Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Photoshop’ta Fisheye Lens İle Çekilmiş Fotoğraflarını Düzenleme

Fotoğraflarınıza 180 Derece Bakın!

Fisheye lensler daha geniş bir alanı ya da konuyu tek bir fotoğraf karesine sığdırmak için kullanılır. Ancak bazı durumlarda bu lens ile çekilen fotoğraflarda bükülmeler meydana gelir. Bu bükülmeler fisheye lens yapısındaki eğrilikten kaynaklıdır. Bu sorunu düzeltmek içinse photoshop gibi programlar kullanılır.

Photoshop, fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenlemek için kullanılabilecek en iyi programlardan biridir. Fotoğraflarınızda oluşan eğriliği geniş açı görüntüsüne dönüştürmek ve düzenlemek oldukça kolaydır. Photoshop’ta fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenlemek için uygulamanız gereken birkaç adım vardır. Bu uygulamadan yazımızın devamında bahsedeceğiz.

[widget-8]

Photoshop’ta Camera RAW Eklentisi İle Fotoğraf Düzenleme

Fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenlemek için öncelikle bilgisayarınızda Photoshop programı ve Camera RAW eklentisi bulunmalıdır. Ayrıca Çektiğiniz fotoğrafı formatı RAW olmalıdır. Aksi halde fisheye lens ile çekilmiş fotoğraflarınızı Camera RAW eklentisi ile açamazsınız.

Fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenlemek için fotoğrafı Photoshop’ta açın. Ardından Camera Raw eklentisi sağ üst paneldeki sekmelerden ‘’Lens Corrections” bölümünü tıklayın. Daha sonra Enable Lens Profile Corrections” yazısını tıklayın. Otomatik olarak program lensinizi EXİF değerlerinden modelini tanıyıp otomatik düzeltme yapacaktır. İsterseniz de Photoshop’ta fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenlemek için ”Lens Corrections” bölümünden Manuel sekmesini tıklayarak istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ayarlamalarınız yaptıktan sonra Open İmage’yi tıklayarak Photoshop’ta açıp kaydetmelisiniz. Bu şekilde fisheye lens ile çekilmiş fotoğraflarınızı düzenlemiş olursunuz.

Photoshop’ta Uyarlanabilir Geniş Açı Filtresi İle Fotoğraf Düzenleme

Fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenlemenin bir başka yolu da Photoshop’ta bulunan geniş açı filtresidir. Panorama veya balık gözü ile çekilmiş fotoğraflarda mercek hataları ile sıkça karşılaşılıyor. Bunu düzenlemek ve görüntüleri düzleştirmek için yine Photoshop’ta bulunan uyarlanabilir geniş açı filtresi ile görüntülerinizdeki bu problem ortadan kalkıyor. Fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenleme için bir katman oluşturun. Katmanlar-Akıllı Nesneler-Akıllı Nesneye Dönüştür seçeneğini belirleyin. Ardından Filtre-Uyarlanabilir Geniş Açı seçeneğini oluşturun. Düzeltmek için seçtiğiniz balık gözü ile çekilmiş fotoğrafınızı, panorama görüntüleri veya perspektif düzeltmek istediğiniz görüntüyü belirleyin. Bu şekilde bir işlem ile fotoğraflarınızdaki düzenlemeleri bitirmiş olursunuz.

Ayrıca fotoğrafı dönüştürmeden önce mercek odaklığını belirtmenizde fayda vardır. Fisheye lens ile fotoğraf düzenleme aşamasında kırpma sekmesini kullanırken nasıl kullanılacağını belirlemek için bir değer girmeniz gerekir. Düzenleme sırasında boş kalan alanları telefi edebilmek için gireceğiniz değeri ölçek ile birlikte kullanmış olursunuz.

Photoshop Fisheye Lens İle Çekilmiş Fotoğrafları Düzenlemenin En Kolay Yolu

Fotoğraflarınızda fisheye lenslerden dolayı oluşan eğrilerden kurtulmanın en kolay yolu Photoshop programıdır. Bu program fisheye lens ile çekilen fotoğraflarınızı düzenlemek için içerisinde birçok araçlar bulundurur. Kullanımı oldukça kolaydır. Photoshop’ta fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenlemek için yukarıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz yeterlidir. İşlem sonrası fisheye lens ile çekilen fotoğraflarınızı geniş açılı görüntüye çevirmiş olacaksanız.

Seçtiğiniz düzenleme türleri fotoğraflarınızdaki eğrilik veya bozulmadan kaynaklı görüntülerinizi iyileştirmeye ve tamamen düzenlemeye yardımcı olacaktır. Photoshop’ta fisheye ile çekilmiş fotoğrafları düzenlemek için bu iki yolu deneyebilirsiniz. Böylece fotoğraflarınızdaki bozulmaları düzenleyerek ortaya daha iyi görüntüler çıkarabilirsiniz.

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30