Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğraf Makinesi Açılmama Nedenleri

Fotoğraf Makineniz Açılmıyor Mu? Binlerce Lira Verdiğiniz Fotoğraf Makinesinden Olmayın!

Yeni alınan fotoğraf makinelerinde ya da uzun süre kullanılmayanlarda fotoğraf makinesinin açılmaması gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Genellikle yeni fotoğraf makinelerinde şarja takıldıktan sonra makinenin açılmaya çalışılması halinde böyle bir sorun görülüyor. Sık sık bu şikayetlerle karşılaşılması nedeniyle fotoğraf eğitmenleri ve uzmanlar makinenin açılmamasının nedenlerinden ve bu gibi durumlarda yapılması gerekenlerden bahsediyorlar. Fotoğraf makinesinin açılmama nedeni başlıklı yazımıza göz gezdirerek makinenizin olası arızalarını tespit edebilirsiniz.

“Fotoğraf makinem açılmıyor.” diyenler için fotoğraf makinesi açılmama nedenleri:

1.Makinenizde Herhangi bir Darbe Var mı?

Makineniz olası bir darbe ile karşılaştıysa bu durum kötü sonuçlara neden olabilir. Darbeye maruz kalan makinenin iç aksamları zarar görebilir. Bu durumlarda kameranızın lensini çözerek ya da farklı bir lens takarak çalıştırmayı deneyin.

Eğer bu şekilde düzgün çalışıyorsa şanslısınız demektir. Makinenin gövde kısmında sorun olmadığı anlamına gelir. Ya da lensi takarken bağlantı kısmına zarar vermiş de olabilirsiniz. Bir uzmana göstermenizde yarar var.

2.Pillerinizin Ömrü Tükenmiş Olabilir!

Kullandığınız pillerin ömürleri bitmiş olabilir. Fotoğraf makinem açılmıyor, fotoğraf makinesinin açılmama nedeni ne diyorsanız ilk iş batarya kontrolü yapmalısınız. Pillerinizi kontrol edin ve pillerde düşme, ağır hava koşullarına maruz kalma, kalitesiz marka tercihi gibi bir durum olmadıkça 1-2 yıl süre ile pillerinizi kullanabileceğinizi bilin.

Kameranızın pili son zamanlarda çabuk bitiyor muydu? Eğer öyleyse fotoğraf makinesinin açılmama nedeni piller olabilir. Uzun süre pili kullanmadıysanız makine içerisindeki temas noktası pile zarar vermiş olabilir.

3.Makinenize Su Teması Var Mı?

Fotoğraf makinem açılmıyor nedeni ne olabilir diyorsanız su teması seçenekleriniz arasında yer alabilir. Tüm elektronik cihazların en büyük düşmanlarından biri sudur. Makinenin hava alan kısımlarından içeriye giren bir damla su bile kameranızı kullanılmayacak boyuta getirebilir. Islak elle tutulan makine gibi basit gördüğünüz su temasları bile makinenizin sonunu getirebilir.

Fön makinesiyle kurutmak gibi yöntemleri kesinlikle denemeyin. Makinenizin tamamen bozulmasına neden olabilirsiniz.

4.Hafıza Kartı Soketiniz Bozulmuş olabilir!

Hafıza kartı kısmını çıkarırken oluşan hasarlar fotoğraf makinesinin açılmama nedeni olabilir. Bu bölme ye hafıza kartını ters takarak ya da bölgenin tozlanması ya da su ile temas etmesinden kaynaklı hasarlar oluşabilir.

Firmalar ne kadar korunaklı tasarlasa da kullanıcı kaynaklı nedenlerle fotoğraf makineleri bozulabiliyor. Hafıza kartı soketinin bozulmasını da fotoğraf makinesi açılmama nedenleri arasında düşünün.

Sizinle fotoğraf makinesi açılmama nedenleri olabilecek hususları paylaştık. Bunlar gibi birçok nedenden kaynaklı olarak makineniz açılmayabilir. Fotoğraf makinenizin açılmama nedeni lens kapağının kapalı olması gibi son derece basit sebep de olabilir. Eğer makinenizin açılma nedenini bulamıyorsanız zaman kaybetmeden fotoğraf makinenizi bir servise götürün. Aksi halde fotoğraf makinenizin ciddi bir hasar almasına neden olabilirsiniz. Makinenizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız onu iyi bir şekilde korumalısınız.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30