Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğraf Boyutlandırma

Çözünürlük Kaybetmeden Fotoğraflarınızı Boyutlandırın!

Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar her zaman işinize yaramayabilir. Özellikle bir web sitesine fotoğraf eklerken fotoğrafın boyutunun büyük olması avantaj değil dezavantajdır. Çünkü fotoğraf büyüdükçe sayfanın açılma hızı düşeceğinden büyük boyutlarda fotoğraflar yüklemesi yapılacağı zaman fotoğraf boyutlandırma gerekli hale gelmektedir.

Fotoğraf boyutlandırma işlemleri web sitelerine yüklenen fotoğrafların görüntüyü bozmadan yeniden düzenlenmesini sağlamaktadır. Fotoğraf boyutlandırma nasıl yapılır? Hangi programlar kullanılır? diyenler için farklı önerilerde bulunabiliriz. Fotoğraf boyutlandırma birçok şekilde yapılabilir. Online web siteleri ya da Photoshop gibi görüntü düzenleme programlarından yararlanarak fotoğraflar yeniden boyutlandırılabilir.

   

[widget-8]

Fotoğrafınızı İdeal Boyutlara Getirerek Maksimum Faydayı Saplayın!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok uygulama ile fotoğraf boyutlandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sizin için ilk olarak birçok fotoğrafçı ve tasarımcının adı gibi bilmesi gereken Photoshop Programından ve bu program ile fotoğraf boyutlandırma işlemini gerçekleştirmek için atılacak adımlardan bahsedeceğiz.

Fotoğrafı kaliteli bir şekilde Photoshop aracılığı ile boyutlandırmak için bu yöntemleri izleyin:

 • Photoshop Programını açın ve içerisine üzerinde çalışacağınız resmi sürükleyin ( CRTL+O kısa yolunu kullanabilirsiniz.)
 • İmage Size penceresini açın. ( CRTL+ALT+I)
 • Görselin yüksekliğini ve genişliğini ayarlayın.
 • Fazlalık olan kısımları orantılı ölçüde kırpma işlemi için Canvas Size penceresini açın. (CTRL+ ALT+C)
 • İstediğiniz görsel boyutlarını ayarlayın ve işlemi tamamlayarak fotoğrafı dışarı aktarın.

Eğer elinizdeki ölçüye göre bire bir kırpma işlemi yapmak istiyorsanız;

 • Recatangular Marquee Tool’u kullanın.
 • Seçim için “new selection “seçin.
 • Feather: 0px (kenar boşluğu) seçin.
 • Style: Fexed size seçin.
 • Yükseklik ve genişliği ayarlayın.
 • Kırpma işlemini gerçekleştirin. (CTRL + X)
 • Yeni bir sahne açın. ( CTRL + N)
 • Yapıştırın. ( CTRL + V)

Bu adımları uygulayarak vakit kaybetmeden fotoğraflarınızı boyutlandırabilirsiniz. Resim boyutlandırma işlemi tamamladıktan sonra ALT+ CTRL+SHIFT+S tuşlarına basarak resmin dosya boyutu için de küçültme işlemini yapabilirsiniz. Fotoğrafı boyutlandırmak için program kullanmak istemiyorsanız bu işlemleri online web sayfaları aracılığıyla da saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. Online resim ölçeklendirme işlemi için Webresize.com web Sayfasına istediğiniz fotoğrafı yükleyerek kolay bir şekilde boyutlandırma yapar ve saniyeler içerisinde fotoğrafınızı indirebilirsiniz. Bu web sayfasından boyutlandırma yapmak için ilk olarak dosya seç kısmından fotoğraf boyutlandırma işlemi yapılacak resim seçilir. Ardından Upload İmage olarak adlandırılan bir dosya yüklenir. Bu şekilde boyut küçültme işlemi de otomatik olarak gerçekleşmiş olur.

Webresize İle Fotoğrafları Toplu Olarak Boyutlandırarak İşleminizde Zaman Kazanın!

Fotoğraf boyutlandırma işlemini online şekilde yapabileceğiniz bir Web Sayfası, Webresize. Bu sayfa yardımı ile birden çok fotoğrafınızı tek seferde boyutlandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Fotoğraf boyutlandırma işlemi nasıl yapılır? diyorsanız Webresize sayfasının sağ üst köşe kısmında Load İmage (fotoğraf yükle) seçeneğine tıklayın. Ardından düzenlemek istediğiniz fotoğrafları seçin. Daha sonra Whidth(en), İmage Quality (resim kalitesi) ve Sharpen (Keskinlik) kısmından gerekli ayarların yapılmasıyla tüm resimleri uygula (apply to all) seçeneğine tıklayarak toplu olarak resimleri boyutlandırma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Ayrıntılı fotoğraf düzenleme işlemleri yapacaksanız size Photoshop programını öneriyoruz. Bu programla fotoğraflar üzerinde renk ayarları, kırpma, birleştirme gibi birçok işlemi profesyonel olarak yapabilirsiniz. Photoshop programına hakim değilseniz uzman eğitmen kadrosuna sahip iyi ir fotoğrafçılık kursundan destek alarak fotoğraflar üzerinde profesyonel düzeyde oynamalar yaparak görenleri hayran bırakın.

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30