Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bokeh Nedir? Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılıkta Son Moda Bokeh!

Fotoğrafçılıkta son zamanların popüler tekniklerinden biri olan bokeh adlı tekniğe yakından bakalım… Fotoğrafta bokeh kullanılarak görsel çok daha çekici hale getirildiğinden dolayı, bokeh kullanımı popüler hale gelmiştir. Bokeh aslında bulanıklık efektidir. Fotoğraf üzerinde dikkati bir yere çekmek amacıyla kullanılabilir.

Bokeh nedir? Bokeh arka plandaki objenin tamamen kaybolması ya da kamera lensi tarafından verilen imajın bulanık çıkmasıdır. Fotoğrafçıların çokça kullandığı blur genelikle sığ alan derinliğinin sonucu olarak ön plandaki nesneyi arka plandan ayırır ve bunu da basitçe arka plan bluru olarak adlandırır. Fotoğrafçıların bokeh dediği şey ön veya arka plan blurundaki ışığın yuvarlak veya altıgen şekillinde yansıyan noktalarıdır.

 

[widget-8]

Bokeh Nasıl Yapılır?

Fotoğraflarda bokeh elde etmek için hızlı bir objektif kullanmak gereklidir. Objektifiniz ne kadar hızlı olursa elde edeceğiniz görüntü o kadar iyi olur. f/2, f/1,8 veya f/1,4 bu değerler gibi diyafram açıklıkları fazla olmalı ve en az f/2.8 diyaframa sahip bir objektif kullanmalısınız. Bokeh elde etmek için manuel ve öncelikli modlardan yararlanabilirsiniz. Manuel mod hem deklanşör hızını hem de diyafram açıklığını seçmenizi sağlar. Bir diğer çekim modu olan değişken program modunu kullanarak da mümkün olan en geniş diyafram açıklığı/deklanşör hızı kombinasyonunu seçmenize imkân sağlar. Yüksek hızda objektifim yok bokeh için ne yapacağım diyorsanız endişelenmeyin, bu sorunu daha düşük diyafram açıklığı ile çekilen fotoğraflarla çözebilirsiniz.

Fotoğraflarda bokeh görünme olasılığının artması için konunuz ile arka plan görünümü arasındaki mesafeyi arttırın ve konu ile makine arasındaki mesafeyi azaltın. Bu yaptığınız işlemde alan derinliği azaldıkça ya da arka plan uzaklaştıkça arka plan görüntüsü daha odak dışı hale gelir, arka plana vuran parlak noktalar sayesinde bokeh daha görünür olur.

Bokeh parlak aydınlatmalı alanlara yumuşaklık katabilir. İstenmeyen ve fotojenik olmayan arka plan sorununa bokeh ile çözüm getirebilirsiniz. Bokeh kullanarak arka planı bulanıklaştırabilir ve arka plana vuran ışıkların gücünden yararlanarak kötü olan arka planı daha estetik hale getirebilirsiniz.

Portreler Bokeh İçin Mükemmeldir!

Bokehde arka planda bulunan dairesel ışıkların dolgunluğu yumuşak olmalı ve kişilerin gözlerini yormamalıdır. Doğru bokehi yakalayarak muhteşem görüntüler etmek için doğru ışığı bulmalısınız. Özellikle yakın çekilen portre fotoğraflarında bokeh çok güzel görünür, denemelisiniz.

Bokehi fotoğrafta doğru kullanmak için odak uzaklığı büyük olan lenslerden yararlanın. Çekim teknikleri konusunda daha detaylı bilgi için fotoğrafçılık kurslarından yardım almanızda fayda var. Çekimlerinizde bokehin gücünden yararlanın fotoğraflarınızı sıradanın dışına çıkartın.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30