Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçı Mı Daha Önemli Ekipman Mı?

Fotoğraf Çekiminde Hangisi Daha Önemli? Ekipman Mı Fotoğrafçı Mı?

Fotoğrafçı mı daha önemli ekipman mı sorusuna karşılık ‘’Fotoğrafı makine değil, insan çeker.’’ cümlesi en doğru cevap olacaktır. Elbette bir fotoğrafçı kadar fotoğrafta ekipmanın önemi de çok büyüktür. Fotoğraf çekiminde ekipman ve fotoğrafçı bir bütündür. Her ne kadar yeterli donanımlara sahip olsanız bile, yetenek ve profesyonellik yoksa sağlıklı sonuçlar alamazsınız.

Bir fotoğrafın çekilmesine olanak sağlayan ekipmanlar, fotoğrafçının yaratıcılığını ön plana çıkartacak olan önemli bir unsurdur. Fotoğrafçı kendi yeteneğini ortaya çıkarabilmek için ekipmanların sağladığı tekniklerden yardım alır. Bir fotoğrafta ekipman, çekimin daha iyi geçmesini sağlayacak netleme, çekim hızı, çözünürlük gibi teknik detaylarla ön plandadır. Fotoğrafçı ise ekipmanların sağladıklarını en iyi şekilde değerlendirerek güzel bir çekim gerçekleştirmeyi hedefler. Fotoğrafçı mı daha önemli ekipman mı sorunuza cevap olarak ekipmanın ve fotoğrafçıların etkilerini sizlerle paylaşacağız.

[widget-8]

Fotoğrafta Ekipmanın Etkileri

Yeterli donanıma sahip ekipmanların fotoğraf üzerinde sağladığı üstünlükleri vardır. Fotoğrafta ekipmanın etkilerini düşündüğünüzde profesyonel bir elden yapılan çekimle fotoğraflarınıza neler sağladığını görebilirsiniz. Fotoğrafta ekipmanın etkileri nelerdir birlikte göz atalım.

 • Sürekli çekim hızı
 • Otomatik netleme
 • Sağlamlılık
 • Çözünürlük
 • Yüksek İSO performansı
 • Optik kalitesi
 • Görüntü sabitleme
 • Odak uzaklığı

Ekipman ve fotoğrafçı bir bütündür. Ancak iyi bir fotoğrafçı ekipmanı doğru şekilde kullanabilir. Profesyonel bir fotoğrafçı kaliteli ekipmanların sağladığı ayarlar ile kendi yaratıcılığını kullanarak çekim yapmalıdır.

Fotoğrafta Fotoğrafçının Etkileri

İyi bir fotoğrafçının önemini çekim anı ve sonrasında yaptığı müdahaleler ile anlayabilirsiniz. Bir fotoğrafta fotoğrafçının etkileri hazırladığı kompozisyon ile kendini gösterir. Peki bir fotoğrafta fotoğrafçının etkileri nelerdir?

 • Pozlama tercihleri
 • Etkili ve yaratıcı ışık kullanımı
 • Kompozisyon
 • Netleme tercihleri
 • Elde yapılan çekimlerle fotoğraf netliğini ayarlamak
 • Fotoğraf çekimi sonrası

Bir fotoğrafta fotoğrafçının etkisi görselde sağladığı bütünlük ile anlaşılır. Çekim tekniklerine ve doğru pozlamaya hâkim olan fotoğrafçı çektiği fotoğraflara bunu yansıtmalıdır. Belirlediği kadraj, ışığı doğru kullanmak ve konuyu yaratıcı kompozisyonlarla anlatmak fotoğrafçının makineden üstün özellikleri arasındadır. 

İstenilen Çekimlerin Gerçekleşmesi İyi Bir Fotoğrafçı İle Olur!

Fotoğrafta ekipmanın önemini bilmek sadece teknik açıdan önemlidir. İyi bir fotoğraf için iyi bir de fotoğrafçı gerekir. Aslında bakarsanız bir fotoğrafta fotoğrafçının etkileri saymakla bitmez. Fotoğrafçının önemi bakış açısı ve kompozisyon kullanımıyla öne çıkar. Fotoğrafa farklı ve yaratıcı bakış açıları getirerek kendi tarzını ortaya koyar. Fotoğrafta ekipmanın etkilerini bilerek çekim yapan fotoğrafçı istenilen duyguyu da ortaya çıkarır.

Ekipman ve fotoğrafçı ayrılmaz bir bütündür. Bir fotoğrafçının önemi kadar, fotoğrafta ekipmanın etkileri de çok önemlidir. Bu yazımız fotoğrafçı mı daha önemli ekipman mı sorunuzun cevabını bulabilmeniz içindir. Çekimlerin kalitelisini ve kompozisyonların fotoğraflara etkilerini düşünürseniz bir fotoğraf için aslında fotoğrafçının ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30