Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Makro Fotoğrafçılık Nedir?

Görünmeyeni Fotoğraflayın!

Makro fotoğrafçılık nedir sorunuza cevap olarak doğadaki ince detayları göstermenin yöntemidir diyebiliriz. Makro fotoğrafçılık küçük canlıların dünyasını fotoğraflamak, bitkilerin ve doğanın güzelliklerini göstermek, görünmeyenleri göz önüne çıkartmak isteyen fotoğrafçılar için ilgi çekici bir alandır. Gözün algılayamayacağı kadar küçük cisimlerin görüntülerini büyüterek fotoğraflamak makro fotoğrafçılığının temellerini oluşturur.

Günümüzde makro fotoğrafçılığı ‘’doğa fotoğrafçılığı’’ diye de biliniyor. Bitkilerin ve canlıların dünyasını fotoğraflamak ve bunu doğru kompozisyon ile sunabilmek her fotoğrafçı için önemli bir noktadır. Makro fotoğrafçılık nedir sorusunun cevabını verdikten sonra, önemli detaylardan biri olan ışık kullanımından bahsedeceğiz.

[widget-8]

Makro Fotoğrafta Işık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi makro fotoğrafçılığının temeli fotoğrafları doğru bir kompozisyon ile sunmaktır. Makro çekimlerde doğru kompozisyon kadar ışık kullanımı da oldukça önemlidir. Makro fotoğrafta ışık kullanımı ile doğru çekimler yaparak daha ilgi çekici fotoğraflar sergileyebilirsiniz. Peki makro fotoğrafta ışık kullanımı nasıl olmalıdır birlikte bakalım.

Gün Işığı

Makro çekimlerde gün ışığı oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Doğada makro fotoğraflar çekerken daha kaliteli görüntüler elde etmek istiyorsanız gün ışığından faydalanmalısınız. Bu size her zaman daha iyi sonuç verir. Ancak makro çekim yaparken objenin veya canlının üzerine gölgenizin düşmemesine dikkat etmelisiniz. Bu noktada makro fotoğrafçılığının tecrübelerinden faydalanarak daha iyi görseller elde edebilirsiniz.

Aydınlatma

Makro fotoğrafta ışık kullanımı oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. Makro fotoğraflar çekerken daha büyük bir alan derinliği yaratmak için daha fazla ışığa ihtiyaç duyarsınız. Makro fotoğrafta ışık kullanımının bir yararı da uzun pozlamalar da oluşabilecek bozulmaların önlenmesini sağlamaktır. Eğer kapalı bir alanda makro çekimler yapacaksanız en iyi ışık kaynağı flaş ve tungsten ışıktır. Makro çekimlerde makineniz objeye yakın olacağından flaş kullanmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Bu zorluğu objeden farklı bir alana yönlendirilmiş bir slave flaş kullanarak giderebilirsiniz. Bunları uygulamak size oldukça katkı sağlayacaktır. Bu işlem fotoğraflarınızdan daha verimli sonuç almanızı sağlayacak önemli bir etkidir.

[widget-19]

Işığın Kalitesi

Makro fotoğrafçılık için zor olan durumlardan biri de çekmek istenilen konunun üzerinde uygulanan ışık kalitesidir. Çünkü seçeceğiniz ışık türü makro çekimlerde objeyi öne çıkarmak istediğiniz kısımla çok yakından ilgilidir. Çekim yapacağınız canlı veya obje karmaşık bir dokuya sahipse ve iyi bir şekilde görüntülemek istiyorsanız ışığı direk karşıdan vermelisiniz. Eğer makro çekim yapacağınız canlı veya obje parlak ise ışık kaynağını dağıtmalısınız. Çünkü parlak olan bir canlı veya obje direk ışık altında kötü bir görüntüye sebep olur.  İstediğiniz makro fotoğrafları elde etmek istiyorsanız, ışığı bir ışık kutusu ile dağıtarak istediğiniz görüntüyü sağlayabilirsiniz.

Doğru Işık Kullanımıyla En Güzel Makro Çekimlere İmzanızı Atın!

Makro fotoğrafçılık, diğer fotoğrafçılık dallarına göre belki de en zor ve yorucu olanıdır. Doğada canlılar genellikle su kenarları ya da poleni bol çiçeklerin çevresinde bulunurlar. Çekim süresince doğada olduğu gibi saatlerce arazilerde dolaşmanız gerekebilir. Fakat bu zorluklar aslında makro çekimlerin en güzel anlarını oluşturur.

Çekimlerde teknik kadar önemli olan detaylardan biri de makro fotoğraflarda ışık kullanımıdır. Sizde makro fotoğrafçılığında tecrübe edinmek isterseniz önerilerimize kulak verin. Doğru tekniklerle uygulayacağınız makro çekimlerinize sizde imzanızı atın.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30