Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğraf Netleştirme

Fotoğrafta Bulanıklık Sorunu Ortadan Kalkıyor!

Fotoğraf çekerken yaptığımız basit hatalar muhteşem anların istediğimiz gibi çıkmamasına ya da net olmamasına sebebiyet verebilir. Çekim esnasında yanlış yeri odaklamanız ya da elinizin titremesi, noise oranı yüksek fotoğraflar elde etmenize neden olurken bu durum elbette canınızı sıkacaktır. Bu netlik sorununa Photoshop ya da online fotoğraf düzenleme programları kullanarak çözüm bulabilirsiniz.

Bulanık fotoğraf nasıl netleştirilir? diyorsanız fotoğraf netleştirme işlemini bilgisayar üzerinde ya da mobil üzerinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bulanık fotoğraf netleştirme için ihtiyacınız olan temel Photoshop bilgisi ya da bu netleştirmeyi sizin yerinize yapacak olan bir web sitesi ve telefon uygulamasıdır.

   

[widget-8]

Photoshop İle Fotoğraf Netleştirme – Bulanık Fotoğraflar Sizi Üzmesin!

Bulanık fotoğrafı netleştirme işlemleri için ilk olarak bilgisayarınıza Photoshop programını kurun. İnternette Photoshop kurmayı anlatan birçok video bulunmakta, bu videolardan yararlanabilirsiniz. Photoshop ile fotoğraf netleştirme işlemi için aşağıdaki adımları izleyin!

  • İlk olarak fotoğrafı program üzerinde açın ve fotoğrafı seçin. Fotoğrafı netleştirme işlemi için öncelikle Photoshop’un filtreleri arasından birini kullanacağız. Fotoğrafı katman katman olacak şekilde çoğaltın. Katmanlar seçili iken CTRL + J tuşlarını kullanarak çoğaltma işlemini daha kolay yapabilirsiniz.
  • Katmanın kopyasının oluşturun.
  • Ardından Filtrer > Other> High Pass filtresini seçin.
  • Radius alanı için sabit bir değer verilmez, bu değer fotoğrafın boyutlarına ve kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. Verilen Radius değerinin renkleri göstermeyecek seviyede oluşturulması konusunda dikkatli olun.
  • Kopya olan ve High Pass efekti uygulanan Layer’ın modunu Overlay şeklinde ayarlayın.

Bu işlemlerin ardından fotoğrafınızdaki netleşmeyi kendi gözlerinizle izleyin. Photoshop kullanmayı bilmiyorsanız internetteki online sitelerden ya da telefon uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Ancak Photoshop bilmemenizin bir fotoğrafçı olarak yararınıza olmadığını bilmelisiniz.

Online Fotoğraf Netleştirme- Daha Çabuk Sonuçlar

Fotoğraf düzenleme programlarını indirmek istemiyorsanız ve fotoğraf netleştirme işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız, bu işlemleri Online ortamda kolay ve pratik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. PiZap, Adobe Photoshop Express Editor, Pixlr, PiCmonkey ve PhotoPea adlı fotoğraf düzenleme sitelerini kullanarak fotoğraflarınızdaki bulanıklığı ortadan kaldırabilirsiniz. Sadece fotoğraf netleştirmek için değil fotoğraflarınızı kırpmak, yeniden boyutlandırmak, renkleriyle oynamak ve üzerlerine yazı yazmak amacıyla da kullanabilirsiniz.

Fotoğraf netleştirme ve düzenleme konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Fotoğraf düzenleme konusunda profesyonellerin kullandığı Photoshop programını öğrenmenizde ve kullanmanızda yarar var. Bu program birçok alanda tek başına işinize yarayacaktır. Fotoğraf üzerinde sınırsız değişiklik yapmanıza imkan sağlayan Photoshop programlarını öğrenmek için internet üzerinde bir çok video bulunuyor, fakat bu videolarla öğrenme sürecini doğru ve verimli şekilde tamamlama ihtimaliniz düşük bir orandadır. Profesyonellik seviyesinde düzenlemeleri amatörlerden alınan eğitimlerle gerçekleştiremeyeceğiniz bir gerçek. Bu nedenle alanında uzman eğitmenlere sahip, eğitim verdiği kişilerin kariyer basamaklarını hızla tırmandığı bir eğitim kurumundan, doğru teknikler ve yöntemlerle gerçekleştirilen bir Photoshop eğitimi almak profesyonelliğe giden yolunuz için doğru seçim olacaktır.

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30