Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Aynasız Fotoğraf Makinesi Nedir?

Aynasız Fotoğraf Makinesi Fotoğrafçılığa Yeni Bir Soluk Getiriyor!

Aynasız fotoğraf makinesi, son yıllarda fotoğrafçılık dünyasına en hızlı giriş yapan ve piyasaları alt üst eden sistemlerdir. Aynasız fotoğraf makinesi, vizörden baktığımız zaman çekeceğimiz nesneyi görmemizi sağlayan 45 derece açı ile duran ayna mekanizmasının fotoğraf makinesinin gövdeden kaldırılmış halidir.

Aynasız fotoğraf makinesi sitemlerinin ortaya çıkma sebeplerinin en başında boyut olarak küçülmek ve ağırlık olarak hafiflemek gelmektedir. Ayna mekanizması olmadığı için diğer aynalı makinelerden çok daha hafif ve küçük boyutludurlar.

Aynasız Fotoğraf Makineleriyle Daha Tanışmadınız mı? – Çekeceğiniz Fotoğrafın Son Halini Anında Görün!

Aynasız fotoğraf makineleri, vizörden baktığımız zaman doğrudan sensöre düşen görüntü elektronik bir şekilde vizöre aktarılmaktadır. Bu da bize çekeceğimiz fotoğrafın son halini görme imkanı verir. Fotoğraf çektikten sonra karanlık çıkacak ise daha çekmeden karanlık olduğunu canlı bir şekilde görebiliyoruz.

Teknoloji olarak çok yeni olmaları sebebiyle aynasız fotoğraf makineleri çağımızın gerektirdiği ihtiyaçların tümünü karşılayabiliyor. İlk çıktıkları zaman sensör boyutları DSL makinelere göre küçüktü. Normal bir fullframe makinelerin sensör boyutu 35mm iken bu makineler 2x daha küçük olarak piyasaya sürüldü. Olympus ve Fujifilm firmaları aynasız teknolojisinde başı çeken ilk firmalardı. Sonrasında Sony, Canon ve Nikon da bu furyaya ayak uydurdular.

Teknoloji ilerledikçe aynasız fotoğraf makineleri de sensör boyutlarında değişikliğe gidildi. Fujifilm ve Sony firması 1.5x ve fullframe sensörlü aynasız makineler üreterek piyasada oldukça ilgi gördüler. Sony fullframe aynasız fotoğraf makinesi sektörüne iddialı modeller üreterek aynasız piyasasını bir dönem ele geçirmekle kalmayıp birçok aynalı fotoğraf makine kullanıcısını da aynasız fotoğraf makinesi piyasasına çekmeyi başarmıştır.

   

[widget-8]

Aynasız Fotoğraf Makinesi Olumlu Yanları Nelerdir?

Kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de aynasız fotoğraf makinesinin de belli başlı olumlu ve olumsuz tarafları vardır. Olumlu yanları şunlardır:

  • Boyutlarının ufak olması
  • Hafif olmaları
  • Yüksek ISO değerlerine çıkabilme özellikleri
  • Netleme noktalarının aynalı makinelere göre son dönemlerde daha hassas ve daha fazla olması

Aynasız Fotoğraf Makinesi Olumsuz Tarafları:

  • Boyutlarının küçük olması sebebiyle ele oturuşlarının ergonomik olmaması.
  • Tuş takımlarının küçük olması.
  • Bataryalarının küçük olması sebebiyle daha kısa süreli kullanım.

Size aynasız fotoğraf makinesinin olumlu ve olumsuz yanlarından bahsettik. Bu özelliklerden yararlanarak fotoğraf makinesini aynalı mı yoksa aynasız mı alacağınız konusunda fikir edinebilirsiniz. En iyi aynasız fotoğraf makineleri nelerdir sizin için listeledik:

  • SONY: A7R III, A7R II, A7SII
  • FUJİFİLM: X-T2, X-T20, X-T10
  • OLYMPUS: OMD EM1 II, OMD EM5 II, OMD EM10 II

Daha Hafif Olan Aynasız Fotoğraf Makineleriyle Anı Daha Rahat Yakalayın!

Gün geçtikçe teknolojik gelişmeler arttıkça kapladıkları alanlar azalmaya başladı. Sektör anlamında fotoğrafçılık sanatının büyük makineler ile icra edildiği dönemler geride kaldı artık. Cebimizde ki telefonlar ile tüm dünyaya ulaşım sağlayabiliyorken anı dondurmak için daha küçük ama etkili cihazlar gelmeye devam edecektir.

Aynasız fotoğraf makinelerini bir deneyin!

Aynasız fotoğraf makinesi, daha iyi bir fotoğrafçı olmanızı sağlayacak ancak önce bu makineler nasıl kullanılır öğrenmelisiniz. Aynasız makineler hakkında bilgi almak ve kullanımını öğrenmek için fotoğrafçılık kursları ve eğitmenleriniz size destek olacaktır…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30