Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mimari Fotoğrafçılıktan Para Kazanmak İster Misiniz?

Tarihe ve Mimariye Kendi Perspektifinizi Katın, Kazancınızı Arttırın!

Fotoğrafçılıkta her dal bir kazanç kaynağı ve fotoğrafçılar kendilerini geliştirerek farklı branşlarda hizmet veriyorlar. Bunlardan biri de mimari fotoğrafçılık. Turizm ve tatil firmaları, belediyeler, kültür bakanlığı, holdingler, emlakçılar ve dekorasyon firmaları mimari fotoğraflar çektiriyorlar. Bu durumun iyi bir kazanç kapısı olduğunu gören fotoğrafçılar da mimari fotoğrafçılık çekim tekniklerini öğrenmeye ve firmalara hizmet vermeye başladı.

Siz de mimari fotoğrafçılığın tekniklerini öğrenmek ve müşterilerinize farklı alanlarda hizmet vermek istiyorsanız hangi konulara hakim olmanız ve nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu işi kimler yapabilir? Nasıl fotoğraflar para kazandırır? Fotoğraflarınızı nerelerde sunacaksınız? Firmalardan nasıl iş alabilirsiniz? Gelin, yakından bakalım…

1.Mimari fotoğrafçılık Eğitimi Alın.

Mimari fotoğrafçılık yapabilmek için öncelikle mimari fotoğrafçılığa özel çekim tekniklerini, kullanacağınız ekipmanları, iç mekan çekimlerinde dikkat etmeniz gerekenleri, kompozisyon oluşturmayı öğrenmeniz gerek. Bunun için de fotoğrafçılık kurslarının mimari fotoğrafçılık eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Mimari fotoğrafçılıktan para kazanmak istiyorsanız öncelikle mesleğinizi yapacağınız bu işin tekniğine hakim olmalısınız.

2.Kaliteli Ekipmanlar Alın.

Mimari fotoğrafçılıkta kazanç sağlamanın en önemli yollarından biri de iyi ekipmanlar satın almaktır. Bunun satışla ne ilgisi var diyorsanız iyi ekipmanların daha kaliteli fotoğraflar elde etmenizi sağlayacağını unutmamalısınız. Işığınız, kameranız ve dekorunuz ne kadar iyiyse o kadar beğeni kazanacak fotoğraflar elde edersiniz. Bu nedenle mimari fotoğrafçılıktan para kazanmak istiyorsanız önce para harcamalısınız.

3.Sosyal Medya Hesaplarınızı Düzenleyin.

Fotoğraf çekerek para kazanmanın en önemli aşaması başarılı sosyal medya çalışmaları yapmaktır. Tarihi mirasların, en güzel mimari eserlerin ya da etkileyici iç mekanların fotoğraflarını paylaşacağınız Instagram ve Facebook ya da Pinterest vb. sosyal medya kanallarınızı öncelikle düzenlemeniz gerek. Hizmet başlıklarınız, iletişim bilgileriniz sosyal medya hesaplarınızda mutlaka olmalı. Kurumsal bir sosyal medya yönetimine sahip olmalı, profilinizi herkese açık hale getirmelisiniz. Böylece çektiğiniz fotoğraflar daha çok kişiye ulaşacak, oteller, restoranlar, kurumsal firmalar, belediyeler sizi bulacaklar.

4.Fotoğraf Editlemeyi Öğrenin.

Emlak ya da otel fotoğraflarında fotoğraf düzenlemeyi bilmek çok önemlidir. Kendini sattıran fotoğrafları çekebilmek müşteri portföyünüzü arttırmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle etkileyici karelere ulaşmak için Photoshop’ta fotoğraf düzenlemeyi öğrenin. Fotoğraflarınızı daha sıcak ve ilgi çekici hale getirin. Yoksa para kazanma hayaliniz suya düşebilir, tercih edilen bir fotoğrafçı olamazsınız maalesef.

5.Fotoğraflarınızı Doğru İçeriklerle Paylaşın.

Fotoğrafçılıktan para kazanmak için Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşım yapmanız gerek. Artık her işi sosyal medyaya taşıdığımız için mimari fotoğrafçılık alanında da markalar fotoğrafçısını internet üzerinden arıyor. Siz de rakipleriniz arasından sıyrılmak ve kazançlarınızı arttırmak isterseniz doğru hashtagler, firmalara ulaşacak etiketler ve içerikler hazırlamalısınız. Kendinizi sosyal medyada ne kadar iyi pazarlarsanız belediyeler, oteller, tatil merkezleri, emlakçılar ve gayrimenkul satan firmalar sizinle çalışmak isteyecektir.

6.Fotoğraflarınızı Dergilere Satın.

Mimari fotoğrafçılıktan para kazanmak istiyorsanız çektiğiniz en iyi fotoğrafları dergilere satabilirsiniz. Mimarlıkla ilgili dergiler ya da emlak dergileri fotoğraflarınızı almak isteyeceklerdir. Hatta gerekirse fotoğraflarınızı ücretsiz olarak bu dergilerde yayınlatarak müşterilerinizin sizi bulmalarını sağlayabilirsiniz. Adınızı duyurduktan ve fotoğraflarınız beğenildikten sonra emlak ve gayrimenkul firmaları ile reklam ajanslarından kültür bakanlığına kadar geniş bir çerçevede hizmet verebilirsiniz.

7.Stok Fotoğrafçılık Yapın.

Mimari fotoğrafçılıktan para kazanmak isteyenlere bir diğer önerimiz stok fotoğrafçılığa yönelmeleri olacak. Biliyorsunuz, basın ve medya kuruluşları, yayınevleri, grafik tasarımcılar, internet siteleri ve web ajansları, reklam ajansları, firmalar hatta fotoğrafçılar dahi tanıtımlarına harcadıkları maliyetleri düşürmek için ihtiyaç duydukları fotoğrafları stok sitelerden alırlar. Dolayısıyla telif hakkı sıkıntısı yaşamazlar. Siz de çektiğiniz fotoğrafları stok sitelerine yükleyerek para kazanabilirsiniz. Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak ek gelir olarak kullanacağınız bir yöntem olabilir. www.shutterstock.com, www.123rf.com, www.stockphoto.com, www.istockphoto.com, www.dreamstime.com en çok tercih edilen stok fotoğraf siteleri.

8.Tanıtım Filmleri ve Videolar Çekin.

Mimari fotoğrafçılıktan para kazanmak için çekim yaptığınız tarihi ve turistik mekanların ya da binaların videolarını da çekebilirsiniz. Bu videoları güzel bir kurguyla editleyerek Youtube kanalınızda paylaşabilirsiniz. Hatta bu videolar için içerik üretin, seslendirin ya da altyazı şeklinde ekleyin. Tatil merkezleri, oteller, belediyeler sizden tanıtım filminizi satın almak isteyeceklerdir. Ya da kendileri için özel tanıtım filmleri hazırlamanızı talep edeceklerdir. Sadece fotoğraflarınızdan değil videolarınızdan da para kazanmış olursunuz.

Mimari fotoğrafçılıktan para kazanmak istiyorsanız hem geleneksel hem de online tanıtım mecralarında kendinize yer açmalısınız. Sosyal medya hesaplarınızı aktif kullanmalı, mesleğinizde sizi bir adım öne taşıyacak iletişim tekniklerinden etkili sunum yapmaya, pazarlamadan girişimciliğe kadar farklı eğitimler de almalısınız. İşinizi ne kadar iyi yapar ve pazarlarsanız o kadar çok kazanç sağlarsınız.

[widget-31]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30