Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçılık Eğitimi Online Olur Mu?

Online Fotoğrafçılık Eğitimi İle Yüz Yüze Fotoğraf Eğitiminin Farkları

Vakitsizlikten ya da iş yoğunluğundan herhangi bir fotoğrafçılık kursuna giderek fotoğrafçılık eğitimi alamayacak olanlar için son yıllarda online fotoğrafçılık eğitimi adı altında kurslar açılmaya başladı. Kursa gitmeye gerek kalmadan, internet bağlantısı olan her yerde alınabilecek online fotoğrafçılık eğitimi, özellikle Covid-19 pandemi şartları nedeniyle oldukça yayıldı.

Online fotoğraf eğitimi, internet bağlantısının yurt içi ve yurt dışı geniş ağı sayesinde herkesin oturduğu yerden eğitim alma şansına sahip hale gelmesini sağladı. Özellikle iş ve okul hayatının yoğunluğu yüzünden kursa gitmeye vakit bulamayanlar, yöneticiler, aradığı standartlarda kursu şehrinde bulamayanlar, trafikten ve yorgunluktan şikayetçi olanlar online kursları çözüm olarak gördüler. Peki hemen hemen her kursta olduğu gibi fotoğrafçılıkta da online eğitim var mı? Eğitmenler ve profesyonel fotoğrafçılar online fotoğrafçılık kursları hakkında ne diyor? Gelin yakından bakalım…

[widget-8]

Online Fotoğrafçılık Eğitimi Ne Kadar Yararlı?

Online fotoğrafçılık eğitimi olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Fotoğrafçılık eğitimi bire bir görerek ve uygulayarak alınması gereken eğitimlerden olduğu için çoğu fotoğrafçı bu eğitimin online alınamayacağı görüşünde. Ancak salgın, hastalık vb. istenmeyen durumların yanında hem zamandan hem de maddiyattan tasarruf etmek isteyenler için online fotoğrafçılık kursları iyi bir seçenek haline gelebiliyor. Zamandan, yol masraflarından, trafikten ve kalabalık sınıflardan sizleri kurtaracak olan online eğitimler sadece bu nedenle seçilmeli mi, tartışmak gerekir.

Yıllardır sektöre fotoğrafçı yetiştiren eğitmenler ve profesyonel fotoğrafçılar, online fotoğrafçılık eğitimi alınmaması gerektiğini söylüyorlar. Fotoğrafçılığın kapalı mekandan çıkılarak sahada öğrenilmesi gerektiğini, eğitmen önderliğinde uygulama yapılmadan bir yere varılamayacağını belirtiyorlar. Ancak pandemiyle birlikte denenen online eğitimlerin yüz yüze eğitimlerden büyük bir farkı olmadığı görüldüğü için online fotoğrafçılık eğitimine bakış açısı değişiyor.

Online Fotoğrafçılık Eğitimi Nasıl Yapılıyor?

Online mı yüz yüze eğitim mi sorunuza yanıt olarak online eğitimin nasıl işlendiğinden bahsedeceğiz. Dolayısıyla bu iki eğitim sistemini karşılaştırabileceksiniz. Online fotoğrafçılık kursu programı, yüz yüze fotoğrafçılık eğitimi programının tamamen aynısıdır ve sadece işlenişte farklar görülmektedir.

Online fotoğrafçılık eğitimi yapılırken eğitmen ve öğrenci Whatsapp, Facetime, Skype ya da Zoom gibi görüntülü konuşma platformları üzerinden ders işlerler. Öğrenci ekranına ders sunumları yansıtılır, uygulamalı eğitimler yine bu kanallar aracılığı ile yapılır. Çekim ödevleri ve projelerle öğrencinin ders konularını pratiğe aktarması sağlanır. Öğrencinin çektiği fotoğraflar eğitmen tarafından incelenerek eksikleri giderilir, hataları düzeltilir.

Yüz yüze fotoğraf eğitimi kadar etkili olmasa da online fotoğrafçılık kursu, derslerini takip eden ve eğitmeninin verdiği ödevleri yapanlar için sınıf içi eğitimlerden herhangi bir fark arz etmemektedir.

Online Fotoğrafçılık Eğitiminin Dezavantajları

Online fotoğrafçılık eğitimi, yüz yüze eğitimlerle karşılaştırıldığında bazı dezavantajlara da sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Online fotoğrafçılık eğitimi aldığınızda eğitmeninizle iletişiminiz daha kısıtlı olabilir.
  • Online eğitim sırasında elektrik ve internet kesintileri dersinizi sekteye uğratabilir.
  • Online fotoğrafçılık kursu uygulamada daha az deneyim kazanmaya neden olabilir. Fotoğraf gezileri, stüdyo çekim dersleri vb. etkinlikler yapılamayacağı için öğrenci, öğrendiklerini pratiğe dökme fırsatı bulamayabilir.
  • Kursun olduğu şehirde yaşamayan öğrenciler, fotoğraf gezileri ve etkinliklere katılamayacağı için sosyalleşemeyebilir.
  • Online fotoğrafçılık kursu öğrencileri kendileri gibi fotoğraf severlerle bir arada bulunamayabilir, iş ortaklıklarını kaçırabilir ya da fotoğrafçılığa dair planlarını paylaşamayabilirler.

Her ne olursa olsun, fotoğraf sanatına gönül verenler, online fotoğrafçılık eğitimi alarak hayallerini ertelemeyebilirler. Fotoğrafçılık kursunda öğrendiklerini sahaya taşıyarak kendilerini geliştirebilirler.

İster Evinizin Rahatlığında İster Kurs Ortamında Fotoğrafçılık Eğitimi!

Online fotoğrafçılık eğitimi almak ya da eğitmeni ile yan yana fotoğrafçılığı öğrenmek isteyenler, şehrinin en iyi fotoğrafçılık kurslarından yararlanabilirler. Online fotoğrafçılık kursu zaman ve mekan tanımadığı için vakitsizlik, yoğunluk ya da üşengeçlik bahanelerinizi ortadan kaldıracaktır. Yüz yüze fotoğrafçılık eğitimi ise sosyal bir ortamda, kursunuzun atölye ve stüdyo imkanlarından yararlanarak eğitim almanızı sağlayacaktır.

Kısacası, online fotoğrafçılık kursuna giderim, hem yorulmam hem masraf etmem derseniz online fotoğrafçılık kurslarını tercih etmelisiniz. Eğitmenimi görmem gerek, sınıf ortamı olmadan öğrenemem derseniz klasik fotoğrafçılık eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

[widget-54]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30