Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Samanyolu Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Samanyolu Fotoğrafçılığı Çok İlginizi Çekecek!

Samanyolu fotoğrafı çekmek hemen hemen tüm fotoğrafçıların tutkusudur. Işık kirliliğinin olmadığı, sakin ve huzurlu noktalarda yıldızları yakından görmek ve etkileyici kareler çekmek anlatılmayacak bir duygudur. Peki, samanyolu fotoğrafı çekmenin herhangi bir püf noktası var mıdır? Samanyolu fotoğraf çekimi teknikleri nelerdir?  Daha iyi ve hayranlık uyandırıcı fotoğraflar nasıl çekilir? Gelin birlikte bakalım…

Samanyolu nedir?

Samanyolu fotoğrafı çekmek için öncelikle samanyolunun ne olduğunu bilmek gerekiyor. Samanyolu galaksilerden birisidir ve bize ev sahipliği yapar. Samanyolu, 100,000 ışık yılı genişliğinde, devasa büyüklüktedir. Son tahminlere göre Samanyolu 200 ila 400 milyar arasında yıldız barındırmaktadır. Bu muhteşem galaksi kendine hayran bırakacak güzellikte olduğu için fotoğrafçılar tarafından daima ölümsüzleştirilir. Samanyolu fotoğrafları da böylelikle ortaya çıkar.

   

[widget-8]

Samanyolu Çekimleri İçin Hazırlık Nasıl Yapılır?

Samanyolu fotoğrafı nasıl çekilir diye merak edenlere öncelikli olarak yıldızların en güzel olduğu tarihleri takip etmelerini öneririz. Bunun için çeşitli programlar kullanılabilir. Samanyolu için Mayıs ve Haziran ayında gece 01:00 civarı, Nisan ayında 02:00 civarı, Mart ayında ise 03:00 saatleri çekim için en uygun saatlerdir. Temmuz ve Ağustos ayları için ideal iki zaman dilimi vardır 21:00 ve 22:00’dır. Samanyolu’nun en parlak parçası Scorpius / Sagitarius dur. Yönünüzü ona göre ayarlamalısınız.

Samanyolu fotoğraf çekimi eğer zamanı seçtiyseniz sıra çekim yapacağınız yeri seçmeye gelmiştir. Büyüleyici Samanyolu fotoğrafları için şehirden uzak ve karanlık bir bölgeyi tercih etmelisiniz. Sonrasında ise çekim açınıza karar vermelisiniz. Kuzey yıldızının batısında kalan bölgeye göre ayarlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca samanyolu fotoğraf çekimi için çıktığınız soğuk geceler de sıcak içeceklerinizi de yanınıza almayı unutmamalısınız.

Samanyolu fotoğrafı çekmek için gerekli malzemeler

Samanyolu fotoğrafı nasıl çekilir diyenler öncelikli olarak çeşitli fotoğraf malzemelerine ihtiyaç duyacaklarını bilmeliler. Samanyolu fotoğraf çekimi için kullanılacak ekipmanlar ve durumlar:

 • Tripod
 • Yüksek ISO ayarlı DSLR fotoğraf makinesi
 • Açık diyaframa izin veren bir lens
 • Kompozisyon için doğal ve yapay planlar-kurgular
 • Tamamen karanlık bir ortam
 • Elverişli hava koşulları

Samanyolu fotoğrafı çekmek için ekipmanlarınız hazırsa artık kendinizi en iyi anı çekmeye odaklayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızı Kurun ve Samanyolu Fotoğrafı Çekmeye Başlayın!

Samanyolu fotoğrafı çekmek için hazırlığınızı yaptıktan sonra netlemesi hızlı ve geniş açı bir lens, sağlam bir tripotla birlikte çekim yapmaya başlayabiliriz.  Samanyolu fotoğraf çekimi yaparken aşama aşama ihtiyacımız olanlar:

 • Perde hızı: Samanyolu fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için perde hızı çok önemli. Yıldızları belirgin bir şekilde çekebilmek için perde hızını artırmamız gerekecektir. Yani, 12mm odak uzaklığı kullanarak çekim yapacaksanız, 50 saniyelik bir çekim (600/12=50) yapabilirsiniz. Uzun pozlamalar yaparak da iyi çekimler elde edebilirsiniz. Eğer bir uzaktan kumandaya sahip değilseniz, otomatik zamanlayıcı özelliğini de kullanabilirsiniz. Böylece kameranız daha az sarsılır.
 • Diyafram: Samanyolu fotoğrafları çekerken her şeyin karanlık olduğu bir ortamda diyaframı açık tutmalısınız. Küçük diyafram açıklıkları kullandığınızda elde edebileceğiniz yüksek keskinlik oranından vazgeçmek zorunda kalırsınız.
 • Odak uzaklığı: Samanyolu fotoğraf çekimi yaparken elde etmek istediğiniz görüntüye göre odak uzaklığınızı belirleyebilirsiniz. İsabetli pozlamalar için kısa odak uzaklığı kullanabilirsiniz.
 • ISO: Samanyolu çekimleri için Yüksek ISO kullanımı gerekir. ISO değerini en yükseğe çıkararak en iyi samanyolu fotoğrafını elde edebilirsiniz.
 • RAW: Samanyolu çekimi için Raw formatını tercih etmelisiniz. Samanyolu fotoğraf çekimi yaptıktan sonra fotoğraf üzerinde düzenleme yapmanız böylece daha kolay olur.

Samanyolu Fotoğraflarınızı Nasıl İşleyeceksiniz?

Samanyolu fotoğraf çekimi için bu kadar emek harcadıktan ve fotoğraflarınızı çektikten sonra çekimlerinizi Photoshop programında düzenleyebilirsiniz. Samanyolu fotoğrafları RAW formatında çekildiyse daha rahat işlenebilir, unutmayın. Samanyolu fotoğrafı çekmek için beyaz ayarı, parlaklık/kontrast ve keskinlik gibi ayarlarınızı yapın.

Usta fotoğrafçı olmak için gökyüzüne hakim olun!

Samanyolu çekimleri sırasında yüksek ISO’dan kaynaklanan gren yani kumlanma meydana gelmesi sizi korkutmasın. Gerekiyorsa kumlanma azaltıcı yazılım ya da Photoshop yamalarından kullanın. Fotoğraflarınızı düzenledikten sonra keyifle paylaşın.

Samanyolu fotoğrafı nasıl çekilir sorunuza cevap vermeye çalıştık. Uygulama yapmadan çekemeyeceğiniz Samanyolu fotoğrafları için ilk denemelerinizi yapın, her çekim sonrası kişisel değerlendirmelerinizi yaparak ne kadar geliştiğinizi gözlemleyin.

[widget-30]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30