır. Fotoğrafçılıkta ışık kullanımının önemini anlatabilmek için bu beş ışık türünden bahsedeceğiz.

1.Cephe Işığı

Fotoğrafçılıkta kullanılan ışık türlerinden olan cephe ışığı, fotoğrafa düz ve yassı etkiyi veren aydınlatma biçimidir. Fotoğrafçılıkta ışık kullanımın ilk sırasında olan cephe ışığı, fotoğrafı çekilecek olan objenin arkasında yer alır. Cephe ışığında kontrastlık diğer aydınlatma türlerine göre daha az seviyeyedir. Ayrıca cephe ışığı renkli yapılacak olan çekimlerde de kullanılan bir tekniktir.

2.Yanal Işık

Fotoğrafçılıkta ışık kullanımında önemli bir tür olan yanal ışık objenin yan tarafında yer alır. Yanal ışık objenin yan kısmından uygulanarak fotoğrafın sağ ve soldan aydınlatılması sağlanır. Ayrıca yanal ışık üç boyutlu görüntüler elde etmek içinde kullanılır. Yani yanal ışık üç boyutu en iyi şekilde ortaya çıkaran çekim tekniklerinden biridir. Özellikle portre ve ürün fotoğrafçılığında kullanılır.

3.Tepe Işığı

Fotoğrafçılıkta ışık kullanımı arasında en az tercih edilen türlerden biri de tepe ışığıdır. Tepe ışığı objenin üzerinde olur ve çekim o şekilde yapılır. Tepe ışığı diğer ışıklara göre etkisi en az olan ışık türüdür. Tepe ışığı objeyi sert gösterir ve obje üzerinde gölgeler oluşmasını sağlar. Bu şekilde tepe ışığıyla yapılan çekimlerde genelde olumlu sonuçlar alınmaz. Ancak fotoğraflarda konunuza vurgu yapmak istiyorsanız tepe ışığını kullanabilirsiniz.

4.  Ters Işık

Ters ışık, fotoğrafçılıkta ışık kullanımı arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Ters ışığın en önemli özelliği fotoğraflarda sadelik oluşturmasıdır. Ters ışık tekniği özellikle manzara fotoğrafçılığında kullanılarak daha güzel görsellik katmasını sağlar. Fotoğrafçılıkta ışık kullanımı için ters ışık tercih edecekseniz pozlamayı ışığın yoğun olduğu bölgeye göre ayarlamanız gerekir.

5.Alttan Vuran Işık

Alttan vuran ışık çekmek istediğiniz objeyi alttan aydınlatmanızı sağlar. Doğada mevcut olmayan bir aydınlatma olan alttan ışık, fotoğraflarınızda doğru uygulanmadığında kötü görüntülere yol açabilir. Alttan ışık genel olan fotoğraf çekimlerinden ziyade reklam çekimlerinde daha çok kullanılan bir tekniktir. Yaratıcı fotoğraf kareleri elde etmek istiyorsanız fotoğrafçılıkta kullanılan ışık türleri arasında alttan ışık verenleri de kullanabilirsiniz.

Fotoğrafçılıkta kullanılan ışık türleri konuya, çekim tekniğine ve elde etmek istediğiniz fotoğraf karesine göre farklılık gösterir. Eğer doğal çekimler gerçekleştirmek istiyorsanız cephe ışığı, yanal ışık ve ters ışığı kullanmalısınız. Çekimlerinize farklılık katmak isterseniz de alttan vuran ışık veya tepe ışığı tekniğini kullanabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30