Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gezgin Fotoğrafçılar İçin 6 İpucu

Hem Gezin Hem Eğlenin Hem Fotoğraf Çekin!

Gezgin fotoğrafçılar gidecekleri yer için önceden iyi bir araştırma yaparak hazırlığa geçerler. Nerede ve nasıl fotoğraf çekeceklerini bilip ona göre makine ve ekipman tercihi yaparlar. Gezgin fotoğrafçılar için önemli olan ilk detay rota oluşturmaktır. Bu nedenle seyahat edecekleri yer hakkında detaylı bilgi sahibi olurlar.

Eğer siz de gezgin bir fotoğrafçıysanız diğer fotoğrafçılardan daha iyi fotoğraflar çekmek için kendinizi geliştirmelisiniz. Bu işte yeniyseniz veya merakınız varsa çekim öncesi zorlanmamanız adına işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları sunacağız. Gezgin fotoğrafçılar için çekim teknikleri ve seyahat fotoğrafçılığına dair püf noktaları yazımızda…

1.Hazırlığınızı Çok İyi Yapın

Dünyada gezip görebilecek ve fotoğraflayacak çok yer vardır. Ancak hepsine yetecek zamanınız olmayabilir. Bu yüzden vakit kazanmak için çekim yapacağınız yeri mutlaka önceden araştırmalısınız. En iyi fotoğraf nerede çekilir, ışık hangi saatte daha iyi olur, fotoğraf çekeceğiniz yer kalabalık olur mu? Bunlar gezgin fotoğrafçıların bilmesi gereken önemli detaylardır. İhtiyacınız olacak makine ve ekipmanları da almayı unutmayın.

2.Erken Kalkın

Gezen fotoğrafçılar için ışığı doğru anda değerlendirmek çok önemlidir. Gittikleri yerde ışığın en iyi olduğu saatleri bilmek gezgin fotoğrafçılar dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Çekim yapacağınız yerde harika kareler yakalamak istiyorsanız altın saatlerde yani gün doğumundan sonraki yaklaşık 1 saat ve günbatımından önceki yaklaşık 1 saat önce çekimler yapmalısınız. Bu da size gezen fotoğrafçılar için ipuçları arasında vereceğimiz en güzel önerilerden biridir.

3.Ekipmanınızı Çok İyi Tanıyın

Her fotoğrafçı için olduğu gibi gezgin fotoğrafçılar için de ekipman seçimi en önemli faktördür. Ekipmanınızı çok iyi tanımalısınız. Yanınıza alacağınız makinenin, lensin seçiminde dikkatli davranmalısınız. Çekim yapacağınız yerde kamera ayarlarıyla oynayarak vakit kaybetmemek için öncesinde alıştırma yapmalısınız. Yani gezgin fotoğrafçı olarak ekipmanlara değil güzel kareleri yakalamaya vakit harcamalısınız.

4.Sabırlı Olun

Gezen fotoğrafçılar için ipuçları arasında olan önemli olanlardan biri de sabırlı olmaktır. Çekimlerinizi aceleye getirmeyin. Fotoğraf çekmek sadece deklanşöre basmaktan ibaret değildir. Çekmek istediğiniz yeri iyi analiz etmelisiniz. Güzel kareler çekmek için sabırlı davranıp doğru anda çekim yapmalısınız. Kuşları, şelaleleri, dalgaları, insanları gözlemeyi ve doğru anı beklemeyi unutmayın.

5.Photoshop’tan Korkmayın

Neredeyse tüm fotoğrafçılar fotoğraf düzenleme yazılımlarını kullanırlar. Fotoğraflarınız için Photoshop kullanmaktan korkmayın. Eğer fotoğraflarınızda renk düzenlemeye veya ışık düzeltmelerine ihtiyaç duyarsanız Photoshop kullanmalısınız. Photoshop fotoğraflarınızı düzenlemeye yarayan en güzel araçlardan biridir.

6.Keşfetmekten Vazgeçmeyin

Bir gezen fotoğrafçı olarak seyahat etmekten asla vazgeçmeyin. İşinizin parçası olarak düşünün ve yeni yerler keşfedip fotoğraflamaya odaklanın. Herhangi bir şehirde, bir mekânda veya günün herhangi bir saatinde çekim yapmaktan korkmayın. Böylece hem yeni yerler keşfetmiş hem de kendinizi geliştirmiş olursunuz.

Gezgin fotoğrafçılar için seyahat fotoğrafçılığı ve çekim tekniklerine dair ipuçları paylaştık. Siz de gezilerinizi daha anlamlı hale getirmek ve ölümsüzleştirmek isterseniz bu tekniklerden yararlanabilirsiniz. Daha iyi fotoğraflar için hep yolda olun...

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30