Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ev Tasarımı Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Evinizin Tasarımını Ön Plana Çıkaracak Yöntemler

Ev fotoğrafları stilinizi ve beğenilerinizi yansıtacak görüntülerdir. Eviniz ne kadar şık olursa olsun iyi bir ev tasarımı ancak doğru fotoğraflanırsa dikkat çekmeyi başarır. Evinizin ya da tasarımını yaptığınız evlerin, ofislerin fotoğraflarını paylaşmak istiyorsanız mimari çekim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Doğru çekilen ve paylaşılan ev tasarımı fotoğrafları insanlara fikir ve ilham verecektir.

Ev tasarımı fotoğrafı çekmek için yaratıcı olmanın dışında teknik bilgilere de hakim olmalısınız. Bu teknik bilgiler ile ev tasarımı fotoğrafları çekmenin yöntemleri sizin kaliteli çekimler yapmanızı sağlayacaktır. Evinizi ya da tasarladığınız mekanları ön plana çıkaracak olan ışığın, kameranın ve çekim açılarının fotoğrafta ne kadar önemli olduğu bilmelisiniz. Birbirinden güzel, ilgi çekici ev tasarımı fotoğrafları nasıl çekilir birlikte bakalım.

Ev Tasarımı Fotoğrafları Çekmek İçin Birkaç Basit Yöntem

Ev tasarımı fotoğraflarınızı kolayca ve doğru şekilde çekebilmeniz için birkaç tekniği uygulamanız gerekecektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ışığın, kameranın ve açının fotoğraflardaki etkisinin ne kadar önemli olduğunu görebilmeniz için ev tasarımı fotoğrafları çekmenin yöntemlerini sizinle paylaşacağız.

1.Geniş açı lens kullanın.

Ev tasarımı fotoğrafları çekmenin teknikleri listemizin başında doğru lens kullanımı gelir. Çekimlerinizi mutlaka geniş açı lens kullanarak yapmalısınız. Geniş açı lensler ev ve ofis fotoğrafları çekerken alanın tamamını almanızı sağlar. Bu da fotoğraflarınızın daha geniş açıdan görülmesine olanak verir. Böylece bir köşede durarak evin tamamını fotoğraflayabilirsiniz.

2.Mekanın düzenli ve temiz olmasını sağlayın.

Ev tasarımı fotoğraflarında mekanın temiz ve düzenli olması fotoğraflar üzerinde önemli bir etki oluşturur. Fotoğraflarınıza bakacak olan insanların dikkatini dağıtacak gereksiz objelerden uzak durmalısınız. Ortamda görüntü kirliliği ve kalabalık oluşturan nesneleri kaldırırsanız fotoğraflarınızda güzel bir ferahlık sağlayabilirsiniz.

3.Işığı doğru ayarlayın.

Ev tasarımı fotoğrafları çekmenin yöntemlerinden biri de ışığı eşit şekilde dağılmasını sağlamaktır. Kapalı mekanlarda karanlık bölgeleri aydınlatın hatta gerekirse bütün lambaları açın. Böylece fotoğraflarınızın görselliği daha da ön plana çıkar. Eğer flaş kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Doğru ayarlanmayan flaş fotoğraflarınızda kötü görüntülere yol açabilir. Flaşı ışığını duvardan veya tavandan yansıtarak kullanırsanız güzel sonuçlar alabilirsiniz.

4.Doğru açıyı bulun.

Ev tasarımı fotoğrafı çekmek için doğru açı kullanmak mekanın bütün güzel yönlerini ortaya çıkartmanızı sağlar. Evin hangi bölümünü fotoğraflayacaksanız o bölüm için farklı açılarda çekim gerçekleştirmelisiniz. Farklı açılardan yaptığınız çekimler evin tüm güzel detaylarını ön plana çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

5.Kamerayı yere paralel tutun.

Ev tasarımı fotoğrafları çekmenin tekniklerinden biri de kamerayı yere paralel tutarak çekim yapmaktır. Kamerayı yere paralel tuttuğunuzda fotoğraflarınızdaki kapılar, köşeler, sütunlar 90 derece dik olarak görüntülenir. Ayrıca ev tasarımı fotoğrafı çekmek için bu yöntemi kullanacaksanız vizörün duvarlar ile paralel göründüğünden emin olmalısınız.

6.Tripod kullanın.

Ev tasarımı fotoğrafları çekmenin yöntemlerinden biri de tripod kullanmaktır. Tripod kullanarak makinenizi sabitleyebilir böylece daha net fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ev tasarımı fotoğrafı çekmek için önemli bir ekipman olan tripod, fotoğraf makinenizin yere ve duvara paralel olmasını kolaylaştırır. Çekimi kolay hale getiren tripod ev tasarımı fotoğrafları için herhangi bir bozulma olmasını da engeller.

7.Yansıtıcı yüzeylere dikkat edin.

Ev tasarımı fotoğrafı çekmek için kullanılan flaşlarla yapılan en büyük hata parlak yüzeylere dikkat edilmemesidir. Flaş kullanılan çekimlerde aynalar, camlar veya parlak yüzeyler ışığı yansıtarak görüntülerinizi bozabilir. Yansıtıcı yüzeylerin fotoğraflarınızın kalitesini bozmasını istemiyorsanız mutlaka çekim yaparken bu alanlara dikkat etmelisiniz.

Bu yazımızda sizler için ev tasarımı fotoğrafları çekmenin tekniklerini ele aldık. Doğru açılarla ve doğru teknikle yapılan çekimler her zaman daha dikkat çekici olur. Faydasını göreceğinizi düşündüğümüz teknikleri uygulayarak istediğiniz fotoğrafları kolaylıkla çekebilirsiniz.

[widget-31]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30