Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

2. El Fotoğraf Makinesi Alınır Mı?

Makinenizi Almadan Önce Bunları Kontrol Ettiğinizden Emin Olun!

Söz konusu bilhassa yeni nesil fotoğraf makineleri olduğunda ülkemiz pazarında fiyatların, birçok fotoğraf meraklısının karşılamakta oldukça zorlanacağı bir seviyede olduğu itiraf etmemiz gereken bir gerçektir. Bununla birlikte doğru makineyi seçebildiğiniz takdirde 2. el fotoğraf makinesi fiyatları ile size iyi bir çözüm sunabilir. Gerçi belirtmek gerekir ki yeni nesil Nikon ve Canon fotoğraf makinesi 2. el pazarında bile pek ucuz değildir. Yine de daha bütçe dostu bir çözüm sunduğu inkar edilemez.

Buna karşılık 2. el fotoğraf makinesi seçerken yeterince dikkatli davranmadığınız takdirde makinenizi kullanırken başınız ağrıyabilir. Öyle ki yaşayacağınız sorunlarla birlikte fotoğraf tutkunuzun bile zamanla kaybolması olasıdır. Elbette böyle bir durumla karşı karşıya kalmanızı istemeyiz. Bu nedenle aşağıda sizler için 2. el fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ipuçları aktardık.

Gövdesi Sağlam Mı? – 2. El Fotoğraf Makinesi Alırken

Birçok kameranın plastik, boya veya deri kaplı yüzeyleri vardır. Yüzeyleri kötü şekilde aşınmış olan kameralara dikkatli davranın, sahibi kameraya bakmadığı için belirgin gözükmeyen hasarlar olabilir. Kaplama vücuttan uzaklaşıyorsa, genellikle yapıştırıcı kullanılarak geri yapıştırılabilir. Bunu yapmayı planlıyorsanız, büzülmediğinden emin olmak için kontrol edin.

Odaklama Doğru Çalışıyor Mu? – 2. El Fotoğraf Makinesi Alırken

Keşke olası tek sorun kozmetik olsa... 2. el fotoğraf makinesi fiyatları bakımından daha uygun olsa da teknik problemleri beraberinde getirebilir. Fotoğraf makinesinin manuel odaklama halkası varsa, onu en yakın ayardan sonsuza kadar yavaşça döndürün ve yapıştığı hiçbir nokta olmadığından emin olun. Eğer takılı kalıyorsa ya içerideki mekanizma burkulmuştur ya da toz kalmıştır. İdeal olarak, bunun sökülmesi, temizlenmesi ve yeniden monte edilmesi gerekir. Nasıl tepki verdiğini görmek için kamerayı farklı konu mesafelerine yönelterek ve deklanşöre basarak otomatik netlemenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Shutter Sayısına Kesinlikle Bakın! – 2. El Fotoğraf Makinesi Fiyatları

  1. el fotoğraf makinesi fiyatları açısından genellikle yüksek shutter sayılarına makineler daha ucuzdur. Ancak bu durumu otomobillerdeki kilometre ölçümü gibi düşünebilirsiniz. 10 bin altındaki makinelerin sıfıra yakın olduğu kabul edilir. Nitekim çoğu makine 50 bin ve 150 bin shutter sayısına kadar garantilidir.

Elbette dikkat etmeniz gerekenler yalnızca bununla sınırlı değildir. 2. el fotoğraf makinesi alırken ayrıca şu noktaları da gözden kaçırmamanızı öneririz:

  • Ayrıca lens almayacaksanız veya kompakt bir makine söz konusuysa lensin yeterince temiz ve çiziksiz olduğundan emin olun. F/22 değerlerinde beyaz bir zemin fotoğrafladığınız takdirde lensteki lekeleri kolaylıkla görebilirsiniz.
  • 2. el fotoğraf makinesi alırken LCD ekranda ölü piksel olup olmadığına kesinlikle bakın.
  • Her ne kadar doğrudan fotoğraf kalitesini etkilemese de sonradan satma olasılığınızı göz önünde bulundurarak lensin önündeki filtre ve aksesuar bölümünü kontrol edin.
  • Batarya temas noktalarını incelemek önemlidir. Bu noktaların yüzeyinde yeşil, kahverengi veya beyaz bir tortu varsa kamerayı satın almaktan kaçının.

2. El Fotoğraf Makinesi Nereden Alınır?

  1. el fotoğraf makinesi fiyatları ve performansına etki eden faktörlere değindik. Peki 2. el fotoğraf makinesi için nerelere bakmalısınız? Elbette sahibinden.com başta olmak üzere 2. el fotoğraf makinesi alabileceğiniz pek çok yer var. Aynı şekilde CanonTurk.com Canon fotoğraf makinesi 2. el alım satım işlemlerinde kullanabileceğiniz güvenilir bir platformdur.

Ancak yine de bizim önerimiz eğer İstanbul’da yaşıyorsanız İstanbul Sirkeci’de bulunan Hayyam Pasajı’na bir uğramanız olacak! Buna karşılık 2. el fotoğraf makinesi almaya değil de satmaya gidecekseniz makinenizi ucuza kaptırmamak için kesinlikle ön araştırma yapmanızı öneririz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30