Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Şahane Yemek Fotoğrafları Çekmenin 7 Sırrı

Yemeğin Kokusunu Burnunuza Gelecek…

Yemek fotoğrafçılığı lezzetli mi lezzetli bir meslek. Hangi fotoğrafçı çekim yaptıktan sonra güzel bir yemekle ödüllendiriliyor ki? Şaka bir yana, son yılların gözde mesleklerinden biri olan yemek fotoğrafçılığı gerçekten çok zevkli. Ancak doğru yapıldığında… Hem göze hem de damağa hitap eden, iyi bir yemek fotoğrafı çekmek için bazı ufak detayları bilmeniz gerek.

Web sitelerinde, Instagram ya da Facebook gibi sosyal medya platformlarında, restoranların ya da kafelerin menülerinde, yemek dergilerinde ve kitaplarda yer almasını istediğiniz fotoğrafların yemeğin lezzeti kadar etkili olmasını istiyorsanız önerilerimize kulak verin… Yemek fotoğrafı nasıl çekilir, püf noktaları nelerdir ve nelere dikkat etmeliyim gibi sorularınızın cevabı burada!

1.Hızlı Olun.

Şahane yemek fotoğrafları çekmenin sırları arasında en önemlisi hız. Yemeğin taze kalması ve fotoğraflarda ilk andaki canlılığıyla sergilenmesi çok önemli. Yemek hazır olduktan birkaç dakika içinde, üzerindeki dumanıyla birlikte fotoğraflanması gerek. Bu enfes anı ölümsüzleştirmek için en çok 2 dakikanız var. Yemeğinizin taze görüntüsünü ne kadar hızlı yakalarsanız o kadar iyi bir görüntü elde etmiş olursunuz.

2.360 Derece Döndürün.

Yemek fotoğrafı çekimi yaparken standartların dışına çıkın. Tabağı 360 derece döndürerek en hoş açıyı bulun ve fotoğrafınızı çekin. Yemeğin en lezzetli ve miktar olarak fazla gözüktüğü kısmını belirleyerek kadrajı doldurabilirsiniz. Aynı zamanda döner sistem üzerine yemeğinizi yerleştirerek 360 derecede farklı bir kompozisyon elde edebilirsiniz. Makarna sosları, mutfak aksesuarları satan firmalar tanıtımlarını bu fotoğraflarla yapabiliyorlar

3.Gün Işığından Faydalanın.

Yemek fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için gün ışığının öneminden de bahsedelim. Restoran ya da kafede yemek fotoğrafı çekiyorsanız gün ışığının en verimli olduğu öğlen saatlerini seçin ve cam kenarında bir masaya geçin. Manzarası bulunmayan bir mekan için yemek fotoğrafı çekiyorsanız mekan dışına masa kurmalarını isteyin, gün ışığında yemek çekimlerinin daha iyi yapıldığını göreceksiniz. Cam kenarında çekim yaparken tabağınızın ışık almayan tarafını aydınlatmak için reflektör ya da beyaz bir kağıt kullanmayı ihmal etmeyin.

4.45 Derecelik Açı Oluşturun.

Yemek fotoğraf çekimleri için 45 derecelik açıların yaratacağı görüntü hoşluğundan yararlanabilirsiniz. Tepeden yapılan çekimlerden daha samimi bir hava veren bu çekim tekniğinde ışıklarınız da önemli rol oynayacaktır. Tabak ya da masa hizasından makinenizi 45 derecelik bir açıyla tuttuğunuzda daha fazla alan derinliği yakaladığınızı ve kompozisyon seçeneklerinizin arttığını göreceksiniz.

5.Uzun Pozlamayı Deneyin.

Şahane yemek fotoğrafları çekmeniz için bir diğer önerimiz de makinenizi ya da telefonunuzu tripod ile bir noktaya sabitlemeniz ve uzun pozlama denemeleri yapmanız olacak.  Enstantane hızınızı düşürdüğünüzde özellikle dumanı üzerinde olan yemeklerin daha fazla fotoğrafını çekebilirsiniz. Hızla akan bir peynirin görüntüsünü şelaleymiş gibi yansıtabilir, kolanın üzerindeki damlaların oluşturduğu şekilleri yakalayabilirsiniz.

6.Flaş Kullanırken Dikkat Edin.

Yemek fotoğrafçılığı flaş kullanmak için doğru bir fotoğrafçılık dalı değildir. Elbette ışığınız az geliyorsa flaş kullanacaksınız ancak kullandığınız flaşın yemeğin tam karşısından gelerek patlamasına izin vermeyin. Makinenizin flaşını kullanmaktansa çekim açınıza uygun paraflaşlar ve diğer harici aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Işık çadırları ya da ürün çekim masaları da bu aşamada işinize yarayabilir

7.Arka Planı İyi Seçin.

Şahane yemek fotoğraflarının sırlarından biri de iyi bir arka plandır. Dikkat çekici renkler ya da kalabalık arka planlar yemeğin fark edilmemesine ya da istenen etkiyi yaratmamasına neden olabilir. Bu nedenle odağın yemek olacağı sade arka planlar seçin. Stüdyoda beyaz fon kullanabilir, restoran ya da kafede en sade arka planı olan masayı tercih edebilirsiniz. Ya da netlemeyi tamamen yemek tabağına yaparak arka planı bulanıklaştırabilirsiniz.

İştah kabartan yemek fotoğrafları için ayrıca yemeğin servis edildiği tabağın, masanın ve çatal-bıçakların şık olmasına özen gösterin. Masa örtüsünün ve kullanılan bardakların konunuzla ilgili olmasına dikkat edin. Makro çekimler yaparak detayları gösterin, farklı açılardan çekmeyi deneyin. Yemek fotoğrafı çekimi ve styling yapmada kendinizi geliştirmek istiyorsanız bolca pratik yapmayı ihmal etmeyin.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30