Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçılık Kursu Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Fotoğrafçılık Eğitiminin Ucuzu Olur Mu?

Eğitim sektöründe fiyatlar tıpkı kurumun kalitesi gibi değişkendir. Kurs fiyatlarını belirleyen kriterler kişiye, şehre ve eğitime göre değişkenlik gösterebilir. Ne yazık ki ülkemizde, deneyimsiz kişiler ve merdiven altı diye tabir ettiğimiz kaçak eğitim firmaları, ucuz fiyat politikaları ve MEB müfredatından uzak eğitimlerle bu durumun farkında olmayan kursiyerlerin hayallerini ve vakitlerini çalıyorlar. Her yıl fotoğrafçılık eğitimi almaya başlayan öğrencilerin %65’i yanlış kurs tercihleri ve iyi eğitim alamadıkları için kendilerini yetersiz hissederek hayallerinden vazgeçiyor ya da ek bir maliyet ödeyerek daha iyi bir kurs arayışına giriyorlar.

Eğitim ciddi kurumların işidir ve paket fiyatlarla eğitim olmaz! Öncelikle seviyenizin ve bilginizin ölçülmesi gerekir, ardından ihtiyaçlarınıza ve size en uygun hobi ya da mesleki fotoğrafçılık eğitimleri eğitim danışmanları ve eğitmeniniz tarafından belirlenmelidir. Telefonda ya da internet sitelerinde fiyat veren kurumların amacı eğitim vermek değil aylık kotalarını doldurmaktır.

Bir eğitim kurumunun fiyatları; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup olmadığına, eğitmenlerin deneyimine, eğitim içeriklerinin yeterliliğine, eğitim salonlarının konforuna, araç gereç donanımına, fiziki imkanlarına ve sosyal alanlarının çeşitliliğine göre belirlenmektedir. Bu nedenle paket eğitim fiyatları veren kurumlardan uzak durmalı, eğitim ihtiyaçlarınızı analiz edip size özel eğitim çözümleri sunacak, MEB onaylı kurumlardan eğitim almalısınız.

Fotoğrafçılık kursu fiyatları ve bu fiyatları etkileyen faktörlere daha yakından bakacak olursak;

1.MEB Onayı

Fotoğrafçılık kursu ücretleri kurumun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olup olmamasına göre değişir. MEB onayı alabilmek için eğitim kurumunun yerleşim planlarından dersliklere, uygulama atölyelerinden müdür odalarına kadar kurumdaki her birim ve bölüm için istenen nitelikleri sağlaması gerekir. Ayrıca kurumun, derslik büyüklüklerinden acil çıkışlara, ekipman ve eğitim gereçlerinden yangın merdivenlerine, deprem dayanıklılık raporundan sosyal alanlara kadar Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi’ne uygun olması şarttır. Bu kriterleri sağlamak için de kurumun maddi ve manevi emek vermesi gerekir. 

2.Eğitim Ruhsatı

Sorumluluk almayı göze alamayarak kolay yoldan para kazanmak isteyen kurumlar ise MEB onayı olmadan “kaçak eğitim merkezi” statüsünde eğitim vermeye devam ederler. Dolayısıyla fiyatları MEB onaylı kurumlara nazaran ucuzdur. MEB onayı alan eğitim merkezleri, bahsettiğimiz kalite ve güvenlik kriterlerini sağladıkları için kaçak kurumlara göre daha doğru fiyatlar vermektedir. MEB onayı olmayan kurumlar, eğitim standartlarının altındadır ve öğrencilerin güvenlikleri, aldıkları eğitimin kalitesi tehlikededir.

3.Ekipman ve Araç-Gereç Yeterliliği

Fotoğrafçılık kursu fiyatları üzerinde kurumun sahip olduğu ekipman ve araç-gereç çeşitliliği de etkilidir. Ucuz eğitim merkezleri birkaç fotoğraf makinesiyle temelden ileriye, modadan ürün fotoğrafçılığına kadar tüm eğitimleri vermeye çalışırlar. Aksine bir fotoğrafçılık kursunda dünyanın en iyi markalarının fotoğraf stüdyosu ekipmanları, paraflaşları, tripodları, softboxları, ürün masaları, fonlar gibi eğitim sırasında ihtiyaç duyulacak tüm teknik malzeme olmalıdır. Ekipman ve araç-gereç eksiği bulunan fotoğrafçılık kursları tam donanımlı kurs merkezlerine göre elbette daha düşük fotoğrafçılık kursu fiyatları belirlerler ancak eğitimden alınacak verim ve öğrenci memnuniyeti düşüktür.

4.Eğitmen Kadrosu

Fotoğrafçılık kursu fiyatları eğitmen kadrosunun deneyimine göre de değişiklik gösterir. Yıllardır fotoğrafçılık yapan, alanında ünlü, branşının uzmanları arasında gösterilen, üniversitelerde dersler veren, sektöre pek çok fotoğrafçı yetiştirmiş usta isimlerle çalışan fotoğrafçılık kurslarında kurs maliyetleri aldığınız eğitim kalitesine bağlı olarak daha yüksek olabilir. Ancak amatör fotoğrafçılarla çalışan ya da henüz üniversitelerde eğitim veren öğrencilere sahip bir kadrosu olan fotoğrafçılık kursları daha ucuz olacaktır. Deneyimsiz eğitmenler ve adı sanı duyulmamış fotoğrafçılarla eğitim veren bu kurumlar paranızı ve zamanınızı boşa harcamanıza neden olacaktır.

5.Sertifika

Bir fotoğrafçılık eğitiminin ücretini kurumun sertifika verip vermemesi de etkiliyor. Sertifika veren eğitim kurumları MEB standartlarına uygun ve ruhsatlı merkezler oldukları için kurs fiyatları da merdiven altı eğitim merkezlerine nazaran size yüksek gelebilir. Ancak olması gereken standartları sağladıkları için fiyatları normaldir. Fotoğraf eğitimi almak isteyen kursiyerlerin hayalleriyle oynayan ve sözde kurs adı altında kaçak eğitim veren deneyimsiz kişiler, sertifika ya da eğitim aldığınıza dair herhangi bir belge vermeyerek fiyatlarını düşürme amacında olabilirler. Özellikle fotoğrafçılığı meslek olarak yapmak isteyenlerin kurs fiyatlarından çok alacakları eğitimin kalitesine önem vermeleri gerekir.

6.Eğitim Kurumunun Sektördeki Deneyimi

Fotoğrafçılık kursu fiyatları arasındaki grafiği belirleyen en önemli etkenlerden biri eğitim kurumunun sektörde ne kadar süredir yer aldığıdır. 10 – 15 yıldır fotoğrafçılık eğitimi veren bir kurumla 1 yıldır sektörde olan bir eğitim merkezinin hem kalitesi hem de fiyatları arasında uçurum olacaktır. Adını duyurmak ve kurumuna öğrenci çekmeye çalışmak yeni açılmış eğitim merkezleri, fotoğrafçılık kursu fiyatlarını olması gereken rakamların altına çekebilirler.

7.Eğitim Çeşitliliği

Fotoğrafçılık kursu dediğimizde aklınıza sadece hobi olarak fotoğrafçılık eğitimi almak gelmesin. Fotoğraf sanatını mesleği haline getirmek isteyenler, fotoğrafçılıktan para kazanma amacı olanlar da var. Bu nedenle fotoğrafçılık kursu seçerken kurumun eğitimlerinin ne kadar çok olduğuyla da ilgileniyorlar. Fiyatlara baktığımızda da eğitim yelpazesi geniş olanların tek bir alanda eğitim veren kurumlara nazaran daha mantıklı ve makul rakamlar sundukları görülebilir. Tek bir alanda eğitim veren merkezler yüksek fiyatlar sunarken temel ve ileri eğitimleri paket halinde sunan, mesleki kurslarla öğrencilerini destekleyen kurumların fiyatlarında indirim yaptıkları ve daha uygun oldukları fark edilebilir.

8.Sınıf Mevcudu

Fotoğrafçılık kursu fiyatları arasındaki farkların en önemli nedenlerinden biri sınıf mevcududur. Amatör ya da “sürümden kazanmak” isteyen fotoğraf kursları, sınıflarını tıka basa doldurdukları için ucuz kurs ücretleri talep edebilirler. Maksimum 10 kişilik sınıflarda eğitim veren ya da özel eğitim şeklinde bireysel sınıflar açan fotoğrafçılık kurslarının fiyatları sizlere yüksek gelebilir. Ancak olması gereken kalitede eğitim alacağınız için fiyatlar normaldir.

9.Kursun Lokasyonu

Eğitim kurumunun şehir merkezine ve ulaşım alternatiflerine yakın olup olmaması da fotoğrafçılık kursu fiyatları açısından önemlidir. Otobüs, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına yakın olmayan kurslar daha ucuz kurs fiyatları sunabilirler. Ancak merkezi bir lokasyona sahip fotoğrafçılık kursları fiyatları sundukları ulaşım kolaylığı nedeniyle uzak mevkideki eğitim merkezleriyle karşılaştırıldığında biraz pahalı olabilirler.

10.Uygulamalı Eğitimler - Fotoğraf Gezileri

Fotoğrafçılık kursu fiyatları üzerinde etki eden bir diğer husus da uygulama eğitimlerinin ne kadar fazla olduğudur. Teorik derslerle öğrencilerini geçiştiren kurumların makul ders fiyatları olabilir ancak memnuniyet oranları düşük olacaktır. Şehir içi ve şehir dışı hatta yurt dışı fotoğraf gezileri düzenleyen, teorik eğitimlerden sonra pratik eğitimlerle kursiyerlerinin öğrendiklerini pekiştiren kurs merkezlerinin fiyatları deneyimsiz rakiplerine göre fazla olsa da paranızın hakkını sunması açısından idealdir. Fotoğrafçılık kursu fiyatları, eğitim merkezinin sunduğu imkanlara göre değişir, unutmayın. Ne kadar çok imkan o kadar iyi bir kurs demektir.

11.Sosyal Etkinlikler ve Sanat Aktiviteleri

Fotoğrafçılık kurslarının fiyatları düzenledikleri sosyal ve sanat etkinliklerine göre de değişecektir. Kaçak ve ucuz merkezler olarak tanımladığımız eğitim kurumları öğrencilerine herhangi bir aktivite sunmazken deneyimli kurslar çeşitli organizasyonlarla öğrencilerinden aldıkları ücreti kat be kat karşılarlar. Fotoğraf sergileri ve söyleşiler düzenleyen, film ve tiyatro gösterimleri yapan, sanat etkinliklerine katılan ve fotoğraf gezileri organize eden fotoğrafçılık kurslarının fiyatları rakipleriyle karşılaştırıldığında size yüksek gelebilir.

12.Ders Telafisi ve Eğitim Dondurma Hakkı

Fotoğrafçılık kursu fiyatları açısından ucuz olarak nitelendirilen eğitim merkezleri, fiyatlarına mümkün olduğunca az imkan ve hizmet eklerler. “Ne kadar kar sağlasak o kadar iyidir.” mantığıyla hareket ederler. Bu nedenle öğrencilerine, ders telafisi ya da para iadesi gibi haklar vermezler. Kurs ücretleri düşüktür ancak kaçırdığınız derslerin telafisini alacağınız bir başka sınıfı da yoktur, eğitiminizi başka bir tarihte almak istediğinizde ise böyle bir imkan bulamayabilirsiniz.

13.Kariyer Danışmanlığı

Fotoğrafçılık kursu fiyatlarına eğitim merkezinin verdiği ekstra hizmetler de eklenir. Örneğin; kursunuzdan sizin için kariyer danışmanlığı yapmasını talep ederseniz, portfolyo hazırlama desteği alırsanız ya da stüdyo açmanıza yardımcı olmalarını isterseniz ek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun ek eğitim planları, imaj ve marka danışmanlığı gibi hizmetler, PR çalışmaları fotoğrafçılık eğitim ücretlerinize etki edecektir.

Fotoğrafçılık kursu fiyatları üzerinde kursun deneyiminden eğitmenlerin ününe, ekipman imkanlarından düzenledikleri aktivitelere kadar pek çok kriterin etkisi var elbette. Ancak fotoğrafçılık kursuna gitmek isteyenlere önerimiz; alacakları eğitimin kalitesini ödeyecekleri fiyatlardan daha fazla göz önünde bulundurmalarıdır. Unutmayın, paket fiyatlarla eğitim olmaz…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30