Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En İyi 5 Sony Fotoğraf Makinesi

Fotoğrafçılığın Yükselen Yıldızı Sony'nin En İyi Makineleri

Sonda söylememiz gereken şeyi başta söyleyerek başlayalım. Birçoklarına göre en iyi Sony fotoğraf makinesi hiç kuşkusuz Alpha A1’dir. Ancak itiraf etmek gerekir ki son derece yüksek bir fiyata sahip olan Alpha A1’i almaya çoğu fotoğraf tutkununun bütçesi yetmemektedir. Bu noktada biraz daha alt modellere bakmak ve fiyat performans dengesi açısından en iyi Sony fotoğraf makinesi hangisi diye sormak faydalı olabilir.

Biz de fotoğraf meraklılarının aklından geçenleri tahmin ettiğimiz için en iyi Sony fotoğraf makinesi modelleri hakkında kısa bir yazı yazmayı ve 5 farklı modelden bahsetmeyi uygun gördük. Gelin, en iyi 5 Sony fotoğraf makinesi modeline birlikte bakalım. Sürprizi bozacağız ama söyleyelim; listenin başında Alpha A1 olacak!

Profesyonellerin En Çok Tercih Ettiği Sony Fotoğraf Makinesi Modelleri

Fotoğrafçılığa yeni yeni ilgi duymaya başlayanların makineler söz konusu olduğunda duydukları ilk ikilem genellikle Canon mu Nikon mu tartışmasıdır. Ancak Sony; son yıllarda yaptığı atakla son derece güçlü ve bir o kadar da kullanışlı makineler üreterek bu rekabette önemli bir paya sahip olur hale gelmiştir. Elbette bunu sağlayan da ürettikleri makinelerin teknolojileridir. İşte Sony’nin bu gücünü ortaya çıkaran en iyi 5 Sony fotoğraf makinesi:

  • Sony Alpha A1 – En İyi Sony Fotoğraf Makinesi Yorumlar

Sony A1, deyim yerindeyse Sony'nin söylediği her şeydir. Her şeyi yapabilen bu makine adeta fotoğrafçılık teknolojileri açısından Sony’nin zaferidir. Önceden, kameralar hız, çözünürlük veya video özelliği sunardı, ancak A1 her üçünü de aynı anda sunarken ve buna ek olarak kendi türlerine özel spor ve video kameralarını geride bırakmaktadır. Ancak fotoğraf tutkunları için mükemmel kamera olmasının önünde muhteşem bir engel olduğunu da hatırlatalım. O da maalesef fiyatıdır. En iyi Sony fotoğraf makinesi olmak şöyle dursun muhtemelen günümüzün en iyi makinesi olan bu cihazın; ülkemiz pazarında 100 binden yukarıda bir fiyata sahip olduğunu söylememiz sanırız yeterli olacaktır.

  • Sony A7R Mark IV – En İyi Sony Fotoğraf Makinesi Modelleri

Sony'nin A7 serisi kameralarındaki 'R' modelleri her şeyden önce çözünürlük için tasarlanmıştır ve Sony A7R Mark IV de kesinlikle bunu sunar. Önceki A7R Mark III bir süre için standardı belirlemişti, ancak en iyi Sony fotoğraf makineleri olmayı kesinlikle hak eden A7R Mark IV, 61 MP ile bu alanda yeni bir rekor getirmektedir. Detayları yakalamada muhteşem bir makine olan A7R Mark IV ile çözünürlük ve detay anlamında A1’in bile boy ölçüşmesi zor olabilir.

  • Sony ZV-E10 - En İyi Sony Fotoğraf Makinesi Yorumlar

Bu sefer en iyi 5 Sony fotoğraf makinesi listemize farklı bir yerden devam edeceğiz. Hem video hem de fotoğrafçılığa ilginiz varsa yeni Sony ZV-E10 özel bir vlog olarak kamerası mükemmeldir. Elektronik vizörden yoksun olarak fotoğraf tarafında biraz eksik kalsa da 4K video ve tam değişken açılı ekran dahil olmak üzere video özellikleriyle ekstra avantajlar sunmaktadır. Bu da onu farklı amaçlar için de kullanabileceğiniz alternatif seçeneklerden biri haline getirmektedir. Eğer bir fiyat performans ürünü arıyorsanız kesinlikle ZV-E10’a bakmalısınız.

  • Sony A9 Mark II - En İyi Sony Fotoğraf Makinesi Modelleri

Sony A9 II eğer kullanma fırsatı bulursanız, büyük olasılıkla kullanacağınız en hızlı, en vahşi full frame spor fotoğraf makinesi olacaktır. Sony A9 Mark II'nin olağanüstü hızı ve otomatik odaklama performansı gerçekten etkileyicidir ve bilhassa profesyonel fotoğrafçılar için oyunun kurallarını değiştirmeyi vaat ettiğini söylemek gerekir. Yine de çözünürlük anlamında makinenin örneklerinden biraz aşağıda kaldığını ifade edebiliriz. Gerçi bunların ikisini bir araya getirseydi A9 Mark II’de A1 fiyatında olabilirdi.

  • Sony A7 III - En İyi Sony Fotoğraf Makinesi Yorumlar

Sony'nin en iyi A9 II'sinin göz kamaştırıcı hızına veya A7R IV'ün ultra yüksek çözünürlüğüne sahip olmayabilir, ancak Sony A7 III tüm bunlara yakın bir performansı çok daha bütçe dostu fiyatlara sunmaktadır. Makinenin öne çıkan özellikleri arasında son derece etkili 696 noktalı AF sistemi ve 5 EV telafi vaat eden 5 eksenli bir görüntü sabitleme sistemi yer almaktadır. En yeni nesil görüntü işlemcisiyle birleştirilmiş 24,2 MP arkadan aydınlatmalı görüntü sensörü harika bir ton aralığı sunarken süper yüksek ISO ayarlarını da mümkün kılmaktadır.

Makinenizin Gerçek Potansiyelini Siz Açığa Çıkaracaksınız!

Elbette anı en iyi şekilde yakalayabilmeniz için makinenizin gücü son derece önemlidir. Ancak bu gücü yönetecek becerilere sahip olmadığınız sürece en iyi Sony fotoğraf makinesi ile çektiğiniz kareler bile pek istediğiniz gibi olmayacaktır. Bu nedenle makinenizin kaliteli olmasına önem verdiğiniz kadar makinenizi tanımaya da vakit ayırmalısınız.

Foto Life Akademi’de uygulamalı eğitimlerle başta fotoğraf makinemiz olmak üzere tüm fotoğrafçılık ekipmanlarını yakından tanıma fırsatı buluyor, kendimizi yalnızca teorik bilgilerle geliştirmekle yetinmiyor, dünyaya bir fotoğrafçı olarak bakmayı öğreniyoruz. Eğer hangi makineyi alacağınıza karar verdiyseniz gelin, makinenizin gerçek potansiyelini birlikte açığa çıkaralım!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30