Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Doğum Fotoğrafçıları İçin Ekipman Önerileri

En Güzel Anları Yakalamak İçin Doğru Ekipmanlar

Bir anne için hiç kuşkusuz bebeğinin doğduğu ilk anlar hayatının en önemli dakikalarıdır. Temel olarak doğum fotoğrafçısı, bu mucizevi an merkezde olmak üzere hamilelik sürecinden bebeğin büyüme dönemine kadar uzun bir süreci fotoğraf kareleriyle ölümsüz hale getirir. Ancak bu mucizevi anların ölümsüz hale gelmesi kadar kusursuz gözükmesi de son derece önemlidir. İşte bu noktada doğum fotoğrafçısı olarak doğru ekipmanları doğru şekilde kullanmanız şarttır.

Peki doğum fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar nelerdir? Doğum fotoğrafçıları için ekipman önerileri, doğru kamera ve lens seçimi gibi bilgileri sizler için bir araya getirdik. Ancak gelin öncelikle doğum fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi ve ekipman seçmeyi zorlaştıran şartların ne olduğuna bakalım.

[widget-8]

Doğum Fotoğrafçılığının Zorlukları

Doğum fotoğrafçılığı için ekipman önerileri gibi bir başlığımızın olmasının tek nedeni; doğum fotoğrafçılığının diğer fotoğrafçılık türlerine göre çeşitli zorluklar barındırmasıdır. Bu zorlukların başında ise ışık gelmektedir.

Sadece doğum esnasındaki fotoğraflar açısından baktığımızda bile bir doğum odası genellikle düşük bir ışığa sahiptir. Dolayısıyla doğum fotoğrafçısının ışık üzerinde hiçbir hakimiyeti yoktur. Ayrıca doğum odası tavanlarında yer alan ışığın da görüntü kalitesini ciddi oranda azalttığını söylemek mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra doğum sonrası fotoğraflarda da doğumhaneden çıkmanıza rağmen ışıkla ilgili güçlükler sürmektedir. Doğum fotoğrafçıları için ekipman önerileri arasında hiçbir zaman fazladan aydınlatmadan söz edilmez. Çünkü fazla ışık bebeğin gözlerine zarar verebilir. Aynı şekilde fotoğraf makinesinin flaşı da yeni doğan bebeğin gözleri için zararlı olabilecek bir etkiye sahiptir.

Ayrıca doğumhanenin en nihayetinde bir hastane odası olduğu da unutulmamalıdır. Her şeyden önce işler ters gidebilir ve acil bir durum ortaya çıkabilir. Nitekim doğum odaları çoğu zaman ancak doktor ve hemşirelerin girebileceği büyüklüktedir. Bu durum doğum fotoğrafçısının uygun açılardan fotoğraf çekmek için yeterli hareket imkanı bulmasını son derece zorlaştırır. Dolayısıyla doğum fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar üzerine düşünürken tüm bu zorlukları göz önünde bulundurmak gerekir.

Doğum Fotoğrafçılığı İçin Hangi Makine Tercih Edilmeli?

Eğer amatör düzeyde doğum fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi arıyorsanız çok pahalı makinelere kaçmanıza gerek yoktur. Ancak hemen yukarıda vurguladığımız bir noktayı tekrar hatırlatmak gerekirse doğum fotoğrafçılığı genellikle düşük ve kalitesiz ışıkla yapılmak zorunda olan bir meslektir. Bu nedenle yüksek ISO değerine sahip bir makineyle çalışmanız çok daha akıllıca olacaktır. Aynı şekilde kırpma sensörü olan bir kamera tercih ederseniz de istediğiniz kalitede fotoğraflar elde etmeniz zorlaşabilir.

Kamerayla ilgili son söylenmesi gereken konu ise flaştır. Doğum fotoğrafçılığı için hangi makine sorusuna cevap verirken daha düşük flaşlı bir makine önerilebilir. Zaten özellikle doğum esnasında ya da hemen sonrasında yaptığınız çekimler için flaş kullanmamalısınız. Ancak sonrasında da bebeği fotoğraflamaya devam edecekseniz flaşın önünü beyaz bir kağıtla kapatarak çekim yapabilirsiniz.

Doğum Fotoğrafçılığı İçin Hangi Lens Tercih Edilmeli?

Düşük ışık kullanma zorunluluğu doğum fotoğrafçılığı için hangi lens idealdir gibi bir soruyu da beraberinde getirmektedir. Doğum fotoğrafçılığı için lens tercih ederken olabildiğince dar lenslere yönelmenizi öneririz. 50 mm'ye kadar olan lensler muhtemelen standart kalitede çekimler yapmanıza yeterli olacaktır. Ancak en kaliteli çekimler için bundan da daha dar 35 mm'lik lensler kullanmanız gerekebilir.

Bunu f/2.8 civarında bir diyafram ve 1/250 deklanşör hızı ile desteklediğinizde doğum fotoğrafçılığının belgeselleri hissi veren görüntü kalitesine ulaşabilir, dağınık bir alanda çeşitli ayrıntıları yakalayabilirsiniz.

Doğum Fotoğrafçılığı Kursu ile İhtiyacınız Olan Ekipmanları Tanıyın!

Bir fotoğraf tutkunu olarak profesyonel fotoğrafçılığa adım atmak ve doğum fotoğrafçısı olmak istiyorsanız doğum fotoğrafçılığı kursu ile işe başlamanız oldukça faydalı olabilir. Foto Life Akademi olarak sizlere sunduğumuz uygulamalı doğum fotoğrafçılığı kursu ile birçok kazanımın yanı sıra doğum fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanları tanımanıza da yardımcı olduğumuzu vurgulamak isteriz.

Eğer doğum fotoğrafçıları için ekipman önerileri almak istiyorsanız Sanat Akademi'de misafirimiz olabilir, deneyimli fotoğraf eğitmenlerimizle Sanat Cafe'de sohbet ederken profesyonel doğum fotoğrafçılığı hakkında görüşlerini alabilirsiniz.

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30