Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğraf Çekerken Doğru Gözünüzü Kullanıyor Musunuz?

Vizörden Hangi Göz İle Bakıyorsunuz?

Fotoğraf çekerken hangi gözü kullanmalıyız sorusuyla belki de ilk defa karşılaşmışsınızdır. Çoğu kişi bunu cevabını bilse de bilmeyenler için teknik olarak anlatmaya çalışacağız. Fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmak yani DSLR kameranın vizöründen baktığınızda hangi gözü kullandığınız demektir.

Fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmak görüntünün kaliteli olması açısından oldukça önemlidir. Her insanın gözü bir diğerinden daha güçlüdür. Buna da fotoğrafçılıkta baskın göz denir. Baskın gözünüz hangisi ise o gözünüzle çekim yapmalısınız. Güçlü olan gözünüz ile yaptığınız çekimler fotoğraflarınızı büyük ölçüde etkileyecektir.

Dominant eye yani baskın göz fotoğrafçılıkta bilinmesi gereken bir detaydır. Bu yüzden fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmak için hangi gözünüzün baskın olduğunu bilmelisiniz. Fotoğraf çekerken hangi gözü kullanmalıyız sorunuza cevap olarak bir test hazırladık. Bu testi uygulayarak baskın gözünüzün hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

[widget-8]

Hangi Gözünüz Baskın?

Fotoğraf çekerken hangi gözü kullanmalıyız sorusu burada da karşımızı çıkıyor. Öncelikle fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmanız fotoğraflarınızın kalitesini ortaya koyar. Daha net ve doğru görüntüler ortaya çıkartmak için de fotoğraf çekerken baskın gözü kullanmak gerekir.

Günlük hayatta her zaman tek gözünüz bakış açınızı belirler. Genel olarak insanlar arasında çoğunlukla baskın gözler sağ göz olarak görülür. Sol göz sağ göze göre daha nadir baskındır. Fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmak için aşağıda yazmış olduğumuz testi uygulayıp baskın gözünüzün hangisi olduğunu anlayabilirsiniz. Fotoğraf çekerken baskın gözü kullanmak için;

  • Elinize A4 büyüklüğünde bir kâğıt alın.
  • Ortasına bir yuvarlak yapıp, yuvarlağı kesin.
  • İki elinizle kâğıdı yatay olarak tutun.
  • İki gözünüz açıkken kâğıdın ortasındaki delikten, karşıdaki bir objeye (örneğin elektrik düğmesi) bakın.
  • Sol gözünüzü kapatın. Objeyi hala görüyorsanız sağ gözünüz baskındır.
  • Sağ gözünüzü kapatın. Objeyi hala görüyorsanız sol gözünüz daha baskındır.

Fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmak, çekim aşamasında doğru sonuçlar almanızı sağlar. Baskın gözünüzün hangisi olduğunu ufak bir test ile öğrenebilir ve çekimlerinizi daha sağlıklı yapabilirsiniz.

Fotoğraf Çekerken Doğru Gözünüzü Kullanın! Çekimlerinizi Daha İyi Yapın!

Fotoğraf çekerken baskın gözü kullanmak demek vizörden bakarken kullanacağınız göz demektir. Bir fotoğrafçı için en önemli şey fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmaktır. Hiçbir bilginiz olmasa bile yukarıda vermiş olduğumuz ufak bir test ile doğru olan gözünüze karar verebilirsiniz.

Fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmak çekmek istediğiniz konuyu daha iyi anlatmanızı sağlar. Bu da görüntünün daha kaliteli çıkması demektir. Sizin için fotoğraf çekerken hangi gözü kullanmalıyız yani fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmak nedir anlatmaya çalıştık. Kısaca hangi gözünüz baskın ise

Sizin için fotoğraf çekerken hangi gözü kullanmalıyız yani fotoğraf çekerken doğru gözü kullanmak nedir anlatmaya çalıştık. Kısaca hangi gözünüz baskın ise o gözünüz ile fotoğraf çekmelisiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30