Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SLR Fotoğraf Makinesi Nedir? SLR Makine Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sizin İçin En Uygun SLR Makine Hangisi? – SLR Fotoğraf Makineleri ve Özellikleri

Fotoğraf, özellikle hızla gelişen görüntüleme teknolojileri ve neredeyse her yıl kamera üreticileri tarafından piyasaya sürülen giriş seviyesi kompakt kameralardan üst düzey profesyonel sistemlere kadar yepyeni sistemlerle sürekli gelişen bir sanat. Bu fotoğraf meraklıları için iyi bir haber olsa da zaman zaman kafaları karıştırabiliyor. Biz de bu kafa karışıklığını azaltmaya SLR fotoğraf makinesi nedir sorusuna yanıt vermemek bir nebze de olsa katkı sunmayı hedefliyoruz.

Fotoğraf dünyasında en çok karıştırılan terimlerden ikisi SLR ve DSLR'dır. Açılımı Single Lens Reflex olan SLR’ın adı aslında her şeyi söylüyor. Bir SLR; ayna sistemine sahip bir dijital fotoğraf makinesi anlamına gelir. Günümüzün birçok fotoğrafçısının DSLR kameralarla çekim yaptığı gerçeği göz önüne alındığında, muhtemelen ikincisini adı veya görünümünü zaten biliyorsunuzdur. Öte yandan SLR fotoğraf makineleri neredeyse koleksiyoncu öğeleri haline geldi, ancak o zamandan beri hem hobi hem de profesyonel fotoğrafçılık için çeşitli şık makinelerin üretilmediğini de söyleyemeyiz. SLR fotoğraf makinesi nedir diye merak ediyorsanız detaylara gelin daha yakından bakalım.

Peki SLR ve DSLR Arasındaki Fark Ne? Sadece “D” Harfi Mi?

Hem SLR hem de DSLR fotoğraf makineleri, fotoğrafçıların; fotoğraf makinesinin optik vizöründen çekecekleri kareyi görmesini sağlayan dahili bir yansıma aynası kullanan tek lensli refleks teknolojisini kullanır. Ancak, DSLR'lerin küçük bir avantajı vardır. Bazı DSLR modelleri, tıpkı günümüzün optik vizörleri olmayan aynasız fotoğraf makinelerinde olduğu gibi arka LCD ekran üzerinden canlı dijital görüntüleme sunar.

SLR fotoğraf makinesi ve DSLR'ler arasındaki en önemli fark ise sensörleridir. SLR kameralar esasen çok yönlü analog/film kameralardır ve ondan önceki "D" harfi (sadece "dijital" anlamına gelir) dijital sensörlü SLR'lerin geliştirilmesinin ardından eklenmiştir. Yani dijital SLR fotoğraf makineleri binlerce görüntüyü saklamak için hafıza kartlarını kullanırken, SLR'ler film rulosu başına belirli sayıda görüntü yakalar.

Dijital kameraların geliştirilmesiyle birlikte gelen bir diğer avantaj, çoğu DSLR'nin video kaydedebilmesidir, oysa SLR fotoğraf makineleri video için önerilebilecek bir teknoloji değildir. Buna karşılık filmler ve dolayısıyla SLR fotoğraf makinesi özellikle renk, kontrast ve dinamik aralık açısından genellikle daha iyi görüntü kalitesi sunar. Günümüzün en gelişmiş dijital kameraları bile, filmin ayrıntıları yakaladığı düzeye kolay kolay ulaşamaz. Ve mevcut film ve analog sensör türleri (özellikle geniş formatta) dikkate alındığında, SLR fotoğraf makineleri piksel çıkışı açısından birçok DSLR makineyi geride bırakır.

Neden SLR Fotoğraf Makinesi Almalısınız?

SLR fotoğraf makinesi ne demek sorusunu genel olarak yanıtladığımıza göre biraz SLR fotoğraf makineleri fotoğrafçılara neler sunuyor buna bakalım. Yukarıda da belirttiğimiz gibi SLR fotoğraf makinesi aslında eski makine türlerinden biridir. Gerçi günümüzde DSLR makineler de artık böyle kabul edilmeye başladı. Buna karşılık SLR fotoğraf makinelerinin hala DSLR makinelerden daha iyi yapabildiği şeyler vardır. Bunların başında da özellikle daha iyi renk, ton ve kontrast kalitesi gelmektedir.

Ancak SLR fotoğraf makineleri elbette günümüzün fotoğrafçılığında işimizi oldukça kolaylaştıran pek çok avantajdan da yoksundur. Eğer çektiğiniz fotoğrafları tab ettirmek ve çekim anında değil, sonradan görmenin heyecanını yaşamak gibi nostaljik hisler sizi heyecanlandırıyorsa tüm bunlar sizin için bir dezavantaj olmayabilir.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30