Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık: Geleceğin Mesleği

Fotoğrafçı ve Kameraman Olmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Gelecek vaat eden meslekler arasında son yıllarda fotoğrafçılık ve kameramanlık ilk sıralarda yer alıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte dijital fotoğraf makinesi ve video dünyasının sınırları aşması bunda en büyük etken olarak gösteriliyor.

Fotoğrafçılığın geleceği, teknolojik gelişmeler ile birlikte gayet güven altında diyebiliriz. Her sene üretilen yeni fotoğraf makineleri ve ekipmanlar fotoğrafçılığın ufkunu genişletiyor. Fotoğrafçılık ve kameramanlık üniversitelerde 2 senelik meslek yüksekokullarında okutularak bu alanda profesyoneller yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Özellikle gençler arasında yayılan fotoğrafçılık ve kameramanlık mesleği en keyifli ve stressiz işlerden biri olarak görülüyor.

Fotoğrafçılık mesleği aslında çok geniş kapsamlıdır. Fotoğrafçılık ve kameramanlık alanında moda fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, seyahat fotoğrafçılığı, mimari fotoğrafçılığı gibi birçok farklı sanat dalı vardır. Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü meraklılarına farklı alanlarda uzmanlaşma imkanı verir.

Fotoğrafçılık ve kameramanlık alanında alınan üniversite eğitimi sonrasında uzmanlık dalı belirlemek isteyenler, ünlü fotoğrafçıların ve kursların atölyelerine katılarak kendilerini geliştirebiliyorlar. Kendilerine en uygun dalda eğitimler alarak alanının en iyisi olma yolunda ilerleyebiliyorlar.

  

[widget-8]

Fotoğrafçılığın ve Kameramanlığın Avantajları – Dezavantajları

Fotoğrafçı ve kameraman olmak isteyenler öncelikli olarak mesleğin avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeliler. Dışarıdan bakıldığında gayet havalı meslekler olarak görülen fotoğrafçılık ve kameramanlığın zorlu yanlarını da bilerek bu serüvene atılmak daha doğru olacaktır.

Fotoğrafçılık ve kameramanlık mesleğinin temel görevleri arasında: fotoğraf makinesini ve kamerayı hazırlamak, kişisel ve kurumsal taleplere göre çekim yapmak, ışık ayarı yapmak ve fotoğrafı çekilecek konunun en iyi halini yakalamak, iyi bir fotoğraf ve görüntü elde etmek için makineyi ayarlamak, filmleri banyo etmek ya da bilgisayara aktarmak, montaj ve kurgu işlemlerini yapabiliyor olmak, yayın ve sunum yapmayı biliyor olmak, photoshop yapabilmek yer almaktadır.

Fotoğrafçılığın avantajları neler?

Geleceğin mesleği olan fotoğrafçılık ve kameramanlık sadece bu görevlerle sınırlı değil elbette. İyi bir fotoğrafçı ve kameraman olmak için kendini geliştirmek ve mesleğini severek yapmak da çok önemlidir. Hobisini mesleğe çevirmiş olan fotoğrafçılar ve kameramanlar dünyanın en şanslı kişileridir. Fotoğrafçılığın avantajları da kişileri cezbetmektedir. Fotoğrafçılık mesleğinin geleceği hayatını fotoğraf çekmeye adayanlar sayesinde aydınlıktır.

Fotoğrafçılık ve kameramanlık mesleğinin avantajları arasında şunlar yer alır:

•Sanatsal bakış açınız gelişir.
• Göz ve ellerinizi eşgüdümle kullanma özelliğiniz olur.
• Güzel sanatların diğer dallarında da başarılı olabilirsiniz.
• Dikkatli ve sabırlı olmayı öğrenirsiniz.
• Ayrıntıları diğer insanlara göre daha net görürsünüz.
• İletişim gücünüz kuvvetlenir.
• Dünyanın her yerinde çalışma şansınız olur.
• Dünyanın en keyifli mesleğini yapıyor olursunuz.
• Her zaman hayranlıkla takip edilen kişiler olursunuz.

Bu avantajlar fotoğrafçılığın geleceği açısından oldukça önemlidir. Mesleğe yeni başlayacak olanlara ışık tutmaktadır.

Fotoğrafçılık ve kameramanlık mesleğinin dezavantajları neler?

Fotoğrafçılık ve kameramanlık mesleğinin dezavantajları da var elbette. Her meslekte olduğu gibi karşılaşılan zorluklar, dezavantajlı durumlar olarak kabul edilebilir.

• Mesleğin küçümsenmesi,
• Artan fotoğrafçı sayısı,
• Beğenilmeyen ve tekrar edilen işler,
• Uzun çalışma saatleri,
• Beklenmedik hava koşulları ve ekipman arızaları,
• Sürekli seyahat etme ve plansız olma durumu,
• Mesleğe hakim olmayanların yaptığı eleştiriler fotoğrafçılığın ve kameramanlığın dezavantajları arasında gösterilebilir.

[widget-19]

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Mesleğinin Geleceği Var Mı? Fotoğrafçılık Kursu Yararlı Olur mu?

Fotoğrafçılığın geleceği var mı, kameraman olarak nerede çalışırız gibi sorular mesleğe başlayacak olanların ya da üniversite eğitimi alacak kişilerin kafasını kurcalıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fotoğrafçılık ve kameramanlık, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak eskimeyecek meslekler olarak görülüyor. Bu nedenle gönül rahatlığıyla fotoğrafçı ya da kameraman olabilirsiniz.

Fotoğrafçılık kurslarına gitmek yararlı olur mu?

Fotoğrafçılığın geleceği parlakken ve kameramanlık mesleği bu kadar avantajlıyken yola nasıl çıkacaklarını bilmeyenler için fotoğrafçılık kursu iyi bir seçenek. Üniversiteden önce mesleği öğrenmek ve sınıf arkadaşlarınızdan bir adım önde olmak isterseniz fotoğrafçılık eğitimi alabilirsiniz. Aynı zamanda kameramanlık, yönetmenlik ve kısa film atölyeleri ile mesleğinize ısınabilirsiniz.

Dileyenler sadece fotoğrafçılık dersi ve kameramanlık kurslarından sonra mesleklerini icra etmeye başlayabilirler. Sektörde yetişmek her zaman size daha çok şey katacaktır…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30