Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Emlak Resimleri Çekmek

Ev Satışlarını Arttırmak İçin Fotoğrafın Gücünden Yararlanın!

Çoğu sektörde olduğu gibi satışları arttırmada iyi fotoğraf çekmenin rolü büyüktür. Fotoğraflı ilanlar her zaman daha çok dikkat çekmiştir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre alıcılar gayrimenkul alımlarında zamanlarının %60’ını ilanlarda olan fotoğraflara bakarak geçiriyor ve fotoğraflar sayesinde satışlar %32 oranında daha hızlı gerçekleşiyor. Gayrimenkul satıcıları iyi çekilmiş fotoğraflar sayesinde satışları kolaylaştıracağını, hızlandıracağını ve daha yüksek fiyatlar elde edileceklerini biliyorlar mı? Ne yazık ki satılık ev, araba, arsa, yalı gibi birçok emlak resimlerinde çokça amatör fotoğraflar rastlıyoruz. Emlakçılar genelde profesyonelce çekilmiş emlak resimlerinin satışların hacmini arttıracağı düşüncesini hep göz ardı ediyorlar. İyi çekilmiş emlak fotoğrafları ile satış fırsatlarını kaçırmamak emlakçıların yapacakları en akıllıca strateji olabilir. Gayrimenkul fotoğrafçılığı konusunda emlakçılar eğitim alarak satışlarını hızlandırmadaki ilk adımı atabilirler.

İyi çekilecek emlak resimleri için önerilerimizden yararlanabilirsiniz:

1.Amaca Uygun Fotoğraf Makinesi ve Lens Edinin

Fotoğraf makinesi şart mı? Çekeceğiniz gayrimenkul eğer arsa tarla gibi geniş bir alansa doğru ışık ve açı ile yapacağınız çekimlerde ille de fotoğraf makinesi ve lens kullanmak zorunda değilsiniz. Elinizde olan cep telefonu işinize yarayabilir. Fakat iç mekânlarda çekim yapacaksanız ışığı yönlendirebileceğiniz bir makineye ihtiyacınız olacaktır.

İç mekânlarda islediğiniz geniş açıyı yakalamak çok zordur ve istediğiniz alanı fotoğrafa yansıtamama riskiniz oldukça fazladır. Bu nedenle emlak resimleri için makine ve lenslerin gücünden yararlanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

2.En İyi Açıyı Bulun

Doğru açı fotoğraf çekiminin temel yapı taşlarındandır. Doğru açı mekânın güzel yönlerini ortaya çıkaracaktır. Fotoğrafları yukarıdan aşağıya ya da aşağıdan yukarıya doğru çekin. İnsan gözü hizasından ya da biraz daha aşağısından çekim yapabilirsiniz. Fotoğraf makinesini zemine 90° açı yapacak şekilde tutun. Doğru açı ile çekilmiş fotoğraflar emlak resimlerinizi daha ilgi çekici hale getirecek ve satış hızınızı arttıracaktır.

3.Kamerayı Yatay Tutun

İnsanların çektiğiniz fotoğrafları daha kolay algılaması için emlak resimlerini yatay çekmenizde yarar var. Dikey çekilen fotoğraflar hem ilgiyi azaltır hem de ilan sitelerinde daha az yer kaplar.

Etkili emlak fotoğrafları elde etmek istiyorsanız, daha detaylı bilgi için fotoğrafçılık kurslarından yardım almanız sizin emlak fotoğrafçılığı alanında profesyonel çekimler yapmanızı sağlayacaktır.

4.Dar Alanlarda Geniş Açılı Objektiflerden Yararlanın

Dar alana sahip olan yerlerin emlak fotoğrafları çekilirken geniş açılı objektiflerden yararlanmanızda yarar var. Geniş açılı objektifle çekilen fotoğrafların kenar kısımlarında bozulmalar meydana gelebilir. Bu bozulmaları fotoğraf düzenleme programlarından yararlanarak giderebilirsiniz.

5.ISO Ayarlarını Bilmiyorsanız Otomatik Modda Çekim Yapın

Tüm fotoğrafçılık alanlarında olduğu gibi emlak fotoğrafçılığı konusunda da ISO çok önemli bir yere sahip. ISO ayarlarını doğru şekilde yaparak çekim yapacağınız alanı muazzam hale getirebilirsiniz.

ISO ayarlarına hâkim değilseniz AV şeklinde gözüken otomatik modda çekim yapabilirsiniz. Fakat otomatik mod ile çekilen fotoğraflar manuel olarak çekilen fotoğraf kadar kaliteli olmayacaktır. İSO ayarlarına hâkim olmak için fotoğrafçılık kurslarından yardım almanızda yarar var.

6.HDR Modunu Açık Tutun

Fotoğrafta karanlık kalan kısımların aydınlık, çok ışık alan bölgelerin daha normal çıkmasını sağlayan HDR modunu açık tutarak daha etkili emlak resimlerine sahip olabilirsiniz. Seri fotoğraf çekerek ışığın en iyi anını yakalarsınız. Aydınlık ve karanlık yüzeyleri dengeleyerek daha iyi fotoğraf kareleri elde etmiş olursunuz.

7.Yansıtıcı Yüzeylere Dikkat Edin

Fotoğraf çekimlerinde bazen gözden kaçan yansıtıcı yüzeyler muhteşem çekilen fotoğrafların çöp olmasına neden olabiliyorlar. Flash kullanılan çekimlerde resimler, camlar, parlak yüzeyler ışığı yansıtarak emlak resminizi bozabilir.

Hatta çeken kişinin görüntüsünü yansıtabilir. Bu nedenle parlak yüzeylere fotoğraf çekimlerinde dikkat etmekte yarar var.

Emlak fotoğrafçılığında iç mekân çekimi kadar dış mekân çekimi de önemlidir. Çünkü gayrimenkulün satılmasında bulunduğu konumun önemi büyüktür. Sıkışık sokak içerisinde bir evdense boğaz manzarasına sahip evi tercih edebilecek birçok insan var. Bu manzaralı görüntüler emlak fotoğrafçılığı için önemlidir. Manzaralı görüntüleri elde etmek için drone çekimleri yapabilirsiniz. Drone ile çekilen videolar satışınız için etkili olacaktır. İnsanların dikkatini çekecek gayrimenkullerinizin mükemmel gözükmesini sağlamak istiyorsanız için fotoğrafçılık kurslarından yardım alabilirsiniz.

[widget-31]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30