Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hafıza Kartları Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Önemli Bilgi

Fotoğraflarınızı Kaybetmek İstemiyorsanız Hafıza Kartlarınıza Özen Gösterin!

İyi bir fotoğrafçı olmak için sadece iyi fotoğraf çekmek yetmez. Ekipmanlarınızın temizliğine, güvenliğine ve yeni olmasına da özen göstermelisiniz. Çok ekipmanınız değil az ve işlevsel ekipmanlarınız olmalı. Sadece fotoğraf makinenizi önemsemekle kalmayıp çektiğiniz fotoğrafları sizin için saklayan hafıza kartlarınıza da özen göstermelisiniz. Fotoğraflarınızı kaybetmemek ya da onları yıllarca saklamak için hafıza kartlarınızın sadece markasını değil özelliklerini de bilmelisiniz.

Hafıza kartları hakkında mutlaka öğrenmeniz gereken 6 bilgiyi sizler için derledik…

1.İyi bir marka almak

Fotoğraf makinesi için hafıza kartları alırken markanın önemli olduğunu bilin. Çünkü hafıza kartlarının üretim aşamasında ciddi farklılıklar oluyor. Her markanın hafıza kartı kaliteli değil maalesef. Nikon ve Sandisk’in hafıza kartı üretiminde birlikte çalıştıklarını düşünürseniz bu durumun ne kadar önemli olduğunu kavrayabilirsiniz. Dolayısıyla size hafıza kartı markasının önemli olmadığını söyleyenlere inanmayın.

2.Yüksek hızlı hafıza kartları

Fotoğraf hafıza kartı için genellikle yüksek hızlı kartların sadece video çekimlerinde kullanıldığı gibi bir algı var. Ancak bu durum doğru değil. RAW fotoğraflar çekiyorsanız hatta seri çekim yapıyorsanız kartınız hızlı bir şekilde dolabilir. Bu nedenle yüksek boyutlu çekimleriniz için hızlı bir karta ihtiyacınız var. Diğer türlü fotoğraflarınızın istediğiniz kalitede olmasını sağlayamaz ve istediğiniz sayıda fotoğraf çekemezsiniz.

3.Dosya silme

Hafıza kartları içindeki fotoğraflardan kurtulmak istiyorsanız dosya silmek yerine format atmayı deneyin. Eğer fotoğraflarınızı makine üzerinden silerseniz hafıza kartınızın hata vermesine neden olabilirsiniz. Dosyalama sistemine ve veri tabanına zarar vermek istemiyorsanız daima hafıza kartınıza format atın. Ayrıca bilgisayardan dosya silerseniz ERR-99 (HATA KODU:99) uyarısıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

4.Hafıza kartlarına karşı hassas olma

Fotoğraf makinesi için kullandığınız hafıza kartlarına hassas davranmadığınızda ya da koruyucu kap kullanmadığınızda kartlarınızın kırılması ya da çizilmesi gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlar da çektiğiniz tüm fotoğrafların çöp olmasına neden olabilir. Hafıza kartlarınızı kullandıktan sonra kabına yerleştirmeli, onları kaybetmemeye özen göstermeli ve orantısız güç kullanmamalısınız. Kartın işlem kısımları hassas olduğundan dikkatli olmanız gerek.

5.Kartın boyutunun fazlalığı

Lexar firmasının yaptığı araştırmaya göre hafıza kartının boyutu ne kadar fazlaysa kameranın batarya süresi de o kadar hızlı tükeniyor. Ciddi farklar olmasa da bataryanızın neden erken bittiği konusunda endişeleriniz varsa bir sebebinin de hafıza kartınızın yüksek boyutlarından kaynaklandığını aklınızda bulundurabilirsiniz.

6.Dosya kurtarma işlemi

Fotoğraf makinesi hafıza kartı kullanırken en çok merak edilen durumlardan biri de dosya kurtarmaktır. Kazara dosyaların kaybolması ihtimaline karşı Lexar hem de Sandisk firmaları profesyonel seviye kartlarında dosya kurtarma yazılımından yararlanabilirsiniz. Format atmış olsanız dahi fotoğraflarınızı geri alabiliyorsunuz. Eğer bu yazılımları kullanarak dosyalarınızı kurtaramadıysanız büyük ihtimal kartınız bozulmuş demektir. Lexar ve Sandisk firmaları hiçbir ücret talep etmeden dosyalarınızı bir DVD’ye yükleyerek size yolluyorlar. Bu hizmetten de yararlanabilirsiniz.

Hafıza kartları gördüğünüz gibi çok da önemsiz ekipmanlardan değil. Hatta en önemli ekipmanlardan biri. Fotoğraf makinesi hafıza kartlarınız için mutlaka bir SD kart kutusu alın, temizliğine ve kalitesine dikkat edin. Fotoğraflarınızı yıllarca saklamak istiyorsanız iyi bir kart almanın dışında kartınıza özen göstermeniz gerektiğini bilin.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30