Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kış Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Beyazın Göz Kamaştırdığı Kış Aylarında, Muhteşem Fotoğraflar Çekmek İçin Bu Tekniklerden Yararlanın!

Kış mevsimi, fotoğrafçılar için doğanın kartpostal gibi olduğu zamanlardan biridir. Beyazın yüzlerce tonunu barındıran kış fotoğrafı çekmek zorlu olsa da bu durum profesyonel fotoğraf çekimi yapanlar için tam bir tutkudur. Günün erken saatlerinde yollara düşmek, güneş ışınlarının kar üzerindeki renklerine şahit olmak muhteşem bir duygudur.

Kış fotoğrafları çekim teknikleri diğer mevsimlerde kullanılacak olan tekniklerden farklıdır. Öncelikli olarak güneşin sabah 8 gibi belirginleştiğini ve akşam 4 gibi gözden kaybolduğunu bilerek yola çıkmak gerekir. Ayrıca kış aylarında makinenizi korumanın zor olması da dikkat etmeniz gereken hususlardandır. Elektronik aletlerin düşmanı olan soğuk havalar fotoğraf makinenizin bozulmasına da neden olabilir.

Kış fotoğrafları çekerken bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise batarya ve pillerinizi kullanmadığınız zamanlarda sıcak yerde muhafaza etmeniz gerektiğidir. Soğuk hava koşullarında pillerinizin çok çabuk tükeneceğini unutmayın. Bu hususlara dikkat ettikten sonra etkileyici kış fotoğrafları çekmek için yollara düşebilirsiniz.

İşinize yarayacak kış fotoğrafı çekim teknikleri:

1.Kar manzarasını es geçmeyin.

Bu zamana kadar tüm fotoğrafçılar kar manzarası çekti diyerek karşınıza çıkan muhteşem kareleri es geçmeyin. Karın ilk yağdığı ve hiç bozulmadan sizi beklediği halini kaçırmayın. Gün ışığının en parlak olduğu zamanda kompozisyonunuzu oluşturun ve çekiminizi yapın. Düşük pozlamayı telefi etmek için de +2 stop pozlama telafisini kullanın. Kış fotoğrafı çekmek için önce pozlamayı önemseyin.

2.Polarize filtre kullanın.

Güneşli bir kış gününde kış fotoğrafı çekmek zor olabilir. Bu nedenle polarize filtre kullanmanız avantaj yaratacaktır. Karın üzerinden yansıyan güneş ışınlarının fotoğrafınızda patlamaya neden olmaması için istediğiniz efekti elde edene kadar polarize filtreyi döndürebilirsiniz. Kış fotoğrafı çekmek için güneş ışınlarının yansımalarını da göz önünde bulundurun.

3.Buz saçaklarını çekin.

Kış mevsiminin en güzel görüntülerinden biri çatılardan, su borularından ya da ağaçların dallarından sarkan buz saçaklarıdır. Kış fotoğrafı nasıl çekilir diyenlere bu muhteşem görüntüleri ölümsüzleştirmelerini önerebiliriz. Bu saçaklarla birlikte arka planda kalan manzarayı da sahneye dâhil edebilirsiniz. Güzel bir kış fotoğrafı çekmek için geniş açılı lensleriniz ile buzlara yakın plan da yapabilirsiniz.

4.Siyah beyaz gücü kullanın.

Kış manzaraları genel olarak beyaz rengin hâkimiyetindedir. Ancak kış fotoğrafı çekme tekniği olarak siyah – beyaz kullanılabilir. Dağlar ya da ağaçlara, karanlık ve kasvetli görünüm verecek siyah renkler kullanılabilir. Kontrastı arttırarak siyah ve beyaz rengin kombinasyonunu gerçekleştirebilirsiniz.

Kış fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için yaratıcılıklarını kullanmalarını da öneriyoruz. Kışın fotoğraf çekimi belli standartlar içinde olsa da yaratıcılığa her zaman açık.

5.Doğru ışığı bulun.

Kış fotoğraf çekim teknikleri açısından baktığımızda ışığın kalitesinin fotoğraflarımızda en etkileyici unsur olduğunu söyleyebiliriz. Kış fotoğraflarında renk sıcaklığı, güneşin çok fazla yükselmemesi nedeniyle düşüktür. Dolayısıyla gölgeler de uzun ve zayıftır. Eğer güneşli bir kış havası varsa gün boyu fotoğraf çekerek dilediğiniz gibi kareler yakalayabilirsiniz. Kış fotoğrafı çekmek için doğru ışığı bekleyin…

6.Şelaleleri unutmayın.

Kış mevsiminin en güzel görüntülerinden biri de donmuş şelalelerdir. Kış fotoğrafı çekme amacınızı donmuş şelaleler ile gerçekleştirebilirsiniz. Buz sarkıtlarını ve şelalenin çukur olduğu alandaki muhteşem görüntüleri fotoğraflayabilirsiniz. Manzarayı da fotoğrafınıza dahil ederek dikkat çekici bir kış fotoğrafı yakalayabilirsiniz. Kışın fotoğraf çekimi için yaratıcı kareler şelalelerde olabilir.

7.Ön planı boş bırakmayın.

Kış fotoğrafları genellikle bembeyaz bir görüntüden ibaret olduğu için ön planımız boş kalabilir. Ancak yaratıcı bir fotoğrafçı iseniz; kardaki ayak izlerine, buz şekillerine ve etrafından su akan kayalıklara özellikle dikkat edin. Bakış açınızı değiştirin ve fotoğrafınızı süslemeye çalışın.

Kışın sunmuş olduğu eşsiz manzaralarını bu fotoğraf çekim tekniklerinden yararlanarak en iyi şekilde fotoğraflayın. Profesyonel düzeyde çektiğiniz fotoğraflarla insanların gözlerini kamaştıracaksınız!

Henüz profesyonel değil misin? Fotoğrafçılık alanında en iyi eğitmenlere sahip, Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılık kursu olan foto life akademi eğitimlerinden yararlanabilir ve eşsiz çektiğiniz fotoğraflarla insanları büyüleyebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30