Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dramatik Siyah Beyaz Fotoğraf Çekimi

Siyah Beyaz Fotoğraflarda Doğru Etki Nasıl Yaratılır?

Fotoğraflarda dramatik etkinin mimarı, gökyüzüdür. Açık ve güneşli gökyüzünde bazı konular zayıf kalırken bulutlu ve kapalı havalar fotoğraflara ayrı bir hava katarak konunun etkisini güçlendirmektedir. Manzara fotoğraflarında siyah beyaz çalışmak çoğu zaman doğru pozlama yapma konusunda sıkıntı yaratabilir. Gökyüzü zeminden parlak olduğu için gökyüzü parlak, zemin ise karanlık çıkacağından aşırı pozlama riski ile karşılaşılabilir.

Siyah beyaz fotoğraf çekimlerinde dramatik etkiyi filtre kullanarak yaratabilirsiniz. Siyah beyaz fotoğraf çekimi sırasında dereceli ND filtreler kullanarak istediğiniz detayları ortaya çıkarabilirsiniz. Ancak bu filtreleri ufuk çizgisini net bir şekilde fotoğrafladıysanız kullanabilirsiniz. Ayrıca ND filtreler kullandığınızda geniş açı lensleriniz gökyüzünü baskın gösterebilir. Bu da istemediğiniz görüntüler elde etmenize neden olabilir.

Peki, bütün bu dezavantajlara rağmen dramatik siyah beyaz fotoğraf çekimi nasıl yapılır? Gün ışığında dramatik pozlamalar nasıl yakalanır? İşte cevapları…

1.Hazırlık

İlk olarak gün ışığında siyah beyaz fotoğraf çekimi ile ilgili zorlukları bilerek işe başlayın. Ardından iki ayrı kare çekeceğinizi ve bunları doğru pozlamanız gerektiğini bilin. Photoshop kullanmayı ve fotoğraf birleştirmeyi öğrenin. Siyah beyaz çekimi ikinci aşaması olarak kameranızı tripoda yerleştirin ve kompozisyonu belirleyin. İki fotoğraf karesinin de birbiriyle uyumlu olmasını sağlayın. Makinenin hareket etmemesi ve birleştirilecek parçaların birbirine denk gelmesi çok önemli, dikkatli olun.

2.İlk pozlama ve çekim

İlk siyah beyaz fotoğraf çekimi için ön planınızı doğru pozlayın. Diyafram öncelikli modda çekim yapın ve doğru ISO değerini ayarlayın. Dramatik siyah beyaz fotoğraf çekimi yaparken konunuzun parlamaması çok önemli olacaktır. Siyah beyaz fotoğraflar ilk seferde istediğiniz gibi olmayabilir. Siyah beyaz fotoğraf çekim tekniklerini öğrenerek çeşitli ayarlamalar sonucunda istediğiniz ayarları sağlamış olacaksınız. Birkaç çekim yaptıktan sonra sonuçlarınızı değerlendirin.

3.İkinci pozlama ve çekim

Siyah beyaz fotoğrafçılık cidden zor bir alan olduğu için siyah beyaz fotoğraf çekim tekniklerine hâkim olmak çok önemli. Siyah beyaz fotoğraf çekimi yaparken gökyüzünü pozlamak ise ayrı bir ustalık gerektiriyor. İstediğiniz görüntüyü elde etmek saatler sürebilir. Dramatik siyah beyaz fotoğraf çekimi yapmak ve istediğiniz görüntüyü yakalamak oldukça zor. Bu nedenle poz telafisi de uygulayabilirsiniz.

4.Fotoğrafları birleştirme

Çektiğiniz siyah beyaz fotoğraflar arasından en iyi olanları seçin. Photoshop yardımıyla birleştirin. Siyah beyaz fotoğraf çekimi yapıyorsanız katman paletini kullanarak karanlık fotoğrafı, açık renkteki fotoğrafın üzerine taşıyın ve kontrollerinizi yapın. Photoshop yardımı ile birleşen siyah beyaz fotoğraflar çeşitli düzenlemeler yapıldıktan sonra çok daha başarılı görüntüler ortaya çıkacaktır.

5.Katman kullanımı

Dramatik siyah beyaz fotoğraf çekimi yapabilmek zor olsa da katman etkisi yaratarak durumu telafi edebilirsiniz. Siyah beyaz fotoğraf çekimi yaparken karanlık görsele maskeleme işlemi yapmak için katman paletinden Add Layer Mask etkisini kullanabilirsiniz. Eraser Tool’da Opasiteyi kullanarak silme işlemleriyle birlikte katmanların doğru şekilde görünmesini sağlayın. Alt katmanı görünür yaparak detayları ortaya çıkarın. Eraser Tool ile işiniz bitince katmanları birleştirin. Kontrastı da ayarlayın.

6.Siyah beyaz

Siyah beyaz fotoğraflar elde etmek için son olarak fotoğrafınızı siyah beyaza çevirin. Dilediğiniz görsel düzenleme fotoğrafını kullanarak elde ettiğiniz görüntüyü siyah beyaz yapabilirsiniz. Dramatik siyah beyaz fotoğraf çekimi için siyah beyaz efektini en son ekleyebilirsiniz. En kolayı da Photosop ile layer bölümünden siyah beyaz etki yaratmak. Bu sayede dilediğiniz kadar siyah beyaz fotoğraflar elde edebiliriniz.

Dramatik siyah beyaz fotoğraf çekimi için yapmanız gereken gökyüzünün kapalı olmasını beklemek değil. Açık havada da bahsettiğimiz yöntemi kullanarak istediğiniz kalitede siyah beyaz fotoğraflar elde edebilirsiniz. Dilerseniz 2, dilerseniz 3 fotoğrafı birleştirerek istediğiniz dramatikliği yansıtabilirsiniz. Sergilenecek fotoğraflar oluşturmak için öncelikle siyah beyaz çekim yapmanın nostaljik ruhuna kendinizi kaptırın.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30