Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Manuel Mod Mu? Pozlama Telafisi Mi?

Doğru Pozlama İçin En İyisi Hangisi?

Fotoğraf makinelerinde pozlama için 4 farklı seçenek vardır. Otomatik, diyafram öncelikli, enstantane öncelikli ve manuel moddur. Ancak tek başına bu pozlama seçenekleri yeterli değildir. Çünkü her ne kadar fotoğraf makinelerimiz doğru ayarı belirlese de fotoğrafçılık yetenekleri de işin içinde olmalıdır.

Fotoğrafçıların çekim yaparken en çok kullandığı manuel mod ya da makinenin kusurları örttüğü pozlama telafisidir. Bu tercih fotoğraf çektikçe zamanla oluşacaktır. Örneğin Canon makinelerde poz telafisini uygulamak kolaydır ve diğer markalar da tek tuşla poz telafisi yapabileceğiniz teknolojilere sahiptir. Peki manuel mod mu pozlama telafisi mi? Hangisini kullanmak daha avantajlı? En iyi fotoğraflar hangi modda çıkar? Gelin, yakından bakalım…

   

[widget-8]

Manuel Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Manuel mod; ISO, diyafram ve perde hızının fotoğrafçı tarafından belirlendiği moddur. Manuel mod için fotoğrafçının bu 3 ögeye hakim olması gerekir. Manuel modu kullanmak içinse şu sebepler yeterli olacaktır:

  • Işık yeterli değilse manuel mod kullanın.

Manuel mod mu pozlama telafisi mi sorunuza bir karşılaştırma ile cevap verelim. Manuel mod, mekandaki ışık düzeyinin yeterli olmadığı zamanlarda kullanılır. Pozlamayı bir kez ayarladığınızda tekrar değiştirmeniz gerekmez. Ayrıca doğal ışıkta portre çekerken de manuel modu kullanabilirsiniz.

  • Manzara fotoğraflarında manuel mod kullanın.

Manuel mod ne zaman kullanılır diyorsanız tripod ile birlikte manzara çekimleri yaparken manuel ayar yapabilirsiniz. Düşük ISO için kısık bir diyafram değeri ayarlayabilir ve perde hızını ışık yeterliliğine göre değiştirebilirsiniz. ND ya da GND filtreleri kullanarak da ışığı değerlendirebilirsiniz. Gün batımı manzaralarında özellikle manuel mod yavaş bir perde hızında şahane fotoğraflar sunacak sizlere.

  • Manuel flaş için manuel mod kullanın.

Manuel mod nasıl kullanılır sorunuza bir diğer cevabımız da flaşınızla birlikte kullanmanızdır. Manuel ayarlanan flaşlarda her seferinde aynı şekilde ışık yayıldığı için pozlamanın her fotoğraf için aynı olması istendiğinde kamera ayarlarının manuel yapılması avantajlı olacaktır.

  • Uzun pozlama için manuel mod kullanın.

Manuel mod ne zaman kullanılır diyenler için uzun pozlamalı manzara fotoğraflarında doğru tercih olacağını söyleyebiliriz. Pozlama süresi 30 saniyeden uzunsa manuel modu tercih etmek daha sorunsuz ve keyifli fotoğraflar çekmeyi sağlayacaktır.

  • Portre çekecekseniz manuel mod kullanın.

Konunuzu çevresindeki diğer unsurlardan soyutlayarak fotoğraf çekmek istiyorsanız manuel mod mu pozlama telafisi mi diye düşünmenize gerek yok, manuel modu tercih etmelisiniz. Konunuzun en parlak yerinden pozlamanızı alın ve diyafram önceliği modunda kameranın belirlediği enstantane değerini görün. Ardından manuel modda enstantanenizi belirleyerek deklanşöre basın. Sadece nesneniniz fotoğrafta gözükecek ve istediğiniz etkiyi yaratacaksınız.

[widget-18]

Pozlama Telafisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Manuel mod mu pozlama telafisi mi kararsızlığınızı gidermek için şimdi de pozlama telafisinden bahsedelim. Pozlama telafisi nedir diyenler için pozometrenin fazla veya az pozladığı durumlarda doğru pozlama değerine ulaşmak için kullanılan bir ayar olduğunu söyleyebiliriz. Pozlama telafisi genelde EV ile ifade edilir. EV teriminin karşılığı ise exposure value yani pozlama değeridir. Pozlama telafisi ne zaman kullanılır? Nelere dikkat edilir? Yakından bakalım…

  • Sokak ve gezi fotoğrafları için pozlama telafisi kullanın.

Pozlama telafisi ne zaman kullanılır sorunuza yanıt verecek olursak sokak fotoğrafları için tercih etmenizin mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Böylece ışığı daha iyi kullanabilirsiniz. Gezi fotoğrafçılığında da doğru pozlamayı düşünmektense gördüğünüz güzellikleri yakalamak için mutlaka pozlama telafisi kullanmalısınız.

  • Otomatik modda flaş kullanırken pozlama telafisinden yararlanın.

Kamera flaşı ya da harici flaş kullanacaksanız doğru pozlama için kameranızı merkez ağırlıklı ya da matris ayarlara getirmelisiniz. Makinenizin ölçtüğü pozlama değerleri flaşınıza iletilerek ışığın şiddeti belirlenmiş olur, böylece ışığın olması gerektiği gibi kullanıldığı fotoğraflar elde edersiniz. Bu özellik pozlama telafisi nasıl kullanılır sorunuza yanıt olacaktır.

  • Spor ya da belgesel fotoğrafçılığı için pozlama telafisi kullanın.

Hareketli sporlar ve vahşi yaşam için en iyi kareleri pozlama telafisini kullanarak yakalarsınız. Sporcuyu koşarken ya da bir kuşu uçarken hatasız şekilde pozlamak istiyorsanız manuel modda çekim yapamazsınız. Manuel modu kullanmaya çalışırsanız anı kaçırırsınız.

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Fotoğraf makinesinin her modu farklı çekim türleri ve teknikleri için hazırlanmıştır. Portre çekimlerinde kullanacağınız mod ile doğa fotoğrafları için kullanacağınız mod aynı değildir. Kamera ayarınızı düşünmek için vaktiniz varsa manuel, hızlı hareket etmeniz gerekiyorsa pozlama telafisi kullanmanız avantajlı olacaktır.

Her fotoğrafçının çekim tekniği de birbirinden farklıdır. Fotoğraf çektikçe size özgü stili bulursunuz. Fotoğraf çekmeye yeni başladıysanız önerilerimize kulak verebilirsiniz. Manuel mod mu pozlama telafisi mi sorunuza yanıt verdik. Deneyin bakalım hangisi size göre...

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30