Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dış Çekim İçin En İyi 5 Fotoğraf Makinesi

Doğru Makineyi Kullandığınızdan Emin Misiniz?

Hangi makineyi nerede kullanacağınızı anlamanın en iyi yollarından biri farklı mekanlarda denemeler yapmaktır. Birçok fotoğrafçı profesyonel çekimlerden önce kameralarını farklı alanlarda test eder. Özellikle dış çekim için fotoğraf makinesi aradığınızda bu neredeyse bir zorunluluktur, çünkü fotoğrafçılığın en zor alanlarından biri dış çekimlerdir.

Peki dış çekim için en iyi fotoğraf makinesi hangisi? Sizin için farklı makineleri denedik ve 5 en iyi dış çekim fotoğraf makinesi hakkında detaylı bir şekilde bilgi verdik! Eğer siz de dış çekimlerinizi kurtaracak bir makine arıyorsanız listemize göz atın!

Bu Makineler İşinizi Görebilir! – Dış Çekim Fotoğraf Makinesi Önerileri

Aşağıda sizler için 5 farklı dış çekim fotoğraf makinesi sıraladık. Bu sıralamayı yaparken yalnızca görüntü kalitesi değil, dış çekim fotoğraf makinesi fiyatları, fiyat performans oranı, dayanıklılık gibi noktaları da göz önünde bulundurduğumuzu vurgulamak isteriz. Gelin isterseniz hızlıca listemize bakalım. İşte dış çekim için en iyi fotoğraf makinesi seçenekleri:

  • Canon PowerShot SX710 HS – En İyi Zoom!

Genellikle dış çekim fotoğraf makineleri için DSLR veya aynasız fark etmeksizin değiştirilebilir lenslere sahip olmaları gerektiği söylenir. Ancak bu durumun Canon PowerShot SX710 için pek de geçerli olmadığını söylemeliyiz. Tam anlamıyla bir bak ve çek makine olan PowerShot SX710, fiyat – performans dengesi açısından da oldukça ideal.

Teknik özellikler açısından, bu bas-çek kamera kesinlikle ilginç bir seçenektir, çünkü ondan bu tür bir performans beklemezsiniz. 20,3 megapiksel 1/2,3 tipi arkadan aydınlatmalı CMOS sensör ve iSAPS teknolojisine sahip DIGIC 6 görüntü işlemcisi ile donatılmıştır. 30x optik zumlu güzel bir lensi ve içinde iyi bir görüntü sabitleme sistemi var. Üzerinde hareket edildiğinde 9 noktalı kontrast algılamalı otomatik odaklama sistemine sahip ve sürekli sürüş modunda saniyede 6 kare çekebiliyor.

  • Nikon D5500 – Yeni Başlayanlar İçin

Fotoğraflarınız üzerinde biraz daha yaratıcı bir kontrol istiyor, yavaş yavaş yeteneklerinizi ilerletmeyi hedefliyorsanız Nikon D5500 aradığınız makine olabilir. Dış çekim için en iyi fotoğraf makinesi listemizde yer almayı kesinlikle hak eden bu makine; 2015 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen pek çok rakibinin aksine sağlıklı bir şekilde yaşlandı. Expeed 4 görüntü işlemcisi ve 24 megapiksel APS-C boyutlu CMOS sensörle donatılmış olan makine; hala güncel sayılabilir. Bu kameranın ISO aralığının 100 ile 25.600 arasında olduğunu ve 12 beyaz dengesi ön ayarına sahip olduğunu belirtelim. Otomatik odaklama bölümünde, bu kamerada 39 odak noktasına sahip bir kontrast algılama sensörü bulunur. Ancak hız söz konusu olduğunda rekabet etmesi zor olan bu kamera seri çekim modunda saniyede 5 kare çekebilir.

  • Fujifilm X-T30 – Fiyat Performans Dengesi

Dış çekim için en iyi fotoğraf makinesi dendiğinde, Canon ve Nikon arasındaki ikili rekabete kesinlikle Fujifilm’in X-T30 modelini eklemeliyiz. Her ne kadar ülkemiz için böyle bir durumdan bahsetmek zor olsa da açıkçası X-T30 muadillerine kıyasla oldukça uygun bir fiyata sahip ve gerçek bir fiyat performans ürünü. 

Bu kamera, denenmiş ve test edilmiş 26 megapiksellik APS-C boyutlu bir BSI-CMOS sensörünü fotoğraf tutkunlarına sunuyor. Ayrıca görüntü işleme için X-İşlemci 4'e ve X-Trans yerel renk filtresi dizisine sahip. ISO aralığı 80 ila 51.200 arasında ve 7 beyaz dengesi ön ayarı barındırıyor. Otomatik odaklama toplamda 425 odak noktası bulunan bir hibrit auto-focus sistemine sahip olduğu için oldukça etkileyici. Makinenin belki de en büyük satış noktası ise sürekli çekim modunda saniyede 30 kare çekebilmesi ve 380 çekim pil ömrüne sahip olması.

  • Canon 90D – Aradığınız Her Şey

Üstün sensörü, harika hızı, muhteşem otomatik odaklaması, ergonomik gövdesi ve her fotoğrafçıyı hayran bırakacak pek çok özelliğiyle Canon 90D, dış çekim için en iyi fotoğraf makinesi listemizde yeri tartışılmaz makinelerden. 2019’da piyasaya sürülen makine orta sınıf serisinde Canon’un tüm teknolojilerini içerisinde barındırıyor.

Canon 90D yepyeni DIGIC 8 görüntü işlemcisi ve 33 megapiksel APS-C boyutlu CMOS sensörle donatılmış. 100 ile 51.200 arasında değişen bir ISO aralığına ve 6 beyaz dengesi ön ayarına sahip. Auto-focus sistemi, 45 çapraz tip noktası olan bir kontrast algılama sistemi barındıran, seri çekim modunda saniyede 11 kare çekim yapabilen bu kameranın pil ömrü ise 1300 çekim.

  • Nikon D5 – Profesyonel Dış Çekim Fotoğraf Makinesi Arayanlar İçin

Gerçek bir aksiyon efsanesi olan Nikon D5, en iyi otomatik odaklama sistemlerinden birine, en iyi sürekli çekim hızına, ara belleğe alma kapasitesine, pil ömrüne ve en etkileyici video çekim özelliklerine sahiptir.

Ancak hemen söyleyelim gerçekten profesyonel düzeyde bir kamera olduğu için süper pahalıdır ve itiraf etmek gerekirse çoğu meraklı için aşırıya kaçacaktır. Bu kameranın Expeed 5 görüntü işlemcisi ile oldukça iyi giden 21 megapiksel full frame CMOS sensöre sahip olduğunu belirtelim. Nikon D5, 50'den 3.280.000'e kadar uzanan bir ISO aralığına ve toplam 12 beyaz dengesi ön ayarına sahiptir. 153 netleme noktasına sahip kontrast algılamalı ve faz algılamalı sistemlerin otomatik odaklama performansı ve odak kaybetmeden saniyede 14 kare seri çekim hızı, onu rakiplerinden ayırıyor.

Manzara Fotoğrafları Mı Hareketli Figürler Mi? – Dış Çekim Fotoğraf Makinesi Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Dış çekim en iyi fotoğraf makinesi listemizle ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz önerilerde bulunduk. Ancak elbette bu makinelere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bu noktada sizler için ne tür bir makine seçmenin daha akıllıca olacağına da kısaca göz atmak istiyoruz.

İlk olarak vurgulanması gereken nokta dış çekim fotoğraf makinesi ararken ne tür dış çekimler yapacağınıza karar vermenizdir. Eğer sadece manzara fotoğrafları çekecekseniz uzun pozlamalar yapabilirsiniz, bu da odaklamadan feragat edebileceğinizi gösterir. Ancak hareketli figürler (sokak ve yaşam manzaraları, vahşi doğa fotoğrafları) çekecekseniz bu durumda odaklama en çok ihtiyacınız olan konuların başında geliyor.

Ayrıca dış çekim fotoğraf makinesi seçerken hafiflik, dayanıklılık ve şarj süresi gibi konuların da son derece önemli olduğunu unutmayın. İlk duyduğunuzda basit gibi gözüken bu detaylar, zamanı geldiğinde hayat kurtarıcı olabilir!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30