Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En İyi Lens Markaları - Dünyanın En İyi 8 Lens Üreticisi

Profesyonel Çekimler İçin Tercih Edebileceğiniz Lens Markaları

Fotoğraflarınızda istediğiniz görüntü kalitesini elde etmenizdeki en önemli faktörlerden biri seçtiğiniz lenstir. Elbette fotoğrafçılık becerilerinizin yanı sıra makinenizin sensör boyutu gibi unsurlar da denklemde yer sahibidir. Ancak bilhassa görüntünün keskinliğinden söz ediyorsak lens hakkında konuşuyoruz demektir.

Eğer lens üreticilerini yakından tanımak ve fotoğraf kitiniz için en iyi seçimi yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Yazımızda en iyi lens markaları hakkında bilgi verecek ve lens üreticilerinin güçlü yönlerinden bahsedeceğiz. Ama bundan önce orijinal ekipman üreticileri ve üçüncü parti üreticiler arasındaki farkın ne olduğuna kısaca bir göz atalım.

[widget-8]

Orijinal Ekipman Üreticileri ve 3. Parti Üreticiler

Fotoğraf makineniz için en iyi lens markası hangisi araştırırken hemen fark edebileceğiniz üzere her lens tüm fotoğraf makinelerine uyum sağlamaz. Orijinal ekipman üreticileri yalnızca kendi ürettiği makinelerdeki lens yuvalarına uygun lensler üretir. Örneğin; Canon, Nikon ve Sony gibi birçok markanın lensi bu şekildedir. Dolayısıyla her ne kadar en kaliteli lens markaları arasında yer alsalar da orijinal ekipman üreticilerinin lenslerini kullanabilmeniz için makinenizin de aynı marka olması gerekir.

Buna karşılık farklı marka makinelerle birlikte kullanabileceğiniz lensler üreten üreticiler de vardır. Örneğin Sigma'nın lenslerini incelediğinizde bazı lenslerinin Canon makinelere bazılarının Nikon'a bazılarının Sony'nin belli serilerine uyumlu olduğunu görebilirsiniz. Sigma, Zeiss ve Tamron gibi markaları üçüncü parti lens üreticileri arasında sayabiliriz. Bu görece kısa hatırlatmanın ardından artık en iyi lens markaları hakkında konuşmaya başlayabiliriz.

Dünyanın En İyi Lens Markaları

En iyi lens markaları listemizin ilk beş sırasını orijinal ekipman üreticilerine ayırdık. Buna karşılık eğer makineniz pek bilinmedik bir markaya aitse listemizin son 3 sırasında yer alan 3. parti üreticilere göz atabilirsiniz. İşte dünyanın en iyi lens markaları:

1. Canon

1937'de üretime başlayan Canon, her ne kadar 20. yüzyılda fotoğrafçılık dünyasının hakimiyetini Kodak gibi markalara kaptırsa da günümüzde en iyi lens markaları ve fotoğrafçılık ekipmanları söz konusu olduğunda akla gelen ilk isimlerden biri.

Bugün Canon'un lens seçenekleri arasında APS-C full frame DSLR makineleriyle uyumlu EF lenslerin yanı sıra yalnızca Canon'un APS-C makinelerinde çalışan EF-S lensleri yer alıyor. Ayrıca firma; EF lenslerinden bazılarını L olarak da işaretliyor ve bu L ibaresi lüks anlamına geliyor.

Nitekim bugün fotoğrafçıların kalplerini çalan lenslerin de bu L serisi olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak Canon, DSLR makinelerin yanı sıra aynasız makineler için de lens markaları arasında liderliği ele alabilmek için RF montajlı serisine yeni ürünler eklemeyi de ihmal etmiyor. Aynı zamanda firma, EF ve EF-S serisindeki ürünlerin RF montajlı kameralarda kullanılabilmesi için adaptörler de sunuyor.

2. Nikon

Canon'dan 20 yıl önce, 1917 yılında kurulan Nikon; tıpkı en büyük rakibi Canon gibi yine Japonya merkezli bir firma. Birçoklarına göre hala en iyi lens markası ünvanını korumaya devam etse de 2010'lu yıllardan itibaren satış rakamlarına baktığımızda firmanın yerini Sony'e kaptırmaya başladığını ve Canon'la zirve için mücadele etmekten biraz uzaklaştığını görebiliyoruz.

Nikon, her ne kadar Canon kadar etkileyici bir lens paletine sahip olmasa da fotoğrafçıların çok sevdiği birçok seriye sahip. Full frame DSLR makineler için üretilmiş FX serisi ve APS-C DSLR makineler için üretilmiş DX lensleri firmanın mevcut en üst seviye lensleri. Bunların yanı sıra Nikon, aynasız lens üretimi konusunda rakiplerine kıyasla biraz geç kalsa da Nikon Z yuvalı lenslerin yine de oldukça kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.

3. Sony

Lens markaları içerisinde yer alan çoğu markanın Japonya merkezli olması tesadüfi olmasa gerek. Gerçi 1946 yılında kurulan Sony'nin ilk yöneldiği alan fotoğrafçılık değildi. Son yıllarda zirvedeki ikiliyle arasındaki farkı iyice kapatan Sony, en iyi lens markaları arasındaki güçlü rekabetin paydaşlarından biri haline geldi. İlk dijital kamerasını 1988 yılında üreten Sony'nin rekabete gerçek anlamda dahil olması ise 2006 yılında Konica Minolta'nın kamera departmanını satın almasıyla gerçekleşti.

Nitekim firmanın ilk DSLR makineleri için ürettiği A-mount lensler de Konica Minolta tarafından geliştirilmişti. Kısa bir süre içinde Sony, bu lenslerde çeşitli geliştirmeler yaparak E-mount serisini fotoğraf tutkunlarının beğenisine sundu.

Bugün hem ülkemizde hem de dünyada oldukça fazla seveni olan Sony E-mount lensler, özellikle full-frame A7 ve APS-C a6000 serileri ile popüler. Sony Alpha makineler için üretilen bu lensler firmayı, en kaliteli lens markası listemize almamızın nedenlerinden yalnızca biri. Ayrıca Sony, full-frame aynasız fotoğraf makineleri için ürettiği FE lensler ve APS-C aynasız makineler ürettiği için E lensler ile de kullanıcılarına farklı seçenekler sunuyor.

Son olarak firmanın inanılmaz bir yapı kalitesi ve çözünürlük sunduğu GM serisi lenslerini de hatırlatalım. Firmanın aynasız makineleriyle birlikte kullanabileceğiniz lensler gerçekten sektörün standartlarını belirleyecek bir kalitede.

4. Fujifilm

Tıpkı listemizin ilk üç sırasındaki üreticiler gibi bir Japon markası olan Fujifilm, her ne kadar sektörün zirvesinde olmasa da fotoğraf makinesi markaları arasında güvenilir bir yere sahip. Son yıllarda eski popülerliğini kaybetse de geçmişi 1934'e kadar uzanan firma 2000'lerin başında oldukça kaliteli lensleriyle dünya pazarında büyük bir paya sahipti.

Bugünlerde Fuji'nin en iyi lens markası olarak zirvedeki yerini koruyan ilk 3 üreticiye kıyasla daha az seçenek sunduğunu itiraf etmek gerekiyor. Ancak firmanın crop sensörlü kameralar için ürettikleri lensler pek çok fotoğrafçı tarafından seviliyor. Genel olarak orta format APS-C kameralara odaklanan firmanın X-T2, X-T3 ve X-T40 gibi aynasız makineler için ürettiği serileri devar.

5. Leica

En iyi lens markaları arasında saymak zor olsa da Leica'nın L montajlı makineler başta olmak üzere farklı makine türlerine yönelik lensleriyle kendisini kanıtladığını söyleyebiliriz. L montajlı lenslerin yanı sıra Leica, aynasız full-frame ve APS-C yuvalı makineler için de lensler üretiyor. Her ne kadar Leica lensler, hem optik hem de estetik açıdan son derece başarılı olsa da lens markaları ve fiyatları göz önüne alındığında da firmanın rakiplerine kıyasla el yakan fiyatlar sunduğunu da belirtmek gerekiyor.

6. Zeiss

Listemizdeki en eski firma olan Carl Zeiss'ın kuruluşu 1846 yılına kadar gidiyor. Kamera üreticiliğiyle sektöre girmiş olsa da firma bugün fotoğrafçılık dünyasındaki yolculuğuna üçüncü parti lens üreticisi olarak devam ediyor.

Her ne kadar en iyi lens markası diyemesek de Zeiss, oldukça üretken bir firma. Nikon F-mount ve Canon EF-mount kameralar için düzinelerce lensi olan markanın aynı zamanda geniş format lens modelleri ve Sony full-frame kameralar için ürettiği seriler de bulunuyor.

Ancak lens markaları fiyatları açısından Zeiss, tıpkı Leica gibi rakiplerine kıyasla biraz daha pahalı. Bu nedenle bilhassa ülkemizde markanın, kullanıcılar tarafından pek tercih edilmediğini söyleyebiliriz.

7. Sigma

1961 yılında bir aile şirketi olarak kurulan Sigma, hızlı bir şekilde büyüyerek en iyi lens markaları arasında önemli bir noktaya geldi. Hatta üçüncü parti üreticiler söz konusu olduğunda firmanın en iyi üretici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sigma, her ne kadar kendi fotoğraf makinelerini üretse de aynı zamanda Canon EF, Sony A, Sony E, Nikon F, Four Thirds ve Pentax K gibi farklı yuvalı makineler için lens üretimi yapmaya devam ediyor. Bunlara ek olarak firma Leica, Panasonic ve Sigma makineler için L-mount lens geliştirmeye de yeni başladı. Hızlı ve geniş skaladaki üretiminin yanı sıra Sigma lenslerin performans açısından da oldukça başarılı olduğunu gönül rahatlığıyla ifade edebiliriz.

8. Tamron

Genellikle Canon EF, Nikon F ve Sony A montajlı lensler üreten Tamron; bağımsız lens markaları arasındaki rekabette Sigma'nın en büyük rakiplerinden biri olarak tanımlanabilir. Tamron, her ne kadar yapı kalitesiyle öne çıkmasa da şaşırtıcı ölçüde yüksek kalite ve düşük fiyat sunmasıyla ün kazanmış durumda. Firmanın bu sayede ülkemizde de en çok tercih edilen lens markaları arasında kendisine yer bulduğunu söyleyelim.

Ekipmanlarınızı Daha İyi Tanımak İçin Uygulamalı Kurslarımızdan Yararlanın!

İyi bir fotoğrafçı meziyetlerini etkileyici karelerle gösterdiği gibi ekipman seçiminde de göstermelidir. Hangi lens modelinin, makinenin ya da aksesuarın fotoğrafçılık kitiniz için en uygunu olduğuna karar vermek de bir fotoğrafçı olarak deneyimlerinizin size kazandıracağı bir özelliktir. Foto Life Akademi olarak uygulamalı fotoğrafçılık kursları ile sizlere farklı koşullarda çekim yapabileceğiniz bir eğitim programı sunduğumuzu vurgulamak isteriz. Böylelikle fotoğrafçılık türlerine göre hangi ekipmanların daha iyi bir tercih olacağı konusunda kendi deneyimlerinize güvenmeye başlayabilir, lens ve makinenizden en iyi performansı alabilirsiniz.

Yazımızda sizlere en iyi lens markaları hakkında bilgi vererek fotoğraf tutkunları arasında popüler ürün serilerinden bahsettik. Siz de lens ihtiyacınızı yukarıdaki markaların makinenizle uyumlu lens modelleriyle karşılayabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30