Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Doğum Fotoğrafçılığı Nedir? Doğum Fotoğrafçılığı İçin 7 Kriter

İyi Bir Doğum Fotoğrafçısı Olmak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Büyük bir heyecanla bebeklerini bekleyen ebeveynler, ailelerinin en küçük üyesi için tüm hazırlıklarını yaptıktan sonra bu anları ölümsüzleştirmek isterler. Doğum fotoğrafçılığı ise en mutlu ve özel bu anı ölümsüzleştirmeye fayda sağlayan, yeni nesil bir meslek dalıdır.

Doğum çekimi yaptırmak isteyen aileler, doğum fotoğrafçısı araştırmaya belki de aylar öncesinden başlar. Ölümsüzleşecek anlarının estetik, etkileyici ve kaliteli olması için iyi bir doğum çekimi gerçekleştirmek isterler. Bu nedenle doğum fotoğrafçılığı yapan herkesin bilmesi ve uyması gereken bazı kriterler bulunmaktadır.

Doğum fotoğrafçılığı nedir, doğum fotoğrafçısı nasıl çalışır bilmek istiyor ve doğum fotoğrafçılığı hakkında bilgi sahibi olmayı arzuluyorsanız; doğum fotoğrafçılığı hakkında 7 temel kriteri sizlere sunuyoruz!

Doğum Fotoğrafçılığı Nedir?

Doğum fotoğrafçılığı nedir sorusu, bu mesleği yakından tanımak isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Doğum fotoğrafçılığı hakkında bilgi almak isteyenler için kısaca doğum fotoğrafçılığı; hayatlarının yeni dönemine adım atan ebeveynlerin ilk anlarını kayıt altına almak için çalışan, onlara ileride güzel anılar yaratmak için uğraşan fotoğraf sanatı dalıdır.

Doğum fotoğrafçısı nasıl çalışır konusu da merak kedilenlerin başında gelmektedir. Diyebiliriz ki, doğum fotoğrafçılığı en güzel fotoğrafçılık dallarından biridir. Mesai saatleri ve çalışma standartları değişkenlik gösterse de doğum fotoğrafçısı olan bir kimse, ailelerin sevinçlerine ortak olabilmenin keyfini yaşayacaktır. Ailelerin en özel ve en güzel anlarını kayıt altına almak ve en estetik biçimde onlara bir hikaye bırakmak için doğum sırası ya da sonrasında aileler bir doğum fotoğrafçısı ile anlaşır ve bebeklerinin ilk halleri ile sevinçlerini ölümsüzleştirirler.

Ancak her meslek gibi doğum fotoğrafçılığı nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabı yalnızca meslek tanımı ile bitmemektedir. Her meslek gibi, doğum fotoğrafçılığı için de dikkat edilmesi gereken krtierler bulunmaktadır. Bu kriterler işinizi kolaylaştıracağı gibi, sevilen ve tercih edilen bir doğum fotoğrafçısı olmanıza da fayda sağlar.

Bir doğum fotoğrafçısı nelere dikkat etmelidir biraz yakından bakalım…

1. Ekipman Seçiminiz Pratik Olmalı

Bir doğum fotoğrafçısı oldukça pratik ve dikkatli olmalıdır. Bu nedenle ekipman seçiminde de pratik olmak işin hızı ve kolaylığı için gerekli olan en önemli etkenlerden biridir. Ekipman seçiminde kararsızlığa düşmemek, ekipmanları iyi tanımak ve her çekim için en kullanışlı olabilecek lensleri seçmek bu nedenle önemlidir. Doğum fotoğrafçısı olmak için sonuçta tüm lenslerin yanınızda olması gerekmez, 50 mm ile 24 mm- 105 mm aralığındaki lensler; doğum çekimi yapabilmeniz için yeterli olacaktır.

2. Doğum Fotoğrafçılığı İçin Gözlem Çok Önemli

Doğum fotoğrafçılığı nasıl yapılır sorusunun cevaplarından biri olması beklenmeyen ancak en önemli kriterlerden biri olarak listede yer alan gözlem yeteneği, harika anlar yakalamanızı sağlar. Bu nedenle, iyi hikayeler yakalamak ve duygusal karelerle geleceğe güzel anılar bırakmak için gözlerinizi dört açmalısınız.

3. Detaylara Önem Verin

Doğum çekimi odak noktasına her zamana bebeği ve anneyi alır. Ancak doğum serüveni yalnızca bu iki kahramam ile bitmez! Doğum fotoğrafçılığı nedir sorusunun bir diğer cevabı da aslında detaycı olmaktır. Günler öncesinden bebekleri için hazırlık yapan ebeveynler mutlaka bebeği için bazı özel eşyalar getirmiş olacaktır, anne ve bebeğin kalacağı oda süslenecektir. Siz bir doğum fotoğrafçısı olarak detayları görmezden gelmemeli ve nesnelerle de hikaye anlatmayı bilmelisiniz. Bu nedenle, çevrenizi ve bebeğin eşyalarını da fotoğraflamayı unutmayın!

4. Her Duruma Göre İhtiyacınızı Karşılayacak Bir Çantanız Olsun

Doğum fotoğrafçılığı mesai saatleri oldukça değişken olabilecek bir meslektir. Dolayısıyla, her an evden hızla çıkabilme ihtimalinize karşı çantanız her an hazır olmalı. İhtiyacınız olabilecek tüm materyaller hazır olmalı. Kendinize yetecek kadar hazır yiyecek bulundurmalısınız çünkü gecenin bir vakti aniden telefonunuz çalabilir!

5. İşinizde Hızlanmayı Öğrenin

Doğum fotoğrafçılığı hızlanmayı gerektiren bir meslektir. Dolayısıyla, işinizde hızlanmalı ve en iyi anları en hızlı biçimde yakalamalısınız. Ebeveynler, doğum sonrası çektiği fotoğrafların her birini sevdikleriyle paylaşmak ister. Bu nedenle özellikle editleme süreci olabildiğince hızlı sonlanmalıdır.

6. Fotoğraflarınızın Anlattığı Hikaye Çok Önemli

Doğum fotoğrafçılığı yalnızca dünyaya gözlerini yeni açmış bebeğin fotoğraflarını çekmek değildir. Aynı zamanda o fotoğraflar ile ileriye dönük bir hikaye oluşturmaktır. Bu nedenle, çektiğiniz görüntüler aynı zamanda bir hikaye anlatmalıdır. Önemli her detayı ve her aile bireyini çektiğiniz fotoğraflara katmaya çalışın!

7. Tüm Aileye Yer Verin

Anne ve bebek her ne kadar odak noktası olsa da ailenin bu süreçte en telaşlı bireyini, babayı, unutmamanız gerekiyor. Çektiğiniz fotoğraflarda babaya da mutlkaa yer verin ve bu çekirdek ailenin her birinin ilk sevinç anında anısı olmasını sağlayın.

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30