Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Profesyonel Fotoğraf Makinesi Önerileri

Tutkunuzu Bir Adım İleri Taşıyın!

En iyi profesyonel fotoğraf makinesi veya ekipmanlarını seçmek kabul etmek gerekir ki kolay bir iş değil. Fotoğrafçılıkta deneyimli olsanız bile tutkunuzu bir adım ileri taşımak ve profesyonelleşmek söz konusu olduğunda doğal olarak zorlanabilirsiniz. Bu nedenle sizler için detaylı bir profesyonel fotoğraf makinesi önerileri listesi hazırladık…

Eğer siz de kendinizi geliştirmek ve hobinizi tam anlamıyla bir işe dönüştürmek istiyor, ekipmanlarınızın yeterli gelmediğini hissediyorsanız aşağıda sıraladığımız makinelere göz atabilirsiniz. Ancak öncesinde profesyonel fotoğraf makinesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine de kısaca değineceğiz…

Fotoğrafçılığın Hangi Dalında İlerleyeceksiniz? Doğru Makineyi Seçtiğinizden Emin Olun!

Sizin için en iyi profesyonel fotoğraf makinesi hangisi karar vermek için öncelikle ilerleyeceğiniz fotoğrafçılık türüne karar vermelisiniz. Bir spor veya haber fotoğrafçısıysanız, tüm aksiyonu yakalayabilmeniz için doğru otomatik odaklamalı ve hızlı sürekli seri çekim moduna sahip bir kameraya ihtiyacınız olacak. Buna karşılık moda ve ticari fotoğrafçılar ise görüntülerin kırpılabilmesi ve büyük ölçekte basılabilmesi için çok sayıda megapiksele sahip kameralara daha fazla yönelmek ister.

Bu da profesyonel fotoğraf makinesi önerileri ararken neye ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulundurmanız gerektiği anlamına gelir. Yine de neredeyse her şeyi kusursuza yakın bir biçimde gerçekleştiren profesyonel fotoğraf makineleri de yok diyemeyiz. Aşağıda bunlara değineceğiz…

2. El Makinelere Karşı Temkinli Olun! – Profesyonel Fotoğraf Makinesi 2. El Alınır Mı?

Eğer profesyonel fotoğraf makinesi 2. el seçenekleriyle bütçe dostu bir çözüm peşindeyseniz dikkatli olmanızı öneririz. Her ne kadar 2. el makineler daha uygun fiyatlara sahip olsa da örneğin kompakt makinelerde lensteki ufak bir çizilmenin bile tüm fotoğraflarınıza etki edeceğini unutmayın. 

Ayrıca profesyonel fotoğraf makinesi 2. el seçeneklerinizde kesinlikle shutter sayısına bakın! İleri seviye makinelerin çoğunlukla 150 bin shutter’a kadar garantisi vardır. Ancak yine de güvenilir bir cihaz için 10 bin üzerini geçmemeye çalışın.

İşte Profesyonellerin Kullandığı Makineler! – Profesyonel Fotoğraf Makinesi Önerileri

Gelelim, asıl konumuza… İşin aslı en iyi profesyonel fotoğraf makinesi hangisi seçmek, yukarıda da bahsettiğimiz gibi son derece zor. Bu nedenle biz profesyonel fotoğrafçıların kullandığı fotoğraf makineleri arasından 5 cihazı seçerek bunların özelliklerine göz atacağız. Gelin, daha fazla vakit kaybetmeden listemize geçelim:

  • Canon EOS R5 – Profesyonel Fotoğraf Makinesi Önerileri

Canon profesyonel fotoğraf makinesi sepetinden alabileceğiniz en iyi ürün muhtemelen Canon EOS R5. Bu makine; geçmiş Canon serilerinden EOS R'nin biçiminin, EOS 5D'nin işlevinin ve EOS-1D X'in profesyonel düzeyde otomatik netlemesinin mükemmel bir sentezi. Fotoğraf ve videografi arasında gidip gelen biriyseniz ve her şeyi yapan bir profesyonel fotoğraf makinesi daha iyisini bulmanız son derece zor.

  • Canon EOS-1D X Mark III – Profesyonel Fotoğraf Makinesi Tavsiye 2022

Yukarıda ismi geçmişken elbette bu makineye de değineceğiz. Profesyonel fotoğraf makinesi önerileri listemizde 2. sırayı alan bu makine; derin öğrenme AF, optik Akıllı Denetleyici, HEIF ve HDR PQ desteği, CFexpress, 12 bit dahili 4K RAW gibi son derece güçlü özellikler barındırıyor. DSLR aynasız bir makine olan EOS-1D X; adeta bugüne değil geleceğe bir bakış…

  • Canon EOS 5D Mark IV – Profesyonel Fotoğraf Makinesi Önerileri

2016 yılında piyasaya sürülen Canon EOS 5D IV, profesyonel fotoğraf makineleri arasında hala popülerliğini koruyor. Sürekli seri çekim hızından ve yüksek kaliteli görüntülerden çok fazla ödün vermeden oldukça yüksek bir megapiksel sayısı istiyorsanız bu makine günümüzde de en iyi DSLR’lardan biri. Çok yüksek ISO ayarlarında bile temiz, parazitsiz görüntüler elde edebilirsiniz. Canon’un Dual Pixel CMOS AF özelliğine sahip olan makine canlı görüntü ve video modlarında hızlı otomatik odaklamasıyla da harikalar yaratıyor.

  • Nikon Z9 - Profesyonel Fotoğraf Makinesi Tavsiye 2022

Nikon, profesyonel, üst düzey aynasız modelini piyasaya sürerken oyuna geç kalmış olabilir, yine de böylesine kaliteli bir profesyonel fotoğraf makinesi ile karşılaşınca insanlar; Nikon Z9’un beklemeye kesinlikle değdiğini söylemeye başladı. 2 saatlik muazzam bir kayıt limitiyle 8K 60p video kaydı veya 8K 30p yapabilen makine, mekanik deklanşörü kaldırmasıyla 120 FPS sürekli çekim yapabilir ve 1/32.000 maksimum deklanşör hızına ulaşır bir hale geldi. 

Ayrıca makine dokuz tür tanıma yeteneğine sahip olmasını sağlayan bir Auto-Focus tarafından desteklenmektedir: insan gözleri, yüzler, kafalar ve üst gövde; hayvan gözleri, başları ve gövdeleri; ve arabalar, uçaklar, trenler ve motosiklet Z9’un derin öğrenme teknolojisinden yararlanan AF’undan kaçamıyor.

  • Sony A1 – Profesyonel Fotoğraf Makinesi Önerileri

Aynasız profesyonel fotoğraf makinesi denince akla ilk gelen seçenek Sony A1 olabilir. 30 FPS sürekli çekim, 50.1 MP çözünürlük, 8K kayıt özelliği… Sony A1, piyasadaki açık ara en gelişmiş ve en güçlü aynasız profesyonel fotoğraf makinesi. Yine de bunun ciddi bir bedeli olduğunu söyleyelim. Sony A1; Sony A9 II'nin maliyetinin yaklaşık iki katı ve 100MP orta format Fujifilm GFX 100S'den bile daha pahalı. Yine de fiyatını karşılayabildiğiniz takdirde bu makineye rakip bulmak kolay değil!

Yalnızca Makinenize Değil, Kendinize De Yatırım Yapın!

Hiç kuşkusuz tutkunuzu bir adım ileri taşımak ve profesyonel fotoğrafçılığa adım atmak için ekipmanlarınızı geliştirmeniz son derece önemli. Buna karşılık unutmamanız gereken bir nokta daha var. O da aynı oranda kendinizi de geliştirmeniz gerektiği… En iyi profesyonel fotoğraf makinesi elinizde olsa dahi fotoğrafı çeken nihayetinde eliniz olacak!

Bu nedenle makinenizi daha iyi tanımalı, kendinizi sürekli geliştirmeli, profesyonel bir fotoğrafçı olarak kariyer yapmak istiyorsanız öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmamalısınız…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30