Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Makro Çekimlerde Kullanılan Alternatif Yöntemler Nelerdir?

Makro Çekimlerinize Hareket Katın! Fotoğraflarda Yakın Mesafe Odaklama

Makro çekim nesneleri normalden daha yakın mesafeden odaklamamızı sağlayan bir çekim türüdür. Standart makro çekiminde lensle ya da konuya yaklaşarak detaylı görüntü elde edilmeye çalışılır. Klasik makro fotoğraf çekimlerinden sıkılanlar ise farklı teknikler kullanarak fotoğraflarını daha ilginç hale getirebilir. Makro çekimlerde alternatif yöntemler için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olabilir. Ancak makro çekimlere başlamadan önce diğer fotoğrafçılık alanlarında da olduğu gibi temel çekim bilgilerini edinmelisiniz.

Bu işe merakınız var ve başlarda çok fazla bir bütçe ayırmak istemiyorsanız bahsedeceğimiz bazı yöntemlerle sıradışı makro çekimler yapabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız alternatif makro çekim yöntemlerini aşağıda sıraladık.

[widget-8]

Close-Up Filtreler

Makro çekimlerde alternatif yöntemler arasında Close-up filtreler kullanmak yer alır. Ekonomik olmasıyla kolayca edinebileceğiniz close up filtrelerle çekimlerinize fark katabilirsiniz. Makro çekimde alternatif filtreler arasında olan Close-up filtreler, objektifin odak mesafesini kısaltarak sine daha yakından netleme imkânı sunar ve makro çekimler yapmanızı sağlar. Close-up filtrelerin makro çekimler yapmak isteyenlere sağladığı avantajlar.

 • Ucuz olması
 • Doğal ışıkla kullanımın rahat olması
 • Optik kalitenin yüksek olması
 • Lensin önüne vidalanması

Ters Lens Bağlantısı

Ters lens bağlantısı makro çekimlerde alternatif yöntemlerden birisidir. Normal objektiflerin gövdeden sökülüp ters bir şekilde gövdeye bağlanması ile oluşan bu sistemler için ihtiyacınız olan tek şey ters bağlantı aparatıdır. Makro çekim için sağlayacağı artılarda şu şekildedir.

 • Kısa lenslerde ışık kontrolünün çok rahat olması
 • Uygun fiyatlı olması
 • Dönüşümün lense ya da makineye zarar vermemesi

Ters lens kullanarak görüntünüzün açısını değiştirebilir ve yaratacı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Kompozisyonlarınız daha farklı olur ve portföyünüze ilginç kareler eklersiniz. 

Tüp- Körük Bağlantısı

Makro çekimler yapmak için bütün objektiflere bağlanan tüp ve körükler için pratikte 50mm ve üstü objektiflerde kullanılması daha uygundur. Ayrıca kullandığınız lensin kalitesi ne kadar yüksek olursa alacağınız sonuçta o kadar iyi olur. Makro çekim yöntemlerinden Tüp-körük bağlantısının sağladığı artılar ise;

 • Tüm lensler ile kullanılabilmesi
 • Maliyetinin düşük olması
 • Bütün gövdelerde bütün lensleri kullanılabilmesi
 • Doğal ışıkla çalışmanın daha kolay olması

İstediğiniz kadar uzaklıktaki görüntüleri tüp körük bağlantısı kullanarak elde edebilirsiniz. Böylece konunuzu kaçırmamış, anlık ilgi çekici kareleri yakalamış olursunuz.

Alternatif Yöntemlerle Bütçenizi Zorlamadan Makro Çekim Yapabilirsiniz

 Makro çekimlerde uygulayabileceğiniz birçok yol olabilir. Ancak bu noktada yapacağınız çekime göre uygun bir yol izlemek olmalıdır. Uygulayacağınız yöntemler sizin daha iyi fotoğraflar elde etmenizi sağlayacak verimli bir yoldur.

Bu yazımızda sizler için makro çekimlerde alternatif yöntemleri sıraladık. Faydalı olabileceğini düşündüğümüz yazımızda uygulayacağınız yöntemlerle sizde çekim yapabilirsiniz. Makro çekimde alternatif filtreler kullanarak daha düşük maliyetle isteklerinizi karşılayabilirsiniz. Başlangıç olarak makro çekim yöntemleri ile işe başlayabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30