Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mücevher Çekimi İçin Lens Önerileri

Işıldayan Kareler İçin Bu Lenslere Göz Atın!

İnce boyutları ve yansıtıcı yapıları nedeniyle mücevher fotoğrafçılığı; ürün fotoğrafçılığının son derece zor dallarından biridir. İster değerli taş ister kolye ister pırlanta yüzük olsun, bazı mücevher ürünlerinin çekim için sahnelenmesi oldukça güçtür. Fotoğrafçı arka planı, kullanılacak sahneleri, aydınlatmayı akılda tutmalıdır ve yansımalar tam anlamıyla baş belasıdır.

Bu noktada mücevher çekimi için lens seçimi sırasında da dikkatli olmanız büyük önem taşır. Fotoğraf makineniz doğru türde bir lensle donatılmamışsa umduğunuz fotoğrafları elde etmeyi beklememelisiniz. Peki mücevher çekimi için hangi lens daha uygundur? Aşağıda bu soruya yanıt vermeye çalıştık…

Mücevher Çekimi İçin En İyi Lens Hangisi? Sizler İçin 5 Öneri Sıraladık!

Mücevher çekimi için hangi lens daha uygun merak ediyorsanız aşağıda sizler için farklı üreticilere ait 5 lens modeli sıraladık. Eminiz, ihtiyacınıza yanıt veren bir modeli listemizde bulacaksınız. İşte mücevher çekimi için en iyi lens önerileri:

  • Nikon AF-S DX Micro 40mm f/2.8G Prime Lens – Mücevher Çekimi İçin Lens Önerileri

Kompakt ve hafif DX biçimli yakın çekim lens, mücevher fotoğrafçıları arasında oldukça popülerdir. AF-S DX micro-Nikkor 40mm f/2.8G, mücevherlerin ve yüksek kaliteli fotoğrafların yakın çekimlerini yapmak için idealdir. Fotoğraf makinenize bu lensi taktığınızda bir mücevher parçasının tüm ince ayrıntılarını ve yansımalarını yakalayabilirsiniz. Ayrıca, lensin kurulumu ve kullanımı son derece kolaydır.

Micro-Nikkor Lens, DX formatında standart odak uzaklığını destekler ve sonsuzdan gerçek boyuta (1X) kadar yüksek çözünürlük ve kontrast sağlar. 40 milimetre DX-format makro lens, yakın çekimler için 1:1 reprodüksiyon oranı sunar ve geniş bir maksimum diyafram ile birlikte gelir. İki odak modu sayesinde otomatik odaklama ve manuel çalışma arasında hızlı geçiş yapılabilir. Lens üzerindeki Nano Kristal ve Süper Entegre Kaplamalar, mücevherleri parlak ve arkadan aydınlatmalı koşullarda fotoğraflarken daha iyi kontrast için her türlü parlamayı ve gölgelenmeyi bastırır.

  • Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM Lens – Mücevher Çekimi İçin En İyi Lens Önerileri

Canon EF 100mm, yakın çekim için optimize edilmiştir ve otomatik odaklı bu lens, gerçek boyutlu makro fotoğrafçılık için mükemmeldir. Bir makro lens olarak EF montajlı Lens 1:1 maksimum büyütmeye izin verirken, iç odaklama uzun bir çalışma mesafesine olanak tanır. 

Lens, 100 mm odak uzaklığına ve maksimum 1:2.8 diyafram açıklığına sahiptir. Filtre boyutu 58 mm'dir, en yakın odak mesafesi 1 fit'tir ve çapraz görüş açısı 24 dereceyi destekler. Tam çerçeve formatlı lens, f/2.8 ila f/32 arasında bir diyafram aralığına sahiptir ve süper spektrumlu bir kaplama ile birlikte gelir. Makro lensler, mücevherlerin gözle bile algılanması imkansız olan ayrıntılarını yakalar ve bu da mücevher fotoğrafçılığına yepyeni bir bakış açısı kazandırır.

  • Sony SEL90M28G FE 90mm f/2.8-22 Macro G OSS – Mücevher Çekimi Lens Önerileri

Mücevher fotoğrafçılığıyla ilgilenenler için bir başka harika lens de Sony'nin bu eşsiz standart-prime lensidir. 90 mm orta boy makro E mount lens, görüntü sabitleme özelliğine sahiptir ve elde taşınabilir bir cihazla takı çekerken bile 1:1'e kadar büyütmeye olanak tanır. Bu G Lensler, yenilikçi optikleri ve üstün kaplamalarıyla ünlüdür ve 9 kanatlı dairesel diyaframları ile olağanüstü pürüzsüz bokeh sunar.

Yüzen odak mekanizması, obje yakın veya uzak olsun, sapmayı eşit şekilde bastırır. Lensler, Super ED cam ve son derece yüksek standart genel performansa yol açan Nano AR Kaplama gibi gelişmiş teknolojileri destekler. Mücevher fotoğrafçıları, yerleşik görüntü sabitleme sayesinde 1:1 büyütme oranına kadar keskin ve net görüntüler elde edebilir. Tam çerçeve 90 mm makro E yuvalı lens, net odaklı işleme özelliğine sahiptir ve α7 serisindeki 35 mm tam çerçeve E yuvalı fotoğraf makineleri için mükemmel bir seçimdir.

  • Nikon COOLPIX P900/P950 10x HD2 Element Close-Up Lens – Mücevher Çekimi Lens Önerileri

Nikon Coolpix P900, mücevher fotoğrafçılığı için lens arayanların favori modellerinden bir diğeridir. Yüksek hızlı otomatik odaklamaya izin verir ve kızılötesi uyumludur. En iyi sonuçlar için kamerayı Makro Moduna ayarlayın. Bu HD lens, eğimli bir tasarıma ve yüksek indeksli, düşük dağılımlı 2 Element Optik Cam’a sahiptir. Bu açıdan özellikle küçük objelerin çekiminde harika sonuçlar almanızı sağlar. Bu lens, fotoğrafçılara ışık üzerinde çok daha fazla kontrol sağladığı ve çektiğiniz mücevherlerin özelliklerini vurguladığı için fotoğraflarınızı önemli ölçüde iyileştirecektir.

  • Sigma 258306 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro Lens – Mücevher Çekimi İçin En İyi Lens Önerileri

Sigma 105mm Makro Lens, gelişmiş performans ve profesyonel sonuçlar arayan mücevher fotoğrafçıları içindir. Özel Düşük Dağılım özelliği, her türlü sapma ve bozulmanın önüne geçerek sonuçlarda mükemmel düzeltme sağlayan yüksek bir kırılma indeksi taşır. Yüzen odaklama sistemi, iki farklı lens grubu aracılığıyla optik yolun farklı konumlara hareketine izin verir. 

Telefoto makro lensin geniş diyafram açıklığı, doğal aydınlatma koşullarında nesnelerden uygun bir mesafeyi korumanıza olanak tanır. Böylece objeniz olan mücevher hem pürüzsüz hem de bulanık arka planlara karşı mükemmel bir şekilde tanımlanabilir. Lens, sonsuzdan 1:1 Makro'ya kadar çok yüksek optik performans sağlar. Süper Çok Katmanlı Kaplama sayesinde, daha düşük parlama ve gölgelenme nedeniyle yüksek kontrastlı görüntüler elde edilebilir. Hyper Sonic Motor, yüksek hızlı otomatik odaklama ile birlikte tam zamanlı manuel odaklama özelliğine izin verir. Görüntünün odak dışı alanlarda çekici bir bokeh efektine sahip olmasını sağlayan şey, yuvarlak dokuz kanatlı diyaframdır.

Ekipmanlarınızı Tanımadan İstediğiniz Fotoğrafları Çekemezsiniz!

Size gerçek bir satış başarısı yakalatacak mücevher fotoğrafları söz konusu olduğunda elbette seçeceğiniz lens son derece önemlidir. Ancak unutmamanız gerekir ki her şey mücevher çekimi için lens ve diğer ekipmanların seçimiyle bitmiyor. En nihayetinde fotoğrafı çekecek olan el, sizin eliniz olacak!

Eğer siz de mücevher çekiminde ustalaşmak, en başarılı kareleri çekmek ve ekipmanlarınızdan maksimum düzeyde yararlanmak istiyorsanız Foto Life Akademi ile tanışmaya ne dersiniz? Burada yalnızca teknik ve teorik derslerle yetinmiyor; makinemizi elimize alarak çekimler yapıyor, fotoğraflarımızı birlikte değerlendirerek her an gelişimimizi sürdürüyoruz…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30