Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

EXIF Bilgisi Nedir?

Her Fotoğrafçının Duyduğu Fakat Ne Olduğunu Bilmediği EXİF Bilgisi Nedir? Merak Ediyor Musunuz?

Amatör ya da profesyonel birçok fotoğrafçının çok kez duyduğu ama ne işe yaradığını bilmediği EXİF nedir? Yakından bakalım…Fotoğraf makinesi ile çekilmiş olan fotoğraf sadece görüntü (imaj) dosyasından oluşmamaktadır. Fotoğraf hangi makine, hangi lens, hangi enstantane ve diyafram hızı ile çekildiği gibi bir çok değerli bilgiden de oluşmaktadır. Exif, “Değişebilir görüntü dosyası biçimi” anlamına gelir ve sayısal fotoğraf makineleri tarafından çekilen görüntülerin içine enstantane, diyafram, pozlama, fotoğraf makinesi markası, modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan, bir veri tanımlama standardıdır.

EXİF, çektiğiniz fotoğrafa bu bilgilerin de eklenmesini sağlar. Eklenen bilgiler her çekilen fotoğrafa özel olarak kaydedilir. EXİF dosyasının içinde ISO değeri, perde hızı, kullanılan objektif ve gövde, çekim odak uzaklığı, flaş kullanımı gibi teknik bilgilerin yanında çekim zamanı, copyright bilgisi gibi arşiv için gerekli bilgiler de yer alacaktır. EXİF çekilen fotoğrafı okumamıza olanak sağlarken aynı zamanda çekimlere ilişkin birçok ipucu ve detayları da vermektedir.

   

[widget-8]

EXİF Bilgisi Değişir Mi? – EXİF Dosyası Artık GPS Bilgisini De İçerisinde Barındırıyor!

Fotoğraf makinesinin tarih ayarı doğru yapıldığı sürece, fotoğrafı bir cihazdan birkaç kere farklı cihazlara atmış, dosya ismini değiştirmiş hatta dosya değişme tarihini değiştirmiş olsanız bile EXİF bilgisinde herhangi bir değişme olmayacaktır. Bundan dolayı fotoğrafın hangi tarihte ve hangi saate çekilmiş olduğu bilgisi her zaman sabit olarak kalacaktır. Yeni nesli makinelerde olan GPS bilgisi de EXİF dosyasının içine kaydedilmektedir. GPS aparatını kullanarak GPS bilgisini makinenizde bulunan EXİF dosyasına işleyebilirsiniz. EXİF bilgisi tüm yazılım ve fotoğraf işleme programlarında görülebilmektedir. EXİF bilgisine file info ya da dosya bilgisi gibi menülerden ulaşma imkânına sahipsiniz.

EXİF dosyaları nasıl görüntülenebilir?

Windows XP,  Windows 7 ve Mac OS’da EXİF dosya bilgilerinin bir kısmı görüntülenebilmektedir ve bilgilerin birçoğu değiştirilememektedir. EXİF bilgisine, resim dosyası – sağ tıkla – ayrıntılar seçeneğine basarak ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak exif dosyalarını görüntülemek için aşağıdaki programlardan yararlanabilirsiniz.

EXİFtool: En detaylı EXİF dosyası bilgilerini veren programlardan bir tanesidir. Programı işletim sisteminizin özelliklerine uygun şekilde dosyayı seçerek indirebilirsiniz. Program zipli halde inecektir. “EXİFtool (-k).exe “dosyasını çıkarıp masaüstüne kopyalayın. Programı açmadan önce EXİF bilgisi görmek istediğiniz dosyayı programın üstüne sürükleyin ve bırakın. DOS penceresi açılacak ve içerisinde ayrıntılı olarak EXİF dosyası bilgileri bulunacaktır.

IrfanView: En kullanışlı ve en çok tercih edilen fotoğraf görüntüleme programlarından biri olarak ilk sıralarda Irfanview gelmektedir. Program çok hızlı ve kolay kullanıma sahiptir. IrfanView programını bilgisayarınızın özelliklerine uygun olan dosyayı seçerek indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra EXİF bilgilerini görüntülemek için plugini yüklemeniz gerekiyor. Bu yüklemeleri gerçekleştirdikten sonra EXİF bilgilerini görüntülemek için programdan bilgilerini öğrenmek istediğiniz dosyayı açın. Toolbarda yer alan   seçeneğine basınız ve açılan sayfada sol alt kısımda bulunan EXİF bilgisi butonuna basarak bilgileri ayırtılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

EXİF bilgileri öğrenmenin farklı yolları da bulunmaktadır. EXİF bilgilerini öğrenmenin farklı bir yolu ise fotoğraf paylaşım siteleridir. Flickr gibi fotoğraf paylaşım siteleri yüklediğiniz dosyaların EXİF bilgilerini otomatik olarak yükler ve görüntülemeniz için resim üzerinde bulunan Actions menüsünün altında bulunan “View EXİF İnfo “ menüsü yardımı ile ulaşabilirsiniz.

Kendinize En Uygun Yolu İzleyin!

Fotoğraflar için önemli bilgilere yer veren EXİF dosyasını görüntülemeniz için sizinle bazı önerileri paylaştık. Dilediğinizden yararlanarak fotoğraflarınızın exif bilgilerine ulaşabilirsiniz. Fotoğraf çekimleri için ISO, enstantane gibi bir çok değeri de içeresinde bulunduran EXİF dosyasında yer alan bu bilgilere bakarak fotoğraf çekimlerinde yüksek ya da düşük ayarladığınız ISO, enstantane gibi değerleri öğrenebilir ve hatalarınızı görebilirsiniz. En doğru ayarlara sahip olmak için uzmanların verdiği fotoğrafçılık eğitimlerinden yararlanabilir ve daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30