Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Manzara Çekimi İçin En İyi 5 Lens

Doğru Ekipmanı Seçtiğinizden Emin Olun!

Güzel manzara fotoğrafları çekmek istiyorsanız lensinizi dikkatli seçmelisiniz. Sonuçta, bir lens görüntünüzün kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biridir ve iyi bir lens seçmek harika sonuçlar elde etmenin artık yalnızca sizin fotoğrafçılık becerilerinize kaldığını gösterir. Ancak manzara çekimi için lens seçiminizde doğru tercihi yapmadığınız takdirde görüntüleriniz tatmin edici olmayacaktır.

Bu nedenle yazımızda Canon, Nikon, Sony ve Fujifilm gibi güçlü üreticilerin manzara çekimi için en iyi lens modellerine yer verecek, manzara fotoğrafçılığının zorluklarının üstesinden gelmenizi sağlayacak ekipmanlara göz atacağız…

Manzara Çekimleri İçin Hangi Lensi Almalıyım? Manzara Çekimi İçin En İyi Lens Hangisi? 

Siz de en iyi en iyi manzara çekim lensleri hakkında fikir almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Aşağıda sizler için farklı üreticilerin en iyi manzara çekim lens modellerine yer vererek 5 farklı öneride bulunduk ve bu sırada manzara çekimi için lens alırken dikkat etmeniz gereken noktalara değindik. İşte ihtiyaçlarınızı karşılayacak manzara çekimi için en iyi 5 lens modeli:

  • Canon EF 16-35mm f/4L IS USM – Manzara Çekimi İçin En İyi Lens Önerileri

Eğer Canon tam çerçeve DSLR bir makine kullanıyorsanız, lens olarak 16-35mm f/4L IS USM mükemmel bir seçimdir; prestijli L serisi etiketini taşır ve çok güzel bir odak aralığına ve keskin görüntü kalitesine sahiptir.

Bu lensin f/2.8 versiyonu vardır, ancak f/4 versiyonu eşit derecede çarpıcı sonuçların yanı sıra daha ucuz bir fiyat etiketine sahiptir. Ultrasonik netleme sistemine ve minimum 11 inç (0,28 metre) netleme mesafesine sahip hızlı ve dinamik bir lens olup, yakın ön plandaki nesnelerin fotoğrafını çekmek için mükemmeldir. Ayrıca, 4 kademeli görüntü sabitleme ve dahili mükemmel hava sızdırmazlığı, tüm aydınlatma ve hava koşullarında keskin manzara fotoğrafları çekmenize olanak tanır.

  • Nikon Z 14-30mm f/4 S – Manzara Çekimi İçin Lens Önerileri

Nikon Z 14-30mm f/4, Nikon'un Z montajlı fotoğraf makineleri için ilk ultra geniş açılı zoom lensiydi ve geçen yıllar içinde Nikon tam çerçeve aynasız makineler için güncelliğinden hiçbir şey kaybetmedi. 

14-30 mm f/4 hafiftir ve aynı zamanda son derece portatiftir. Ultra geniş manzara fotoğrafçılığı için yaratıcı olasılıkları arttırmak üzere merceğin önüne doğrudan filtre takılmasını destekler. Toza ve suya dayanıklı olarak iyi tasarlanmış olup net ve keskin çekimler için muhteşem optiklere sahiptir. Sonuç olarak, kompakt tasarım ve köşeden köşeye inanılmaz keskinlik, Nikon 14-30mm f/4'ü manzara çekimi için en iyi lens listemizdeki yıldızlardan biri haline getirmektedir.

  • Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS – Manzara Çekimi İçin En İyi Lens Önerileri

Fujifilm 10-24mm f/4, Fujifilm X-mount makineler için en iyi lenslerden biridir ve birçok nedenden dolayı mükemmel manzara fotoğrafları için en büyük yardımcınız olabilir.

Temel özellikleri arasında gelişmiş optik görüntü sabitleme, zarif tasarım, iyileştirilmiş hava sızdırmazlığı, ultra geniş açılı görüş ve odak aralığı ve sessiz çekim yer alır. Bu geniş açılı lens, harika bir his vermesinin ve mükemmel görünmesinin yanı sıra odak aralığında pürüzsüz görüntü netliği sunar. Yapısı kaliteli ve minimum 9 inç (0,24 metre) netleme mesafesi sağlar.

  • Sony E 10-18mm f/4 OSS – Manzara Çekimi İçin Lens Önerileri

Sony'nin E mount kameralarıyla birleştiğinde, 10-18 mm f/4 süper geniş açılı bir zoom lenstir, ancak yalnızca APS-C kameralarla çalışmak üzere tasarlandığını yine de hatırlatmak gerekir. Üstün cam, 10 mm odak uzunluğunda bile mükemmel kontrast ve keskin görüntü kalitesi ile optimum optik performans sağlar. APS-C Sony aynasız kullanıcıları için piyasadaki en kaliteli manzara lenslerinden biridir, ayrıca Sony’nin çoğu fotoğraf ürününde olduğu gibi küçük ve hafiftir.

Optical SteadyShot özelliği, elde yapılan çekimlerin bulanık olmamasını sağlar ve sabit f/4 maksimum diyafram açıklığı, düşük ışıkta gürültüsüz çekim için yeterince iyidir. 10 inçlik (0,25 metre) minimum netleme mesafesi ve çekici zum aralığı, geniş manzaraları hassasiyetle yakalamanıza olanak tanır. Tüm bu özellikleri ile en iyi manzara çekim lensleri arasında Sony E 10-18mm f/4’e yer vermemek haksızlık olur…

  • Fujifilm XF 16 – 55mm f/2.8 R LM WR – Manzara Çekimi İçin En İyi Lens Önerileri

Manzara fotoğrafçılığı için Fujifilm 16-55mm f/2.8'i almanın en büyük nedenlerinden biri çok yönlülüğüdür. Geniş açıdan kısa telefotoya kadar harika bir odak uzaklığı aralığına, manzara fotoğrafçılığından astrofotografiye kadar pek çok fotoğrafçılık kategorisinde iş görecek mükemmel bir diyaframa sahiptir.

Ayrıca manzarayı gerçek doğrulukla yakalama fırsatı sunar. Tahmin edebileceğiniz gibi, optik performans birinci sınıftır ve f/2,8 diyafram sayesinde, düşük ışıkta bile keskin sonuçlar pratik olarak garanti edilir. Fujifilm 16-55mm f/2.8, çok yönlü bir performans arayan manzara fotoğrafçıları için özellikle de geniş bir odak aralığında kalite, hassasiyet ve keskinlik gibi başlıklardaki performansıyla en iyi manzara çekim lens seçenekleri arasında sayılması gereken ekipmanlardan biridir.

İdeal Ekipman Sizin İhtiyaçlarınıza Göre Şekillenir!

Manzara fotoğrafçılığı için en iyi lens önerileri söz konusu olduğunda sayılabilecek çok sayıda model vardır. Biz bunlardan yalnızca 5’ini detaylı bir şekilde ele aldık. Nihayetinde manzara çekimi için en iyi sizin kişisel ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır, bu nedenle en pahalı veya en popüler seçeneği seçmek için baskı hissetmemelisiniz.

Kısaca Canon EF 16-35mm f/4L ve Nikon Z 14-30mm f/4 S lensler fiyat ve kaliteyi bir arada arayanlar için mükemmel seçeneklerdir. Geniş açıdan telefotoya kadar çeşitli manzara çekimleri yapmayı seviyorsanız Fujifilm XF 16 – 55mm f/2.8 veya listemizde yer vermediğimiz Canon EF 24-105mm f/4 L IS II ve Sony FE 70-200mm f/4 G gibi modeller harika çözümler olabilir. Benzer şekilde bütçe dostu bir manzara çekim lens önerisi almak isteyenler içinse Sony E 10-18mm f/4 OSS oldukça ideal bir seçenektir. Seçim sizin, yeter ki ihtiyaçlarınızı doğru tespit edin!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30