Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gece Çekimi İçin Hangi Lens Alınır?

Etkileyici Gece Fotoğrafları İçin Buraya! – Gece Çekimi İçin En İyi Lens Seçenekleri

Söz konusu gece çekimi için lens seçimi olduğunda doğru lens modelini bulmanın işinizi ciddi ölçüde kolaylaştıracağını ifade etmek gerekir. Peki gece için hangi lens en doğru seçim olur? Önce şunu söylemek gerekir ki gece fotoğrafları için ihtiyaçlarınızı karşılayan bir lens seçmek adına şu üç şeyi akılda tutmak en iyisidir: geniş diyafram açıklığı, geniş odak uzaklığı ve lens keskinliği…

Çoğu makine, varsayılan bir yakınlaştırma lensi veya kit lensle birlikte gelir. Bunlar gece fotoğrafçılığı için ideal değildir çünkü çoğu kit lenste etkin odak uzaklığına göre değişen bir diyafram vardır. Gerçekten en iyi gece fotoğrafları için sabit ve hızlı diyafram açıklığına sahip lenslere yatırım yapmanız gerekir. Aşağıda bunlardan bazılarını sizler için sıraladık…

Profesyonellerin Gece Çekimi İçin Lens Tercihleri – Gece Çekimi İçin En İyi Lens Önerileri

Gece çekimi için hangi lensi almalıyım diyor, etkileyici gece fotoğrafları için doğru ekipmanları belirlemeye çalışıyorsanız doğru adrestesiniz. Aşağıda sizlere gece çekimleri için lens seçerken kesinlikle göz atmanız gereken 5 modeli sıraladık. Bu modellere ve özelliklerine göz atmadan gece çekimi için lens alışverişine çıkmayın!

  • Canon EF 50mm f/1.8 STM – Gece Çekimi İçin Hangi Lens Alınır?

Bu Canon modeli, tam çerçeve Canon makineler için tasarlanmış 50 mm'lik bir prime lenstir (standart prime lens olarak da bilinir). 50 mm, insan gözüne en yakın standart odak uzaklığıdır, bu da herhangi bir bozulmayı hesaba katmak zorunda kalmayacağınız için bu lensi kullanmayı kolaylaştırır! Lens maksimum f/1.8 diyafram açıklığına sahiptir ve Canon'un STM'sinden (Adım Motoru Teknolojisi) güç alır. Kademeli motor teknolojisi, normal otomatik odaklama mekanizmasından daha yavaştır, ancak bu teknolojinin kullanımı, daha yumuşak otomatik odak kilitlerinin gerekli olduğu video çekimlerine yöneliktir.

Ancak önemli olan ve ihtiyacımız olan şey, geniş diyafram açıklığıdır. 50 mm'lik geniş f/1,8 diyafram açıklığı çok fazla ışık toplar. Geleneksel kit lenslerden neredeyse bir stop ve daha ucuz zoom lenslerden neredeyse bir buçuk stop daha hızlıdır. Diyaframı iki katına çıkarmak aynı zamanda toplanan ışık miktarını da iki katına çıkarmak demektir. Düşük ışıkta bu, esasen deklanşör hızını görüntü bulanıklığına neden olan eşiğin ötesine sürüklemeniz gerekmediği anlamına gelir.

  • Nikon AF Nikkor 50mm f/1.8D – Gece Çekimi İçin Lens Önerileri

Nikon AF Nikkor 50mm f/1.8 F-mount Lens, Nikon kullanıcıları arasında tüm zamanların favorisi olabilir. Maksimum f/1.8 geniş diyafram açıklığına sahip 50 mm'lik bir prime lenstir. Objektif bir manuel odak halkası, bir diyafram halkası ve bir odak mesafesi göstergesi ile birlikte gelir. Lens üzerindeki Süper Entegre Kaplama, parlamaları ve gölgelenmeyi önler. 50 mm'deki manuel odaklama halkası ve diyaframı kontrol eden fiziksel halka da gece çekimleri için lens önerileri listemizin yıldızı bu modele çok yönlülük kazandıran unsurlardan biridir.

Ayrıca lens; ters çevirme adaptör halkası kullanarak ters monte edebileceğiniz ve yine diyaframları değiştirebileceğiniz nadir lenslerden biridir. Bu sayede lensi yalnızca gece çekimleri için değil; örneğin makro fotoğrafçılık için de kullanabilirsiniz.

  • Sigma 85mm f/1.4 DG HSM Art Lens – Gece Çekimi İçin Hangi Lens Alınır?

Sigma'nın Sanat lensleri, herkesin bildiği gibi keskin ve fazlasıyla dayanıklıdır ve Sigma 85mm f/1.4 DG HSM Sanat Lensi de bu kuralın istisnası değildir. 85 mm odak uzaklığı, yaygın bir şekilde portre fotoğrafçılığı ve gece çekimi için en iyi lens olarak kabul edilir. Bu lens hem bol ışık koşullarında hem de düşük ışıkta harika çalışır. Objektifin geniş açık diyaframı sayesinde, gerçekten düşük ışıkta ISO'ya yüklenerek parazit oluşturmaya gerek kalmadan veya deklanşör hızını düşürmeden net görüntüler çekmek mümkündür.

Bu lens, tam çerçeve kameralar için tasarlanmıştır ve maksimum f/1,4 diyafram açıklığı sunar. Bu, iyi pozlanmış bir görüntü üretmek için merceğin düşük ışık koşullarında bile yeterli ışığı yakalamasını sağlar.

  • Sony FE 14mm f/1.8 GM Lens – Gece Çekimi İçin Lens Önerileri

Bir Sony aynasız fotoğraf makineniz varsa, G-Master en iyi arkadaşınızdır. Sony'nin GM serisi, markadan satın alabileceğiniz en üst düzey lenstir ve sevilen Sony FE 14mm f/1.8 GM Lens de gece fotoğrafçıları başta olmak üzere pek çok fotoğrafçının favorisidir. Geniş odak uzaklığına sahip bu lens, harika f/1.8 diyafram açıklığıyla birleştiğinde astrofotografi için oldukça güçlü bir çözümdür. 

Keskinlik, bu GM lenslerin vurgulanması gereken ikinci özelliğidir, çünkü kenardan kenara keskinliğe sahiptir; bu da çerçevenin köşelerinde yakaladığınız yıldızların, görüntünün ortasında görünenler kadar keskin olacağı anlamına gelir.

  • Rokinon 24mm F1.4 ED – Gece Çekimi İçin Hangi Lens Alınır?

Rokinon, çeşitli kamera modelleri için harika optikler üreten Sigma gibi başka bir üçüncü taraf lens markasıdır. Rokinon 24mm F1.4 ED, üretebildiği olağanüstü optik kalite için çok uygun bir fiyat sunan mükemmel bir lenstir. Lensin en büyük özelliği manuel odaklama söz konusu olduğunda fotoğrafçılara gerçekten yardımcı olmasıdır ve bu özellik gece çekimleri için de vazgeçilmezdir.

Ayrıca lensi öne çıkaran bir diğer nokta; tonlarca ışığı içeri alan ultra geniş f/1,4 diyafram açıklığıdır. 24 mm odak uzaklığı çeşitli nesneler için harikadır, ancak lense çok yakın duran canlı nesnelerdeki optik bozulmaya da dikkat etmenizi öneririz. Bu lens manuel odak olduğundan, aslında tamamen keskin odak elde etmeyi çok kolay hale getirmek için tasarlanmıştır! Odak halkası pürüzsüz ve çok dokunsaldır, bu da odağınızı ayarlarken süper yumuşak kullanım sağlar!

Yalnızca Doğru Ekipmanı Seçmek Yetmez!

Etkileyici gece fotoğrafları için hazırlık yapıyor, gece çekimi için lens seçerken doğru modele karar vermekte zorlanıyor musunuz? Elbette gece çekimlerinde umduğunuz kareleri yakalayabilmeniz için elinizdeki makinenin ve lensin yeterince güçlü olması şarttır! Ancak yalnızca bunun yeterli olmayacağını da unutmayın…

Eğer gerçekten göz kamaştıran gece fotoğrafları ile etkileyici karelere imza atmak istiyorsanız gece çekimi için en iyi lens ve diğer ekipmanların yanı sıra fotoğrafçılık yeteneklerinizi de geliştirmeli, ekipmanlarınızdan optimum düzeyde yararlandığınızdan emin olmalısınız!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30