Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Telekonvertör ( Extender) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Extender Lensteki Odak Uzaklığı Arttırıyor!

Telekonvertör nedir? Telekonvatör nasıl kullanılır? gibi sorularınıza bu yazıda yanıt bulacaksınız.

Telekonvertör diğer adı ile extender genel lensteki odak uzaklığı arttırmak amacıyla, lens ile fotoğraf makinesi arasına takılır. Makro çekimlerde ya da telefoto çekimler yaparken konunun etrafındaki nesneleri ortadan kaldırmak ve konuyu daha ayrıntılı ele almak için çerçeveyi daraltmak çok önemlidir. Bazı fotoğraflar konuyu olabildiğince yakından çekim çerçeveyi daraltma yoluna girse de bu her zaman çok da mümkün hale gelmeyecektir. Konuyu yakından çekemeyeceğiniz durumda çerçeveyi daraltmak için fotoğrafçılık ekipmanları arasında yer alan Telekonvertör ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

  

[widget-8]

Telekonvertörlerde Çarpan Faktörü Önemli

Extenderler kullanıldığında lense gelen ışığın azalmasından dolayı diyafram değeri düşecek ve keskinlik azalacaktır. Oluşan bu durum Telekonvertör’ün çarpan faktörü ile doğrudan ilişki içindedir.

Çok önemli avantajları olsa da keskinlikte azalma, bulanıklık gibi bazı dezavantajları da göz ardı edilemez. Telekonvertörler diğer adı ile extenderler 1.2x ile 3.0x’e kadar genişliğinde çarpan değerlerine sahiptir.

Bu konuyu bir örnekle açıklayacak olursak 300mm f/2.8 prime telefoto lense sahipsiniz ve 2.0x telekonvertör ile kullanıyorsunuz, bu durumda fotoğraf makinesinde odak uzaklığı iki kat artacak ve diyafram açıklığında iki basamak küçülecektir. Ve bunun sonucunda 600mm f/5.6 lens sonucu çıkacaktır. Extender lenslerin optik özelliklerine etki etmemekte sadece çerçevenin orta kısmını büyütürler. En kısa mesafe olarak 1.2 metre bir telefoto lens kullanımında orta kısmı büyütme özelliği makro fotoğrafçılık için çok güzel bir seçenektir. Bu extender kullanarak yapılacak olan makro çekimler iyi sonuçlar üretebilir.

Extender (Telekonvertör) ve Uzatma Tüpleri Arasındaki Farkı

Uzatma tüpleri ve telekonvertör (extender) bazen bir birine karıştırılmaktadır. Fakat bu iki farklı ekipmanı bir birinden ayıracağınız çok belirgin özellikler bulunuyor. Öncelikle uzatma tüpleri ve Telekonvertör’ün kullanım alanları birbirinden farklıdır. Uzatma tüpleri yapısı gayet basite indirgenmiş lens ile makine arasında takılan ve tek amacı ışığın lens düzleminden görüntü düzlemine gitmesi gereken uzunluğu arttırmaktır. Minimum odaklama mesafesi ya da çalışma mesafesi sabit kalması halinde bile büyüme artar. Uzatma tüpleri makro çalışmalar için kullanılırken extenderler aksiyona çok daha yalın olmak için kullanılır. Çekim yaptığınız fotoğrafçılık alanına ve konunuza göre en uygun ekipmanı sağlayarak en kaliteli görüntüleri yakalayacaksınız. Fotoğrafçılık alanında bir öğrenci nasıl yazı yazmak için kalemi ve defteri profesyonelce kullanıyorsa, bir fotoğrafçıda makinesi ve ekipmanlarını aynı profesyonellikte kullanmalıdır.

Bir fotoğrafçı, makinesi ve ekipmanlarına hâkim olmalı özellikleri ve çekim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aksi takdirde sadece fotoğraflarınız hiçbir zaman profesyonelliği yakalayamayacaktır. Çekeceğiniz fotoğraflar insanların beğenisi almasını ve amatörlükten çıkmasını istiyorsanız fotoğraf makinesi ve ekipmanları, fotoğraf çekim teknikleri hakkında eksikliklerinizi gidermelisiniz. Bu eksiklikleri de profesyonel seviyede eğitim veren, iyi bir fotoğrafçı olmanız adına doğru teknikler ve doğru yöntemlerle çekimler gerçekleştirmenizi sağlayacak bir fotoğrafçılık kursundan yardım almanızda fayda var.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30