Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çöl Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Kum Taneleri İle İlginç Çekimlere İmza Atın!

Çöller aşırı sıcak, ıssız ve boş olarak nitelendirilen geniş alanlardan oluşmaktadır. Kimi insan için korkutucu olarak görünse de aslında eşsiz fotoğrafların çıkacağı yerlerdir. Çöller dünyada oldukça fazla bulunan kara parçalarıdır. Yağışın az olduğu, havanın en sıcak olduğu yerlerdir. Her ne kadar iklim koşulları farklı olsa da en güzel fotoğrafların çıkacağı, kum tanelerini en güzel çekeceğiniz yerlerdendir.

Çölde fotoğraf çekmek sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak doğru ekipman kullanıp doğru çekim tekniği uygulayarak çekim yapabilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken noktalar için biraz emek harcamalısınız. Teknik bilgi ile ipuçlarını birleştirerek güzel görüntüler elde edebilirsiniz. Çöl fotoğrafları nasıl çekilir, çöl fotoğrafları çekmek için ipuçları nelerdir, nelere dikkat edilmesi gerekir sizler için hazırladık.

1.Doğru Işığı Yakalayın

Çöllerde fotoğraf çekmek için fotoğrafçılığınızı kullanmanız gerekir. Çöl fotoğrafı çekmek için yumuşak ışıkların düştüğü zamanları değerlendirmelisiniz. Günün erken ya da geç saatlerinde ışığın sağladığı etkiyle fotoğraflarınızı standart çekim dışına çıkarabilirsiniz. Çöl fotoğrafı çekmek için kullandığınız yumuşak ışıklar fotoğraflarınıza parıltı vererek kumların daha güzel çıkmasını sağlar.

2.İlgi Noktası Bulun

Farklı fotoğraflar çekmenin ipuçlarından olan ilgi noktası, çöl fotoğrafı çekerken de işinize yarayacak bir tekniktir. Çöl fotoğrafı çekmek istiyorsanız sadece kumlardan faydalanmamalısınız. Bunun yerine bir ağaç veya doğal bir objeyi değerlendirerek fotoğraflarınızda ilgi noktası oluşturabilirsiniz. Yani çöl fotoğrafı çekmek için bir ilgi noktası oluşturmanız fotoğraflarınızın daha kaliteli olmasını sağlayacaktır.

3.Çizgileri Değerlendirin.

Çölde fotoğraf çekmek için sadece manzaraya odaklanmak doğru olmayabilir. Çölde fotoğraf çekmek için manzara fotoğrafı dışına çıkarak kum tanelerini detaylı çekmeniz fotoğraflarınızda ilginç görüntüler oluşturmanızı sağlar. Mesela rüzgârın oluşturduğu kum çizgilerini yere çöküp fotoğraflamak görüntülerinizi daha kaliteli ve ilginç olmasını sağlayacaktır. Çöllerde fotoğraf çekmek istiyorsanız kum tanelerini mutlaka değerlendirmeli ve bunları fotoğraflarınıza yansıtmalısınız.

4.Bir Hikâyeniz Olsun.

Hikâye oluşturmak aslında çöl fotoğrafları çekmek için ipuçları arasında olan en önemli detaydır. Bazen tek başına bir fotoğraf bir şeyleri anlatmaya yetmeyebilir. Bunun için develerle çekilen insan fotoğrafları veya ayak izlerini çekmek fotoğraflarınıza farklı bir hikâye katacaktır. Çöl fotoğrafları çekmek istiyorsanız mutlaka bir hikâye çıkartmalı ve fotoğraflarınızda kullanmalısınız.

5.Sıra Dışı Çekimler Deneyin.

Çöl fotoğrafları çekmek için sıra dışı çekimler deneyebilirsiniz. Örneğin çöl fotoğrafları çekmek için bir ağacı kullanıp gece çekimini yıldızların altında yapabilirsiniz. Ya da model kullanarak ışığı ve renkleri modelin üzerinde deneyimleyebilirsiniz. Böylece daha etkileyici kompozisyon yaratabilirsiniz. Fakat bunu öncesinde planlamalı ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

6.Kameranızı Dikkatli Kullanın.

Çöl fotoğrafları çekmek için kullandığınız kameranıza çekim esnasında çok dikkat etmelisiniz.  Çöl fotoğrafları çekmek için kameranızı kum ve sert rüzgarlara karşı korumanız gerekir. Rüzgârda uçan kumlar lensinizde çizik oluşturarak zarar verebilir. Bu sebeple kameranızı kullanmadığınız zamanlarda mutlaka çantanıza koymalısınız. Ayrıca çöl ortamına uygun ekipman ve yedek pil ile lensler bulundurmayı unutmamalısınız.

Sizler için çöl fotoğrafları nasıl çekilir anlatmaya çalıştık. Biraz dikkat ve detay isteyen bu işte mutlaka çöl fotoğrafları çekmek için ipuçları sıralamamızdan faydalanarak bir yol izleyebilirsiniz. Ancak doğru adımlar ve yeterli teknik bilgiyle çekim yapılacağını unutmamalısınız. Sıkça seyahat ederek çekim tekniğinizi geliştirebilirsiniz, fotoğrafçı dediğin yerinde durmaz...

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30