Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Fotoğrafçılık Nedir?

Dijital Fotoğrafçılık Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Hepimizin bildiği gibi artık dijital bir dünyada yaşıyoruz ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşamımızdaki her şey giderek dijitalleşiyor. Alışverişlerimizi internet üzerinden yapıyor, internet üzerinden sosyalleşiyor, hayatımızın büyük bir bölümünü internete bağlı bir şekilde geçiriyoruz. Buna bağlı olarak yaşamımızdaki internet öncesi birçok şeyin yeni koşullara uyum sağlaması şaşırtıcı olmasa gerek. Elbette teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişen alanlardan biri de fotoğrafçılık.

Sosyal medya ve internet hayatımıza girmeden önce de dijital fotoğrafçılık kavramını duymuştuk. 1975 yılında Kodak mühendislerinden biri olan Steve Sasson tarafından, 23 saniyede bir görüntü çekebilen ilk dijital kamera üretildi. Gelin sonrasında neler olduğuna birlikte bakalım.

[widget-8]

Filmler Yerine Bilgisayar Dosyaları

Temel olarak dijital fotoğrafçılık nedir sorusuna cevap vermek istersek filmlerin yerine elektronik foto-dedektörler kullanan bir fotoğrafçılık türü tanımını yapabiliriz. Böylelikle fotoğraflar, dijital olarak işlenebilmesi için bilgisayarlarımızda saklayabileceğimiz dosyalara dönüştü. Peki hayatımızda ne değişti diye soruyor olabilirsiniz.

Aslına bakarsınız dijital fotoğrafçılık amaç itibariyle geleneksel fotoğrafçılıktan pek de farklı değildir. Elbette ana amaç her zaman insanlar için etkileyici olabilecek önemli anları yakalamaktır. Yine de işi yalnızca bununla sınırlı tutmak dijital fotoğrafçılık sayesinde yapabildiklerimizi azımsamak olur.

Ticari Fotoğrafçılığın Altın Çağı

Günümüzde dijital fotoğrafçılığın tek bir amaca sahip olduğunu söylemek büyük bir yanlış olur. Dijital fotoğrafçılık hakkında her şey yazımızın içinde yer bulacaksa ticari fotoğrafçılık bunun yalnızca bir bölümüdür. Ancak bir pasta gibi düşünürseniz pastanın büyük bölümü muhtemelen ticari fotoğrafçılıktır. Dijital fotoğrafçılık ürün ve marka tanıtımı söz konusu olduğunda 2000'li yılların hiç tartışmasız en önemli araçlarından biridir. İnternet ortamında gördüğümüz ürün tanıtımları bir kenara fiziksel ortamdaki tanıtım fotoğrafları da artık neredeyse tamamen dijital ortamda tasarlanmaktadır.

Başta ürün fotoğrafçılığı olmak üzere moda fotoğrafçılığı, yemek fotoğrafçılığı gibi pek çok farklı fotoğrafçılık alanını ticari fotoğrafçılığa dahil edebiliriz. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı olarak gelir elde etmek istiyorsanız yönelebileceğiniz en geniş alanlardan biri ticari fotoğraflar çekmek olacaktır.

Özel Gün Fotoğrafçılığının Yeni Tanımı

Geçmişte düğün, doğum, nişan ve benzeri özel günler için çekilen fotoğraflar söz konusu olduğunda yalnızca stüdyo ortamında çekilen birkaç fotoğraf anlaşılıyordu. Ancak bugün özel gün fotoğrafçılığı doğrudan doğruya olayın yaşandığı andan etkileyici kareler yakalamak anlamına geliyor. Örneğin düğün fotoğrafçılığı için özel düğün mekanları seçiliyor ve fotoğrafçılar buralarda en güzel kareler yakalamak için çalışıyor. Aynı şekilde doğum fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda artık hastane odasında ve hatta doğumhanede fotoğraf çekmek bile mümkün.

Elbette bu alanların dışında kalan pek çok fotoğrafçılık türü de dijital çağın gereklerine ayak uydurarak bir değişim geçirdi. Bugün okuduğumuz bütün dergiler ya da gazeteler tamamen dijital ortamda tasarlandıktan sonra baskıya gönderiliyor. Aynı şekilde çoğu portre fotoğrafçısı analog makineler yerine dijital makinelerle çalışmayı tercih ediyor.

Usta Bir Fotoğrafçı Olmak İstiyorsanız Yeniliklere Uyum Sağlamalısınız

Özellikle 2000'li yıllardan itibaren fotoğraf sanatını daha çok dijital fotoğrafçılık ve hatta genel olarak dijital dünyanın belirlediğini söylemiştik. Buna bağlı olarak başta ekipmanlar olmak üzere sanat ya da endüstriyel fark etmeksizin fotoğrafçılığın ihtiyaçları da sürekli değişiyor. Bu noktada vurgulamak isteriz ki profesyonel bir fotoğrafçı olarak daima tercih edilen bir isim olmanız için trendleri iyi takip etmeniz, yeniliklere hızlı bir şekilde uyum sağlamanız gerekiyor.

Nitekim Foto Life Akademi olarak bizler analog ya da dijital fotoğrafçılık eğitimi programlarımızda kursiyerlerimizin fotoğrafçılığın tarihi hakkında bilgi sahibi olmasını son derece önemsiyor, geçmişte ve günümüzde kullanılan farklı ekipmanlarla tanışmalarını sağlayarak fotoğrafçılıkta yaşanan gelişmeleri uygulamalı bir şekilde göstermeyi hedefliyoruz. Böylelikle geleceğe, yeniliklere her zaman açık ve fotoğrafçılığın dinamiklerini iyi bilen yeni fotoğrafçılar yetiştiriyoruz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30