Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güneş Tepedeyken Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Güneşe Karşı Fotoğraf Çekmek - Işığınızı Yönlendirin!

Genellikle fotoğrafları güneşi arkamıza alarak çekeriz. Ancak bu yanlış bir fotoğraf çekme tutumudur. Güneş tepedeyken tam altına ya da önüne geçmek fotoğraflarımızın tamamının ya da bir bölümünün karanlık çıkmasına neden olabilir. Güneş tepedeyken iyi fotoğraf çekmek de mümkün elbette. Burada önemli olan nokta ışığın açısı ve kadraj kararını doğru vermektir.

Ters ışıkta fotoğraf çekmek sanıldığı kadar zor değildir. Işığı doğru yerde kullanmanız fotoğraflarınızın daha iyi çıkmasını sağlar. Bunun içinde birkaç yöntemi uygulamanız gerekir. Gelin birlikte güneşe karşı fotoğraf çekmek nedir ve nasıl yapılır öğrenelim…

[widget-8]

Uygun Işık Ortamı

Güneş tepedeyken iyi fotoğraf çekmek için uygun ışık ortamını ayarlamalısınız. Güneşe karşı fotoğraf çekmek istiyorsanız mutlaka ışığı yumuşatacak unsurlar bulmalısınız. Aksi takdirde ışığa karşı çekilen fotoğraflardan iyi sonuç almanız zorlaşır. Yani ters ışıkta fotoğraf çekmek istiyorsanız sabahın ilk saatleri ya da akşam saatlerini seçmelisiniz.

Bu zaman dilimi dışında fotoğraf çekmek istiyorsanız ışığı yumuşatmak için doğanın gücünden faydalanabilirsiniz. Sizi kurtaracak en doğal yöntemlerden birisi de ağaçlardır. Yani güneş tepedeyken iyi fotoğraf çekmek için belirlediğiniz konuyu veya nesneyi tek bir ağacın altında konumlandırmanız yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta gelen ışığa karşı ağacın arkasında doğru pozisyonu almanızdır.

Kamera Özellikleri

Ter ışıkta fotoğraf çekmek makinenizin aklını karıştırabilir. Bunu düşünerek manuel modda çekim yapmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Işık koşullarına uygun modu elle ayarladığınız zaman fotoğraflarınızdan çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Işığa karşı fotoğraf çekmek için ayarladığınız manuel modun en büyük avantajı, aynı ortamda siz hareket ettikçe ayarın değişmeyecek olmasıdır.

Eğer siluet yapmıyor ve ışık ölçümünü konunun üzerinden alacaksanız kameranızın nokta ışık ölçüm modunu seçmelisiniz. Bu modda ışık fotoğraf karesinde netlediğiniz noktanın bulunduğu küçük bir bölgeden okunur. Özellikle portre çekimlerde bu modu kullanmak yüzünüzün karanlık kalmamasına yardımcı olacaktır.

Diğer yandan ters ışıkta çekilen fotoğraflarda ışık ölçümünü aydınlık fonda yaparsanız siluet fotoğraflar elde edersiniz. Kısacası güneş tepedeyken iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız manuel modda çekim yapmalısınız. Bu şekilde istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yaratıcılığınızı Kullanın

Güneşe karşı fotoğraf çekmek için ışığa destek sağlayacak yöntemler kullanmalısınız. Ters ışıkta fotoğraf çekmek için olumlu sonuç almanızı sağlayacak yöntem refkektör kullanmaktır. Işığa karşı çekilen fotoğrafları dengelemek için reflektör ile ışığı konunun üzerine veya istediğiniz yere yansıtarak karanlık alanları düzeltebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise dolgu flaşı kullanmaktır.

Ter ışıkta çekilen fotoğrafları düzenlemek için photoshop ve lightroom gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar gölgelerin aydınlatılması ve parlaklıkların azaltılması konusunda oldukça başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Güneşe Karşı En İyi Fotoğrafları Siz Çekin!

Güneşe karşı fotoğraf çekmek yani ışığa karşı çekilen fotoğraflarda olumlu sonuçlar alabilmeniz için doğru zamanlamayı yapmanız ve belirli yöntemleri uygulamanız gerekir. Güneşe karşı fotoğraf çekmek çoğu kişi tarafından doğru olmadığı düşünülse de en güzel manzara, portre ve siluet fotoğraflar ters ışıkta çekilen fotoğraflarla ortaya çıkar.

Bu yazımızda sizler için güneşe karşı fotoğraf çekmek yani güneş tepedeyken iyi fotoğraf çekmek için yapılması gerekenleri anlattık. Siz de güneşe karşı fotoğraf çekmek istiyorsanız doğru adım atarak doğru yöntemleri kullanmalısınız. Ancak bu sayede istediğiniz fotoğrafları çekebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30