Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kır Çiçekleri Nasıl Fotoğraflanır?

Kır Çiçeklerini Çekmenin Yöntemleri

Kır çiçekleri bahar mevsiminde doğanın en güzel görüntülerini oluşturan unsurlarından biridir. Kır çiçeklerinin fotoğraflarını çekmek, bu güzel görüntülerin ölümsüzleşmesi demektir. Gezgin fotoğrafçıların özellikle sevdiği kır çiçeklerini fotoğraflamak için iyi bir makine ve birkaç fotoğraf tekniğini bilmek yeterlidir.

Kır çiçekleri çekiminde, nerede ve ne zaman yetiştiklerini öğrenerek işe başlamalı, rotanızı oluşturmalısınız. Planlı bir fotoğraf gezisi ile rengarenk kır çiçeklerini kadrajınızdan yansıtabilirsiniz. Kır çiçekleri nasıl fotoğraflanır, nelere dikkat etmeniz gerekir, yaratıcı açılar nasıl yakalanır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

1.Kır Çiçeklerini Tanıyın

Kır çiçeklerini çekmenin yöntemleri listemizin başında onları tanımak gelir. Kır çiçeklerini tanıyıp bilgi sahibi olursanız daha renkli ve etkili fotoğraflar çekmeyi başarırsınız. Kır çiçeklerini çekmek için onların ne zaman açtıklarını, boyutlarını, renklerini ve ne zamana kadar canlı kaldıklarını bilmelisiniz. Bu yöntem sayesinde vakti geçmeden kır çiçekleri çekimi yapabilirsiniz.

2.Farklı Işıklandırma Tekniklerini Kullanın

Işık her fotoğrafçılık alanında önemli olduğu gibi kır çiçekleri çekmek için de dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Kır çiçeklerini çekmek istiyorsanız en ideal ışık gün ışığıdır. Ancak çekimlerinize farklı hava katmak isterseniz gün ışığının azaldığı zamanlarda, günbatımı ve gündoğumunu kullanarak kır çiçeklerinin farklı desenlerini ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca kır çiçeklerini gece fotoğraflamak isterseniz, hem ışık hem de açı denemeleri yaparak fotoğraflar çekebilir, farklı ve büyüleyici hale getirmek için düzenleyebilirsiniz.

3.Manuel Modda Çekim Yapın

Kır çiçeklerini çekmenin yöntemlerinden biri de manuel modda çekim yapmaktır. Kır çiçeklerini çekmek için yakın plan çalışacaksanız diyaframı f/16 – f/22 seviyesinde tutmalısınız.  Eğer kır çiçeklerinin çekiminde çiçeğin tek bir yerine odaklanarak çekim yapacaksanız diyaframı olabildiğince açık yani f/5.6 ayarında tutmalısınız.  Bu ayarlar ile yaptığınız kır çiçeklerinin çekiminden başarılı sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz.

4.Sıra Dışı Fotoğraflayın

Kır çiçeklerini fotoğraflamak için farklı teknikler kullanırsanız etkileyici fotoğraflar elde edebilirsiniz. Kır çiçeklerinin birçoğu farklı renkte olduğu için sizlere yaratıcı kompozisyonlar sunabilir. Kır çiçeklerini çekerken model kullanabilir, ışığın açısını değiştirebilir, doğadaki canlılardan yararlanabilir, gökyüzünden ilham alabilirsiniz.

5.Siyah Fon Kullanın

Kır çiçeklerini fotoğraflamak için kullanacağınız siyah fon fotoğraflarınızda farklı bir etki yaratır. Siyah fon kır çiçeklerinin çekimini yaparken odağın çiçek olmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Çarpıcı bir görüntü oluşturmanızı sağlayan bu yöntem fotoğraflarınızın net ve daha etkili çıkmasını sağlar.

6.Su Damlacıklarını Değerlendirin

Yağmurlu günlerde kır çiçeklerinin çekimini yaparsanız, renkler daha yoğun olacağı için çiçeklerin görünümlerini daha da zenginleştirmiş olursunuz. Kır çiçeklerini fotoğraflamak için yağmur bitimini mutlaka bekleyin. Sonrasında çiçeklerin üstünde oluşan damlacıklarla çekim yapın. Böylelikle yağmurla çiçekler temizlenmiş olur ve daha parlak çıkacak görüntüler elde etmiş olursunuz.

7.Kompozisyon Yapın

Kır çiçeklerini çekmenin yöntemlerinden biri de doğru kompozisyon oluşturmaktır. Kır çiçeklerini fotoğraflamak için doğal bir görüntü ile göz kamaştırıcı bir kompozisyon düşünmelisiniz. Aynı zamanda kompozisyon düşünürken odak noktalarını ve derinliği hesaba katmalısınız. Kır çiçekleri farklı açılardan fotoğraflayarak ilginç kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Kır çiçeklerini fotoğraflarken kısa ömürlü ve kırılgan olduklarını bilerek çekim yapmalısınız. Çiçekleri tanıyarak onların doğasını bilerek hareket edersiniz çekimleriniz o kadar başarılı olacaktır. Fotoğrafçılığın farklı alanlarında kendinizi geliştirmek istiyorsanız sahada olmanız gerektiğini unutmayın, gezin, görün ve çekin...

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30