Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Evde Yenidoğan Çekimi Yapılır Mı?

Ev Ortamında Yenidoğan Çekimlerinin Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Yenidoğan fotoğraf çekimleri genel olarak stüdyoda yapılsa da bazı aileler hijyen koşulları açısından hassas olabiliyor ya da bebeklerini doğar doğmaz dışarıya çıkarmak istemiyorlar. Bu nedenle yenidoğan çekimini evlerinde yaptırmayı tercih ediyorlar. Ayrıca bazı anne ve babalar, bebeklerinin fotoğraflarını kendileri çekmek istiyor ve ev ortamında bir stüdyonun nasıl oluşturulacağını merak ediyorlar.

İşin aslı eğer daha önce hiç fotoğraf çekmediyseniz çalışmalarını beğendiğiniz bir doğum fotoğrafçısından hizmet almanız en doğrusu. Ancak yine de evde yenidoğan çekimi nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, ışık ve dekor nasıl hazırlanır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

 

[widget-8]

Evde Işık Olmazsa Fotoğraf Çekimi Olmaz!

Evde yenidoğan fotoğraf çekimi yapmak isteyen fotoğrafçılar ve aileler için ilk olarak gerekli olan ışıktır elbette. İster mobil kamerayla isterseniz DSLR makina ile çekim yapın, hepsi için ihtiyacınız olan en önemli şey ışık. Bu nedenle yenidoğan çekimi yapmak için evinizin en çok ışık alan odasını tercih edin ve en büyük camın önünde kendinize bir çekim alanı oluşturun.

Evde bebek fotoğrafı çekimi sırasında flaş kullanmamanızı önerirken aynı zamanda doğal ışığa ek olarak paraflaş kullanabilir ancak bebeğin gözüne direkt gelmeyecek şekilde fotoğraf çekebilirsiniz. Özetle, ışığınız yeterli olduğu sürece evde yenidoğan çekimi yapabilirsiniz elbette.

Evde yenidoğan çekimi yapan fotoğrafçılar, haliyle hangi ışıkları kullanacaklarını ve nerede çekim yapacaklarını bilirler. Sadece tavsiyemiz ailenin çekim öncesi ziyaret edilmesi ve evde çekime uygun alan olup olmadığının kontrol edilmesidir.

Evde Yenidoğan Çekimlerinde Zaman Kısıtlamanız Yok

Ailelerin yenidoğan çekimlerini evde istemesinin en büyük nedenlerinden biri de zaman kısıtlamasının olmamasıdır. Stüdyo çekimlerinde belli bir plan ve saat sınırlaması olduğu için 3 – 4 saatte maksimum çekilen fotoğraflardan yararlanılır. Ancak evde yenidoğan çekimi yapıldığında daha esnek davranılabilir. Bebeğinin fotoğraflarını kendileri çekmek isteyen anne ve babalar da günlük programlarına göre çekimlerini yaparak bebeklerinin en güzel anlarını yakalayabilirler. Bebekleri acıktığında, huysuzlandığında ya da ağladıklarında çekimlerin aksayacağı endişesine kapılmazlar.

[widget-19]

Farklı Konseptler ve Çekim Teknikleri Denenebilir

Yenidoğan ev çekimleri yapıldığında ailelerle esnek saatler doğrultusunda anlaşılacağı için farklı dekorlar ve çekim teknikleri kullanılabilir. Fotoğrafçılar bebek modellerini diledikleri konseptlerde konumlandırarak çekim yapabilir.

Eğer bebeğinizin fotoğraflarını kendiniz çekecekseniz güneş alan bir camın önüne bebeğinizin yatağını, koltuğunuzu ya da ufak bir hasır sepeti yerleştirerek çekime başlayabilirsiniz. Ardından üzerine pelüş bir örtü serebilirsiniz. Koltuğunuzu cam kenarına çektiyseniz örtünüzün yarısını koltuğun üzerine, yarısını da yerde olacak şekilde örtün. Yerdeki kısmının altına bir yastık koyun ve bebeğinizi oraya yatırın. Alüminyum folyo kullanarak pencereden gelen ışığı yansıtın. Örneğin; sol taraftan güneş ışığı geliyorsa sağ taraftan folyoyu tutun. Böylece kendi stüdyonuzu kurmuş olacaksınız.

Evde yenidoğan çekimi yaparken hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak farklı konseptler yaratabilir, dekorlarınızı değiştirebilirsiniz. Belirttiğimiz gibi zaman kısıtlamanız olmadığı için özgürce davranabilirsiniz.

Yenidoğan fotoğraf çekimi yaparken evinizde olmanın rahatlığıyla bebeklerinizi çıplak çekebilir, birkaç giysi değiştirebilirsiniz. Canlı renkler dışında dekorunuzla uygun renkler kullanarak kompozisyon oluşturabilirsiniz. Pastel renkler fotoğrafta çok güzel duruyor.

Yenidoğan ev çekimleri yapılırken bir önerimiz de bebeğinizin mümkün olduğunca tok olması. Hatta bebeğinizi çekimden 10 dakika önce emzirin ve uyumasını keyifle izleyin. Böylece rahatlıkla fotoğraf çekebileceksiniz. Sepette ya da yerde rahat bir pozisyonda olmasına dikkat edin. Aynı fotoğraftan onlarca kez çekmek yerine farklı açılardan, yakınlaşıp uzaklaşarak fotoğraf çekin. Esnerken, gülerken, ağlarken ve uyurken en güzel anlarını yakalayabilirsiniz.

Evde Yenidoğan Fotoğraf Çekimi Daha Ekonomik

Evde bebek fotoğrafçı çekimi yaptıranların bir diğer avantajı da daha ekonomik bir şekilde bebek çekimlerini halletmeleridir. Burada kastımız çekimi anne babanın yapmasıdır. Profesyonel doğum fotoğrafçısı evinize gelecekse stüdyo çekimlerinden daha yüksek ücretler ödemeniz elbette kaçınılmazdır.

Evde Yenidoğan Fotoğraf Çekimi İle Stüdyodda Çekilen Fotoğraflar Arasında Kalite Farkı Yok!

Evde yenidoğan çekimi yapılır mı diyenler için detaylı bilgi vermeye çalıştık. Son olarak anne ve babaların aklına takılan bir soruya da yanıt verelim. Evde yenidoğan çekimi yapıldığında bu çekimi kimin yaptığı kalite açısından belirleyici olacaktır. Yenidoğan ev çekimleri ile stüdyoda çekilen yeni doğan fotoğraf çekimi arasında kalite olarak veya profesyonellik olarak herhangi bir fark yoktur yalnız evdeki fotoğrafları bebeğin ailesi çekiyorsa elbette bir miktar kalite farkı görülecektir. Bunun nedeni yıllardır doğum ve yenidoğan fotoğrafçılığı yapan profesyonellerin sizlere kusursuz bir çalışma sunmasından kaynaklanmaktadır.

Stüdyoda yapılan yenidoğan fotoğraf çekimleri için ortamın steril olup olmaması aileyi endişelendirdiği için tercih edilen ev ortamındaki çekimlerde aileler fotoğraflarını düzenleyebilecek teknik bilgi ve beceriye sahiplerse elbette güzel fotoğraflar elde edebilirler.

Evde yenidoğan çekimi yaptıracaksanız profesyonel bebek fotoğrafçıları ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Dekorasyondan hijyene kadar güvenebileceğiniz, tavsiye edilen doğum ve yenidoğan fotoğrafçılarıyla iletişime geçebilirsiniz. Tüm endişelerinize yanıt vereceklerdir…

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30