Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

7 Adımda Harika Yemek Fotoğrafı Çekin!

Yemek Fotoğrafçılığının Temel Tekniklerine Hâkim Olun!

Hepimizin takip ettiği bir yemek bloğu ya da ünlü bir şef vardır. Bu bloglardaki ve sosyal medya hesaplarındaki yemek fotoğraflarına hayran hayran bakmışızdır. Bunun yanında birçoğumuz da yediğimiz güzel yemeklerin fotoğraflarını çekip Instagram’da paylaşmışızdır. Hatta olumlu yorumlar aldıkça yemek fotoğrafı çekmeye devam etmişizdir.

Bu amaçla hareket edenlerin, başlı başına uzmanlık isteyen yemek fotoğrafçılığının kendine has tekniklerini bilmeleri gerek. Çünkü yemek fotoğrafçısı aynı anda hem stilist hem de fotoğrafçı olmalıdır. Ayrıca yemek fotoğrafçılığında ışık, açı, renk gibi unsuları da nasıl kullanacağını bilmelidir. Profesyonel yemek fotoğrafçısı bu etkenleri kullanarak mükemmel fotoğraflar çekebilir. Harika yemek fotoğrafları için nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha ayrıntılı bir şekilde yazımızda açıklayacağız…

1.Direkt ışık kullanmaktan vazgeçin.

Yemek fotoğrafı çekim teknikleri arasında ilk olarak ışık kullanımı var. Işığın hangi açıyla nereden, nasıl geldiği, ne kadar şiddetle geldiği, kompozisyonda yarattığı etkiyi bilmelisiniz. Çok sert ya da yetersiz ışık kullanmamalısınız. Tavsiyemiz yemek fotoğraflarını gün ışığında çekmeniz. Ancak bu çekimlerde ışığın yemeğin üzerine direkt gelmesini engellemeniz gerek. Pencerenin bir köşesinden ya da duvardan yansıyan bir ışığı kullanabilirsiniz. Reflektör kullanarak da ışığı istediğiniz yöne aktarabilirsiniz. Ayrıca gölgeleri yemeğin üzerine değil fona ya da fotoğrafınızdaki objelere yönlendirmelisiniz. Böylece hatasız fotoğraflar çekmiş olursunuz. Yapmamanız gereken en önemli şey ise tepe flaşını ya da makine flaşını doğrudan kullanmanızdır.

2.Farklı kompozisyonlar yaratın.

Harika yemek fotoğrafları çekmek için yemeğinizin taze olmasının yanında kompozisyona da özen göstermeniz gerekiyor. Yemeklerde kullanılan sebzelerin canlı görünmesine, renklerini kaybetmemesine özen gösterin. Masadaki meyve ve sebzelerin üzerine parlamaları için zeytinyağı sürün ya da su püskürtün. Yemeğin görüntüsünü baharatlarla, taze otlarla, soslarla zenginleştirin, düz bir zeminde çekim yapın, tabağınızda olan yiyecekle masadaki dekorların renklerinin uyum içinde olmasına dikkat edin. Örneğin; çilekli bir pasta fotoğrafı çekecekseniz masanızı ya da tabağı kırmızı meyvelerle süsleyebilirsiniz. Detay ağırlıklı bir fotoğraf çekecekseniz yakın, hem yemeğiniz hem de konseptinizi kareye yansıtmak istiyorsanız uzak çekim yapmalısınız.

Yemek fotoğrafları için kompozisyonda kesme tahtası, çatal, bıçak, masa örtüsü, peçeteler, çiçek, bardak, tabak, tuzluk vb. aksesuarları da kullanabilirsiniz.

3.Çekim açınızı değiştirin.

Yemek fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için bir diğer önerimiz de yemeğin türüne, tabağın büyüklüğüne, kadrajda gösterilmek istenen konuya göre fotoğraf açısını belirlemeleridir. Yemek fotoğrafçılığında genel olarak tepe açılar tercih edilse de 45 derecelik yan açılar fotoğraftaki renklerin daha çok göre çarpmasını sağlayacaktır. Bu nedenle yemeklerinizi sürekli aynı açıdan çekmeyin. Çekimlerinize farklı noktalar, yönler ve köşelerle destek çıkın. Objektifinizi ters döndürün, indirin ve kaldırın, böylece kendinize özgü fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun yanında arka plana ve alan derinliğine de dikkat edin. Eğer mekan farklı açılardan çekim yapmaya elverişli değilse alan derinliğini en aza indirip yemeğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Güzel bir masa, arkasında tablolar ve yemekle uyumlu aksesuarlar varsa çekim açınızı geniş tutabilirsiniz.

4.Renkleri önemseyin.

Yemek fotoğrafı çekim teknikleri arasında renk kullanımı da yer alıyor elbette. Yemeklerdeki canlı renkleri korurken aynı zamanda sade bir arka planla ortaya çarpıcı yemek fotoğrafları çıkartabilirsiniz. Masadaki örtünün, çatal ve bıçakların, peçetelerin, tuzlukların ve konuya özel seçtiğiniz aksesuarların birbirlerine uyumlu renklerde olmasına özen gösterin. Ayrıca kontrast oluşturarak tabağı ön plana çıkarın. Renkli ve doğru ışıklandırılmış bir alanda şahane yemek fotoğrafları çekersiniz.

5.Çizgileri kullanın.

Etkileyici yemek fotoğrafları çekmenin bir diğer yöntemi de fotoğraftaki nesnelerde yer alan çizgilerin düz olmasıdır. Yemek fotoğrafları yakın plan ve detay çekimlerinden oluştuğu için fotoğrafınıza bakanların herhangi bir hata görmemesi ya da fotoğrafta uyumsuzluk sezinlememesi için lens ya da kamera açısı nedeniyle oluşan yamuk çizgileri ortadan kaldırmalısınız. Fotoğraftaki estetiği saplamak için kameranızın ekranındaki kılavuz çizgilerden yardım alabilirsiniz.

6.Fotoğraflarınızı düzenleyin.

Harika yemek fotoğrafları çekmek dışında bu fotoğrafları düzenlemek de önemlidir. Photoshop ya da iyi kullandığınız bir fotoğraf düzenleme programıyla yemek fotoğraflarınıza rötuş yapabilirsiniz. İyi bir fotoğrafçı olup kötü bir düzenleme yaptığınızda bunun size hiçbir faydası olmayacağını bilmelisiniz

7.Arka Planı İyi Seçin.

Yemek fotoğraflarınızı düzenlerken beyaz dengesini ayarlamalı, ışığını beğenmediğiniz alanları aydınlatmalı, yemeği ve rengi ön plana almak için doygunluk ayarı yapmalısınız. Filtreleri asla fotoğrafı dönüştürmek için kullanmayın. Eğer yemeklerinizin rengini orantısız bir şekilde değiştirirseniz gerçeklik duygusunu kaybedersiniz. Bu nedenle filtre ve fotoğraf düzenleme işinde aşırıya kaçmayın.

Harika yemek fotoğrafları çekmek için iyi bir eğitim alarak işe başlayın. Ardından ışık ekipmanlarını kullanmayı ve kompozisyon oluşturmayı öğrenin. Yaratıcılığınızı geliştirmek için farklı mekanlarda konsept çekimler yapın. Yemek fotoğrafçılığına özgü aksesuarlar kullanın, yeni akımları deneyin. Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz o kadar gelişirsiniz, unutmayın!

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30