Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kolay Photoshop

Photoshop’u Bu Adımlarla Daha Kolay Kullanacaksınız!

Son günlerde fotoğrafçılığa olan ilginin artmasıyla doğru orantılı olarak Photoshop düzenlemelerine ve programına olan ilgi de arttı. Photoshop, bir fotoğrafçının mutlaka kullanmayı bilmesi gereken programlardandır. Çekilen fotoğraflar üzerinde görsel düzenleme yapmayı sağlayan Photoshop, zor gözükse de kullandıkça alışılan bir program olmasıyla dikkat çekmektedir.

Ancak amatör fotoğrafçılar, detaylı fotoğraf düzenlemesi yapmak istemeyebilirler. Bu nedenle kolay Photoshop tekniklerine başvururlar. Fotoğrafı kırpma, yeniden boyutlandırma, siyah-beyaz yapma ya da basit efektlerle düzenleme işlemleri kolay photoshop teknikleridir. Siz de bu kolay photoshop tekniklerini kullanmak isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Photoshop işlemleri için size önerdiğimiz tavsiyeler:

Kolay Photoshop işlemleri için tavsiyeler:

  

[widget-8]

Aydınlık ve Poz Düzeltme

Fotoğraflarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri aydınlatma problemidir. Fotoğrafçıların çekim sırasında istediği aydınlığı yakalayamaması durumunda kolay Photoshop işlemleriyle bu problemi ortadan kaldırmak mümkündür. Photoshopp CC programında aydınlatmayı Görünüm> Ayarlar kısmından yapabilirsiniz.

Çalışma Alanına Yeni Düzenleme Katmanı

Kolay Photoshop yapma işlemlerinden biri de yeni katmanla çalışma aşamasıdır. Yeni katman üzerinde çalışmak Photoshop işlemlerinin ilk aşamasında yapacağınız işlemdir. Bulunduğunuz katmana sağ tıklayın ve yeni katman oluştur kısmına basın. Bu şekilde yapacağınız işlemleri katmanlarda yaparsınız ve olası bir yanlışlıkta tüm fotoğrafın etkilenmesini önleyebilirsiniz.

Fotoğraf Kırpma İşlemi

Photoshop CC programında fotoğraf kırpmak ya da kesmenin birçok yolu vardır. İster kement aracı ister kalem aracı isterseniz direkt olarak kırpma aracını kullanabilirsiniz. Fotoğrafta istemediğiniz bölümü çıkarmak için kırpma aracı da kullanabilirsiniz. Kolay Photoshop teknikleri arasında en hızlı öğreneceklerinizden biri budur.

Fotoğrafı Keskinleştirme İşlemi

Çektiğiniz fotoğrafın daha net görünmesi için normal ayarlar kısmından da istediğiniz keskinliği ayarlayabilir ya da Photoshop’tan High Pass filtresi kullanabilirsiniz. Yüksek geçiş işlemleri için akıllı filtre ile çalışmanız gerekir. Bundan dolayı ilk olarak fotoğraf akıllı nesneye dönüştürülür. Kolay Photoshop yapma tekniklerinden biri de budur.

Akıllı Filtre Kullanımı

Akıllı geçiş olarak yüksek geçiş kullanacaksanız öncelikle arka plan görselini akıllı nesneye dönüştürmeniz gerekecektir. Bu işlem sonucunda katmanlar panelinde yeni açılan bir katman göreceksiniz. Katmanlar panelinin sağ üst kısmında menü seçeneğini tıklayın. Akıllı nesneye dönüştürme seçeneğini seçin ve katmanı isteğe bağlı bir şekilde adlandırın. Yeni oluşturduğunuz katmanı açın ve filtre menüsünden yüksek geçişi seçin bu şekilde görüntü keskinliğini değiştirebilirsiniz.

Çektiğiniz fotoğraflar üzerinde renk, parlaklık, kontrast, doygunluk, birleştirme gibi düzenlemeler yaparak istediğiniz fotoğrafa ulaşabilirsiniz. Ani çekilen fotoğraflar için fotoğraf makinesi ayarları doğru bir şekilde yapılmamış olabilir, bu durumlarda fotoğrafı RAW formatlı çekmeniz düzenleme yaparken avantaj sağlayacaktır.

Photoshop CC programı tüm fotoğrafçıların en az temel seviyede hakim olması gereken programlar arasındadır. Photoshop programını kullanmayı öğrenerek fotoğraflarınızda yapacağınız düzenlemeler ile fotoğraf hatalarınızı yok edebilirsiniz. Eğer Photoshop programına hakim değilseniz en yakın zamanda iyi bir fotoğrafçılık kursundan Photoshop dersi alarak çektiğiniz fotoğraflarda düzenleme yapmayı öğrenmelisiniz.

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30