Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Time Lapse Nedir? Time Lapse Nasıl Yapılır?

Yüksek Kalitede Aralıklı Çekim – Denemeye Hazır Mısın?

Time Lapse olarak adlandırılan çekimin Türkçede “aralıklı çekim” anlamını taşımaktadır. Time Lapse nedir? Time Lapse nasıl yapılır? sorularına bakacak olursak; Time Lapsebelirli aralıklarla çekilen görüntülerin belirli sürelerle birleştirilmesi ile oluşan hareketli fotoğraflar olarak tanımlanır. Basit gibi gözüken Time Lapse uygulamaları sonucunda şaşkınlık yaratan görüntüler oluşur. 30 dakikalık görüntü oluşumunda yaklaşık 550-650 arasında fotoğraf çekilmesi gerekir. Bu çekimler SHUTTER ömründe ciddi azalmalara neden olur.

Hızlandırılmış video ile aynı görüntü çekilemez mi? Time Lapse çekimleri normal videodan kat kat daha kaliteli bir yöntemdir. Time Lapse yönteminin tercih edilmesinin temel nedeni çok yüksek çözünürlükte sonuçlar üretmesidir. Normal HD kameralar maksimum 1920x1080p görüntü kaydı yaparken, Canon 550D’nin çektiği fotoğrafın çözünürlüğü 5184×3456’DIR. Aradaki çözünürlük farkını görüyorsunuz. Time Lapse ile yapılan çekim işlemleri bu çözünürlükte olacağından dolayı birleşme sonucunda da aynı çözünürlükte çıktı elde edilir. Time Lapse çekimi için yüksek gigabayta sahip hafıza kartına sahip olmanız gerekir( örn: 32gb yüksek hızda bir hafıza kartı)

   

[widget-8]

Time Lapse Çekim Aşamaları

Time Lapse nasıl yapılır, Time Lapse yapmak için dikkat edilmesi gereken noktalar nedir? Time Lapse işlemleri için öncelikle Time Lapse yapacağınız konuyu, yeri, objeyi belirlemeniz gerekir. Çünkü kurguyu kusursuz oluşturup titremeye ve değişikliğe uğramayacağı şekilde aynı kareden defalarca fotoğraf çekimleri gerçekleşir. Bu sebepten dolayı neyi, ne zaman nasıl çekeceğiniz konusunda önceden bir kurgu yapmanızda fayda var. Time Lapse aşamaları şu şekildedir:

  • Alanı belirleyin.
  • Zamanı belirleyin.
  • Olayı belirleyin.
  • Tripod yardımı ile fotoğraf makinesinin sabitlenmesi ile görüntünün oluşabilecek titremelerden koruyun.
  • Makinenizi sabitleyin ve belirlediğiniz aralıklarda otomatik çekimler yapmanıza imkan sağlayan intervalometre ayarlarını yapın. Bu ayarları yaparken uzun aralık tercihlerinden kaçının, 30sn oluşacak parçalı olan görüntü,6 saniye aralıklarla çekilmiş yumuşak geçişleri olan görüntüden çok daha fazla göz yorar. Dijital kameralarda bu ayarlar menü içerisinde yer alıyor.
  • Ayarları manuel’e alın. Pozlama ve parlaklık ayarını tek bir sefer yapın. Eğer bu ayarlarla çekim başladıktan sonra oynarsanız fotoğraf tonlamalarında farklılıklar oluşacak ve sonuç olarak Time Lapse işlemi başarısız olacaktır. Enstantane değeri hızlı olmamalıdır.
  • Fotoğraflarda birleştirme yapacağınız programa fotoğrafları aynı anda atın ve fotoğrafları belirli sürelerde gözükecek şekilde ayarlayın.
  • Sonuç olarak Time Lapse videosu üretmiş olacaksınız.

Yaptığınız Time Lapse Uygulamaları İle Hayranlık Bırakacaksınız!

Sizinle Time Lapse nasıl yapılır sorunuza cevap verdik. Time Lapse konusunda kişisel çalışmalar yapmak istiyorsanız öncelikle temin edeceğiniz ekipmanlar; bir kamera, tripod ve bir de zamanlayıcı. Başlangıç seviyede olanlar için bunlar yeterli olacaktır.

Fakat profesyonel anlamda ilerlemek istiyorsanız daha iyi ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. En önemli ihtiyaç duyacağınız şey ise her işte olduğu gibi “sabır”. Time Lapse konusunda profesyonel çekimler yapmak istiyorsanız, alanında uzman eğitmenlere sahip olan, teorik, teknik ve uygulamalı eğitimler veren, iyi bir fotoğrafçılık kursundan yardım almanız sizin ve doğru şekilde çekimler yapmanız için en doğru seçenek olacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30