Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Polaroid Fotoğraf Makinesi Nedir? En İyi Polaroid Fotoğraf Makinesi Hangisi?

Şipşak Fotoğrafçılığa İlk Adım: Doğru Makineyi Seçiyoruz!

Dijital fotoğraf makinelerinin icadından önce neredeyse her evde bir polaroid fotoğraf makinesi görmek mümkündü. Evinizde bulunmuyorsa bile eminiz; gittiğiniz bir lunaparkta, eğlence merkezinde, sahilde veya mesire yerinde elinde bir şipşak fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekilmek ister misiniz diye soran geleneksel fotoğrafçılara muhtemelen rastlamışsınızdır.

Her ne kadar günümüzde akıllı telefonlarımızla şipşak fotoğraflar çekebiliyor ve sosyal medyaya yükleyebiliyor olsak da polaroid fotoğraf makinesi hala pek çok fotoğraf tutkununa göre nostaljik bir değere sahip. Biz de bu nedenle yazımızda öncelikle polaroid fotoğraf makinesi teknolojisine göz atacak, ardından da en iyi polaroid fotoğraf makinesi hangisi sorusuna yanıt vermeye çalışacağız…

Polaroid Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

1943 yılında icat edilen polaroid makine aslında halk adındaki şipşak fotoğraf makinesi ismiyle güçlü yanının ne olduğunu göstermektedir. Nitekim İngilizce’de de şipşak tabiri yerine instant denmektedir ki bu ifadeyi de dilimize “anında” olarak çevirebiliriz. DSLR makinelerin öncesinde çektiğimiz bir fotoğrafı görmek için öncelikle makinemizin içerisindeki filmi karanlık odada tab ettirmemiz gerekirdi. İşte polaroid fotoğraf makinesi de bu işlem gerekmeksizin, çektiğiniz fotoğrafı anında görmenizi sağlamaktaydı.

Bu noktada Polaroid ifadesinin de bir fotoğrafçılık türüne değil, aslında markaya gönderme yaptığını hemen söyleyelim. Ancak sıklıkla karşılaştığımız gibi burada da ilk olduğu için polaroid makine yalnızca o markanın ürünleri için değil; tüm şipşak fotoğraf makinesi modelleri için kullanılmaya başladı.

Genel tanımları hallettiğimize göre bir de makinenin nasıl çalıştığına bakalım… Aslında en basit tabiriyle şipşak fotoğraf makinesi içerisinde küçük çaplı bir karanlık oda barındırıyordu. Deklanşöre basılmasıyla birlikte içerideki negatif ve pozitif kenarlara sahip kağıt çekiliyor, bir merdane etrafından dönerek negatif tarafın pozitifle üst üste gelmesi sağlanıyordu. Buna ek olarak kağıt üzerindeki ince bir poşette de fotoğrafların banyo edilmesinde kullanılan malzemeler bulunuyordu. Merdane etrafında dönerken bu poşetin patlamasıyla negatifin pozitife dönüşmesi sağlanmaktaydı.

Nostalji Tutkunlarının En Çok Tercih Ettiği Polaroid Makine Modelleri

Polaroid makine günümüzde artık en azından profesyonel fotoğrafçılık anlamında atıl kalmış olsa da hala bu nostaljiyi sürdürmek isteyenlerin olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Siz de onlardan biriyseniz en iyi polaroid fotoğraf makinesi listemizin ilginizi çekeceğinizden eminiz!

  • Polaroid Now+ - En İyi Polaroid Fotoğraf Makinesi Yorumlar

Mükemmel kalitede tam boyutlu şipşak fotoğrafların peşindeyseniz Polaroid Now+ aradığınız en iyi şipşak fotoğraf makinesi olabilir. Işıkla boyama, diyafram önceliği, çift pozlama, portre modu ve uygulama tarafından sunulan çok daha fazlası gibi kullanabileceğiniz çeşitli yaratıcı modlara sahiptir. Ayrıca bir yıldız patlaması efekti, kırmızı bir vinyet ve kamera içi efektler için mavi, sarı ve turuncu renkler oluşturan birkaç fiziksel lens filtresi de vardır. Şipşak fotoğrafçılığın en büyük dezavantajı hiç kuşkusuz polaroid filmlerin fiyatıdır, ancak yine de bunu kullanırken diğer herhangi bir makineden daha çok eğleneceğiniz de kesindir!

  • Polaroid OneStep+ - En İyi Şipşak Fotoğraf Makinesi Yorumları

Polaroid'i devam ettirmek için devreye giren The Impossible Project olmasaydı belki de en iyi polaroid fotoğraf makinesi olan modern ve retro görünümlü Polaroid OneStep+ ile hiç tanışamayabilirdik. OneStep+, yeni Polaroid Originals adı altında piyasaya sürülen ikinci kameradır ve OneStep 2'nin devamı niteliğindedir. Kameraya çok farklı olmasa da 89 mm'lik bir portre lensi eklenmiştir ve kullanıcının akıllı telefonunuzdaki bir uzaktan deklanşörü kullanarak kamerayı çalıştırmasına olanak tanıyan Bluetooth bağlantısının entegrasyonu gibi yenilikçi özelliklere sahiptir.

  • Fujifilm Instax Mini 40 – En İyi Polaroid Fotoğraf Makinesi Yorumlar

Instax kameralar, lo-fi havalarıyla olağanüstü eğlencelidir ve diğer modelleri de güzel olsa da hiçbirinin bunu Instax Mini 40’tan daha iyi yaptığını söylemek mümkün değildir. Şık siyah-gümüş kaplamasıyla Mini 40, basit kullanımının yanına şık bir tasarım ekler. Hiçbir pozlama veya herhangi bir türden kontrol yoktur, fotoğraf çekmek için sadece deklanşöre basmanız yeterlidir. Bu, bazı kullanıcılar için biraz fazla basit olabilir, ancak endişelenmenize gerek kalmadan sadece anlık görüntüler üretmek isteyen türden biriyseniz aradığınız şipşak fotoğraf makinesi için kesinlikle Mini 40’a bakmalısınız.

  • Fujifilm Instax Mini 11 – En İyi Şipşak Fotoğraf Makinesi Yorumları

Fujifilm Instax Mini 11, Polaroid'in retro tasarımını sürdürmüyor olabilir, ancak kendine has bir çekiciliği de yok değildir. Tıpkı Mini 40 gibi geleneksel polaroid filmlere kıyaslara daha küçük boyutlu filmlere sahip olan makine; bu sayede fotoğraf maliyetlerinizi düşürmenize de imkan verir. Her zaman patlayan dahili bir flaşa sahiptir ve kameranın lens halkasını çevirerek farklı çekim modları seçilebilir.

  • Fujifilm Instax Mini 90 Neo Classic – En İyi Polaroid Fotoğraf Makinesi Yorumlar

Kahverengi veya siyah renklerde mevcut olan Fujifilm Instax Mini 90 Neo Classic, Fujifilm'in 10 film paketine kadar dayanacağını iddia ettiği, şarj edilebilir bir pille kolayca gelen tek şipşak fotoğraf makinesidir. Retro stiliyle, pozlama üzerinde bazı manuel kontroller ve hatta resimlerin çok parlak olduğunu düşünüyorsanız dahili flaşı devre dışı bırakma seçeneği ile fotoğraf tutkunlarına daha fazla kontrol hissi verir. Çift pozlama modu, meraklılar için yaratıcılık seçeneklerini genişletir.

Peki Polaroid Mi Fujifilm Mi? Hangisi Daha İyi?

Polaroid ve Fujifilm; şipşak fotoğraf makinesi pazarındaki en iyi oyuncular olarak görüntü kalitesi, performans ve ürün seçenekleri açısından yıllara dayanan bir rekabete sahiptir. Polaroid adı, endüstrinin kurulmasına yardımcı oldukları için şipşak fotoğraf makinesi ile eş anlamlı hale gelse de  mevcut Polaroid şirketinin onlarca yıl önceki orijinal üretici olmadığını da hatırlatalım!

Polaroid modelleri, Fujifilm şipşak fotoğraf makinelerinden genellikle daha yüksek bir fiyata sahiptir. Ayrıca Fujifilm’deki muadillerine göre oyuncak kameralara biraz daha benzerler. Bununla birlikte, görüntü kalitesi açısından ciddi bir eksiklikten bahsetmek pek mümkün değildir.

Anında baskı yapabilen eğlenceli ve dayanıklı bir şipşak fotoğraf makinesi arıyorsanız Fujifilm mükemmel bir seçimdir. Klasik adıyla daha çok retro bir görünüm ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda film seçeneği istiyorsanız bu durumda Polaroid sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30