Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Doğum Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı Bir Doğum Fotoğrafçısı Olmak İçin İpuçları

Doğum fotoğrafçılığı mesleki açıdan sağladığı avantajların yanı sıra tanık olunan mucizevi anlarla da yüksek tatmin sağlayan işlerden biridir. Ancak her işte olduğu gibi başarılı bir kariyere sahip olmak için doğum fotoğrafçılığında da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Ebeveynlere tekrar tekrar göz gezdirebilecekleri eşsiz kareler sunarken aynı zamanda mesleğinizin hassasiyetlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Peki bir doğum fotoğrafçısının dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Eğer doğum fotoğrafçısı olarak kariyerinizin başındaysanız yazımızın devamında son derece işinize yarayacak değerli bilgiler bulabilirsiniz. Gelin doğum fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gerekenler neler, birlikte bakalım.

[widget-8]

1. Anne Babayla İyi İletişim Kurmalısınız

Eğer başarılı bir doğum fotoğrafçısı olmak istiyorsanız fotoğrafçılık becerilerinizin yanına iletişim becerileri de eklemelisiniz. Anne babayla sağlıklı bir iletişim kuramadığınız takdirde başarılı bir doğum fotoğrafçısı olmanızın imkanı yoktur. Bu nedenle doğum fotoğrafçılığı önerileri arasında öncelikle hamilelik psikolojisini iyi anlamayı ve anne babanın telaşlarını ya da endişelerini doğal karşılamayı saymak gerekir.

2. Ekipmanlarınızı İyi Tanımalısınız

Doğum fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuşurken vurgulayacağımız ikinci nokta ekipmanlarınız olacak. Profesyonel bir doğum fotoğrafçısı için ekipmanlarıyla aynı dili konuşmak son derece önemlidir. Bu nedenle siz de hızlı bir şekilde farklı ekipmanları hangi durumlarda kullanabileceğinizi öğrenmeli, deneyiminizi artırmak için çabalamalısınız.

3. Hastane Çekimleri İçin Hastaneden İzin Almalısınız

Doğum fotoğrafçılığı nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken yalnızca anne babaya karşı sorumluluğunuz olmadığını unutmamalısınız. Aynı zamanda çekim yapacağınız hastaneye ve hastane personellerine karşı da sorumluluğunuz vardır. Bu nedenle doğumhane ve hastane odasında çekim yapmayı planlarken hastaneden izin almalı, görevli doktor ve diğer personelleri durumdan haberdar etmelisiniz.

4. Stüdyo Çekimlerinde Bebek İçin Sağlıklı Bir Ortam Yaratmalısınız

Doğum fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuşurken elbette en önemli noktalardan biri bebeğin sağlığıdır. Stüdyo ortamındaki aydınlatma sistemleri bebeğin gözleri için zararlı olabileceği gibi ekipmanların yarattığı ısı da bebek için rahatsız edici olabilir. Stüdyo çekimlerinde tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak bebek için sağlıklı bir ortam yaratmanız gerekir.

5. Bebeklerle Temas Kurmayı Bilmelisiniz

Doğum fotoğrafçısı olarak çoğu zaman bebeklere poz verdirmeniz ve en güzel kareler için ideal bir şekilde konum almalarını sağlamanız gerekecek. Bu noktada bir doğum fotoğrafçısının dikkat etmesi gerekenler arasında bebeğin fiziksel özellikleri bilmek ve buna uygun davranmak gelir. Bebeğin poz vermesini sağlarken vücudunun hassas olduğunu göz ardı etmemelisiniz.

6. Fotoğraf Düzenlemeyi Bilmelisiniz

Son olarak doğum fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gerekenler arasında Photoshop ve Lightroom gibi programlarla fotoğraf düzenlemeyi sayacağız. Kusursuz kareler yaratmak istiyorsanız çekim sonrasında fotoğrafları düzenlemeli ve doğru efektlerle çok daha etkileyici bir hale getirmelisiniz.

Doğum Fotoğrafçılığı Kursu ile Kariyerinizde Dev Bir Atın

Eğer bir doğum fotoğrafçısı olarak sektörde yeniyseniz 8 saatlik doğum fotoğrafçılığı kursu programlarımıza katılarak son derece değerli kazanımlar elde edebilir, profesyonel bir doğum fotoğrafçısı olarak deneyim kazanabilirsiniz. Uygulamalı doğum fotoğrafçısı kursu ile ihtiyacınızın olan her şeyi sizlere sunduğumuzdan emin oluyoruz.

Ayrıca Foto Life Akademi olarak doğum fotoğrafçılığı kursu sonrasında kariyer danışmanlığı desteğimizle mesleğinizde başarılı olmanız için size yol gösteriyor, deneyimlerimizi sizinle paylaşıyoruz. Eğer doğum fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30