Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Portfolyo Oluşturma

Portfolyo Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Portfolyo nedir? sorunuza; Fotoğrafçılarda portfolyo, fotoğrafçının kimliği niteliğindedir, diyebiliriz. Portfolyo fotoğraflarla bir müşteriyi etkilemek için en güzel araçtır. Potfolyo fotoğrafçının çalışmalarının tümüdür. Çekilen fotoğrafların derlenip toplanarak sunuma hazır hale getirilme işlemlerini kapsamaktadır.

Bir fotoğrafçı için portfolyo müşteriyi etkileyecek en büyük silahtır. En iyi çalışmaların yer aldığı portfolyo, hem iş başvurularında hem de müşteri sunumlarında kullanılır. Örneğin; doğum fotoğrafçısıysanız portfolyonuzun en güzel anne-bebek ve aile fotoğraflarını içermesi gerekir. Ya da moda fotoğrafçısıysanız markalar için yaptığınız çalışmalar ve stüdyo çekimleriniz portfolyonuzda yer almalıdır. Peki portfolyo oluşturma aşamaları tam olarak nelerdir? Etkileyici portfolyolar nasıl oluşturulur? Gelin, birlikte bakalım…

 

[widget-8]

Portfolyo Nasıl Yapılır? – En İyi Çekimlerinden Oluşan Portfolyo İle Dikkatleri Üzerine Çek!

Portfolyo hazırlarken ilk olarak yapmanız gereken fotoğraflarınız arasından en iyisini seçmektir. Yüzlerce fotoğraf arasından seçim yapabilmek için fotoğraf okumayı bilmeniz önemlidir. Portfolyo oluştururken fotoğraflara ne kadar çok bakarsanız hatalarınızı ve iyi olduğunuz yanları o kadar net görürsünüz. Böylece kendinize özeleştiri yaparak eksik olduğunuz alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraflar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız iyi bir fotoğrafçıdan yardım alarak dikkatinizi çekmeyen ama güzel olan fotoğraflarınızı keşfedebilirsiniz.

Adobe Lightroom programı portfolyo üzerinde çalışmak için yapacağınız iyi bir program tercihi olur. Fotoğraf portfolyosu en beğendiğiniz ve kaliteli olan fotoğraflarınızdan oluşan işlerin derlenmesidir. Fotoğraf çekimine ilk başladığınız günlerdeki fotoğraflarınıza kadar inerek tüm çekimlerinizi inceleyin. Bu süreç içerisinde portfolyo oluşturacağınız kareleri fotoğraflarınız içerisinden çıkarın. Aynı zamanda birbirleri ile alakalı olan görselleri klasörleyerek fotoğraflarınızda düzeni sağlayabilirsiniz.

Portfolyo oluşturma konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında proje açıklaması da vardır. Arşiviniz içerisinden yeteneğinizi ön plana çıkaracak fotoğrafları kapsayan portfolyo için yazılı olarak yapılan açıklama fotoğraflarınıza göz atacak kişinin portfolyonuzun ne olduğuna dair daha ayrıntılı bilgi elde etmesini sağlayacaktır. Projenize göre konum, konu ve zaman aralıklarını yazarak açıklamanızın daha anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz.

Her şey portfolyo hazırlamakla bitmiyor elbette. Bir de bu portfolyoyu sunmak var. Bu nedenle hitabetinizi geliştirmeli ve etkili sunum yapmayı öğrenmelisiniz. Markalardan ve kişilerden iş almak istiyorsanız kendinizi iyi ifade edebilmelisiniz. Portfolyo hazırlamak zor olsa da keyifli bir iştir.

Dijitali Kullanarak Daha Çok Kişiye Ulaşın!

Daha çok insana hitap etmek istiyorsanız dijitalin gücünden de yararlanmalısınız. Gelişen teknolojiyle beraber her şey dijital ortamda yapılmaya başlandı. Artık dijitalde sadece yakın çevrenize değil tüm dünyaya hitap edebiliyorsunuz. Dijitalin gelişmesi ile fotoğraflar sürekli olarak dijital ortamda paylaşılıyor. Ve geri dönüşleri daha iyi analiz edebiliyorsunuz. İyi ve etkileyici çekimler yapan bir fotoğrafçı özellikle sosyal medya uygulamalarından büyük kitlelerin ilgisini çekebiliyor.

Siz de dijitalin gücünü kullanarak fotoğraflarınız gibi portfolyonuzu da paylaşıp istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. Portfolyonuzda istediğiniz kalitede fotoğraflar yoksa daha iyi bir fotoğrafçı olmak için profesyonel eğitmen kadrosuna sahip fotoğrafçılık kurslarından destek alarak etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğrafçılıktan para kazanmak istiyorsanız sağlam bir portfolyoya ihtiyacınız var.

[widget-43]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30