Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Duman Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Tütsü Kullanarak Etkileyici Duman Fotoğrafları Çekin

Duman fotoğrafı çekmek soyut çalışmaların en güzel örneklerindendir. Çok pahalı ekipmanlara gerek kalmadan birkaç malzeme ile duman fotoğrafı nasıl çekilir öğrenebilirsiniz. Sadece kuracağınız bir düzenek ile etkileyici duman fotoğrafları çekebilirsiniz.

Duman fotoğrafı çekmek için çok fazla özel ekipmana ihtiyacınız yoktur. Sadece duman fotoğrafı nasıl çekilir, duman fotoğrafı çekmek için gerekli olan malzemeler nelerdir, duman fotoğrafı nasıl ışıklandırılır bilirseniz siz de o gördüğünüz harika duman fotoğraflarından çekebilirsiniz. Biz size yardımcı olabilmek için duman fotoğrafı çekmek için gerekli malzemeler nelerdir ve duman fotoğrafı nasıl çekilir anlatacağız.

[widget-8]

Duman Fotoğrafı Çekmek için Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Tüm fotoğraf çekimlerinde olduğu gibi ilk yapmanız gereken şey çekime hazırlanmaktır. Duman fotoğrafı çekimi için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri önceden hazırlamak çekim sırasında zorluk çekmemeniz için faydalı olacaktır. Şimdi duman fotoğrafı çekmek için gerekli olan malzemeler nelerdir birlikte bakalım.

  • Siyah Arka Plan: Siyah bir arka plan, diğer renklerle karşılaştırıldığında dumanı fotoğraflarınızda daha güzel yansıtmaya yardımcı olur.
  • Kamera: Duman fotoğrafı çekerken kompozisyonunuzu kolaylaştırmak ve çekime yardımcı olabilmek adına tele foto zoom objektifi kullanmanızda fayda vardır.
  • Ekstra Hafıza Kartı: Çok sayıda duman fotoğrafı çekeceğiniz için ekstra hafıza kartı size avantaj sağlayacaktır.
  • Flaş Veya Lamba: Duman fotoğrafı çekmek için flaş veya lamba aydınlatma amaçlı işinize yarayacaktır.
  • Tütsü-Tütsü Tutacağı: Başka seçenekleriniz olsa bile tütsü daha uzun süre yanan bir duman kaynağı olduğu için size daha çok avantaj sağlar. Ayrıca tütsü dumanı, bir duman algılayıcı ya da yangın söndürme sistemini açmaz.
  • Siyah Perde: Flaşın dumana doğru ve zeminden uzağa yönlendirmek için siyah perde kullanmanız gerekir. Eğer yoksa karton parçaları kullanmayı da deneyebilirsiniz.
  • Tripod: Denge sağlamaya yardımcı olacak ve değişiklik yapmak için uzaklaştığınızda kamerayı sabit tutmanızı sağlayacaktır.
  • Reflektör: İsteğe bağlı olarak duman fotoğrafı çekiminde kullanabilirsiniz.

Bu malzemeler sizin duman fotoğrafını daha güzel ve etkileyici çekmenizi sağlayacak yardımcı unsurlardır. Mutlaka tüm malzemeleriniz hazırlayıp öyle çekime geçmelisiniz.

Duman Fotoğraf Çekimi

Duman fotoğrafı çekmek için gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra karanlık ve rüzgâr olmayan bir yerde kurulumunuzu yapmalısınız. Açık olan perdelerin yanında çalışmayın ve gerekirse karanlık olana kadar bekleyin. Duman en ufak hareketlilikten etkileneceği için rüzgâr gibi etkinin olmamasına dikkat etmelisiniz. Duman fotoğrafı çekimi için kamera ile arka plan arasında yaklaşık 2 metre kadar mesafe bırakmalısınız. Işık kaynağınızı doğrudan arka planın önüne yerleştirmemelisiniz.

Duman fotoğrafı çekimini mutlaka RAW formatında yapmalısınız. Eğer fotoğraflarınızı sonradan düzenlemeyecekseniz JPEG olarak da çekim yapabilirsiniz. Çekim sırasında birkaç kamera ayarı da yapmalısınız.  Bunlardan biri ISO değeridir. Duman fotoğrafı çekerken ISO değerini en düşük seviyeye getirmelisiniz. Bir diğer ayar ise, perde hızını ayarlamaktır. Perde hızını normal ayarlarınıza göre daha düşük seviyeye çekmelisiniz.

Çekime başlamadan önce makinenizin manuel modda olduğundan emin olun. Daha sonra zayıf ışık ayarı ile tütsünün ucuna odaklanarak başlayın. Kamera ayarınızı yaptıktan sonra, konumunuzu, flaşınızı ve yansıtıcınızı siyah arka planınızı ayarlayarak istediğiniz görüntüyü elde edene kadar çekim yapmalısınız.

Duman Fotoğraflarınızı Renklendirerek Daha Etkileyici Hale Getirin

Duman fotoğrafları çekmek zor gibi görünse de doğru adımlarla ilerlediğiniz sürece işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Her fotoğraf çekiminde olduğu gibi teknik olarak yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Yani duman fotoğrafı nasıl çekilir, duman fotoğrafı çekmek için gerekli olan malzemeler nelerdir bunları önceden araştırıp öğrenirseniz çekimlerinizde sorun yaşamazsınız.

Yazımızı sonlandırmadan önce, duman fotoğrafı çekimi sonrası görüntülerinizi işleme sırasında renklendirme yapmanızı tavsiye ederiz. Fotoğrafları doğal görüntüleriyle bırakabileceğiniz gibi, renklendirme yaparak da daha etkileyici hale getirebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30